تعویض مفصل زانو

در کلینیک درد به آذین روش های درمان زانو درد به صورت کلی به دو روش تقسیم می شود :


1 -  بدون عمل جراحی
2 -  با عمل جراحی


که توضیحات کاملی برای هر دو روش در ادامه در سایت درج شده است :


1 - درمان درد بدون نیاز به عمل جراحی به 3 روش زیر

2 - درمان درد با جراحی به روش آرتروسکوپی

آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده میکند. کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است.

Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

گرچه توجه به آرتروسکوپی از جانب مردم بیشتر به علت استفاده از آن در درمان ورزشکاران معروف بدست آمد، ولی درمان با آرتروسکوپ در بعضی بیماری ها میتواند موجب ساده شدن عمل جراحی، درد کمتر بیمار بعد از جراحی و دوران نقاهت کوتاهتر میشود. بیمار معمولا همان روز یا روز بعد از جراحی میتواند از بیمارستان مرخص شود. خیلی از اوقات بیمار میتوان بعد از چند روز به سر کارش برگردد.

انتخاب کدام روش ؟

 

روش هایی که پزشک برای درمان درد بیمار انتخاب خواهد کرد پس از معاینه بیمار ، شدت درد ، نواحی درد ، سن بیمار و چند مورد دیگر بستگی دارد که پزشک برحسب تشخیص و صلاحدید بیمار یکی از روش های بالا یا  ترکیبی از روش های مورد اشاره  برای رسیدن به نتیجه مطلوب انتخاب خواهد کرد .... تعویض مفصل زانو

درمان مفاصل زانو

 درد مفصل زانو

 

 

ما در این مقاله در مورد موضوع های ذیل به صورت کامل توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد :

 

مقدمه :

آناتومی مفصل زانو:

آناتومی یا ساختمان زانو

علت جراحی زانو

جراحی زانو

انواع پروتز زانو

در چه افرادی باید جراحی صورت گیرد ؟

متخصص زانو درد در کلینیک به آذین کیست؟

 

 

 


 

 زانو

 مقدمه :

درد مفصل زانو یکی از بیماری های شایعی می باشد که اغلب افراد مسن از آن شکایت می کنند و یکی از راه های درمانی مشکلات زانو تعویض مفصل زانو فرد بیمار می باشد، این روش درمانی مثل سایر روش ها یک سری مزایا و معایب خاص خود را برای بیمار به همراه دارد اما این راه درمانی بیماران را امیدوار به درمان کرده است. همانطور که میدانید مفصل زانو یکی از پیچیده ترین مفاصل موجود در بدن انسان می باشد این مفصل به دلایل:

 • آرتروز استخوان

 • استئوآتریت

 • آرتریت روماتوئید

 • آرتروزهای ناشی از ضایعه

ممکن است تخریب شده و سبب درد برای فرد کرده در این صورت نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو توسط یک پزشک متخصص می باشد.فرد بیمار می تواند با عمل جراحی تعویض مفصل توسط یک جراح زانو این مفصل را به طور کلی با یک مفصل مصنوعی جایگزین کند زمانیکه بیمار احساس درد شدیدی در مفصل زانو خود دارد و در معاینات نشان دهد که یا استخوان بر روی استخوان سائیده شده است ، جراح اقدام به تعویض مفصل زانو می کند. سن بیمار باید بالای 60 سال باشد و معمولا زانو انحراف پیدا کرده و به شکل پرانتزی یا ضربدری در آمده است .معمولاً صدا دادن زانو سبب نگرانی نمی‌شود. در واقع مفاصل بسیاری از افراد ممکن است هنگام بلند شدن یا حرکت کردن صدای تق‌تق یا تلق تلق بدهد و این کاملاً طبیعی به نظر می‌آید اما اگر این صدا دادن زانو در فرد همیشگی و همراه با درد، تورم و یا علائم نگران‌کننده دیگری باشد ممکن است این نشانه ها علایم بیماری در فرد بوده که نشانه های آرتریت یا سایر عارضه‌های پزشکی می باشد که باید سریع فرد به پزشک مراجعه کرده تا درمان شود.متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی پس از تشخیص علت مشکل صدا دادن در ناحیه زانو از روش‌های غیر جراحی مختلف از جمله تکنیک‌های درمان دستی ، تزریق‌ها و غیره برای بهبود صدای زانو استفاده می‌کند.

آناتومی مفصل زانو

 

مفصل زانو

مفصل زانو

 

 

داشتن زندگی سالم نقش اساسی در تحرک هر فرد دارد و بدون آن نمی توان دوید تا حتی ایستاد برای درک بهتر مشکلات زانو لازم است و آناتومی بخش های مختلف و همچنین نقش هر یک از آن‌ها را در عملکرد زانو بشناسیم :

بخش های اصلی تشکیل دهنده آن را می توان به چند دسته تقسیم کرد که شامل استخوان ها و مفاصل ، لیگامان ها ، تاندون ها و عضلات اعصاب و عروق خونی می باشد.در اینجا لازم است تا برخی از عبارات آناتومیکی که در ادامه برای توصیف بخش های مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت را توضیح دهیم .بسیاری از اندام های بدن به جهت غلبه می باشد و به همین دلیل برای توصیف بخش‌های مختلف از عباراتی استفاده می‌کنیم که بیان کننده موقعیت نسبی آن از خطی فرضی که از عبور می کند می باشند .به عنوان مثال مدیال یعنی نزدیک به خط میانی و سمت مدیال زانو سمتی است که به زانو دیگر نزدیک تر است.  و سمت لترال سمتی است که از زانو دیگر دورتر است بخش های هر سمت با پسوند مدیال یا لترال مشخص می شوند .مانند منیسک مدیال عبارت  anterior به جلو زانو و عبارت posteror به پشت زانو اشاره می کند.بنابراین رباط صلیبی قدامی جلوی رباط صلیبی خلفی قرار دارد.  زانو مفصلی است که استخوان ران femur و استخوان ساق tibia را به یکدیگر متصل می‌کند. patella یا کشکک زانو قطعه استخوانیست که در جلوی زانو قرار دارند زانو از جمله مفاصل زولاله ای سینوویال باشند.این دسته از مفاصل درون کپسول متشکل از لیگامون قرار دارند که حاوی مایع سینوویال است که نقش روانکاری را ایفا میکند .

 

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

 

بخش انتهایی femurو بخش بالایی tibiaبخش بالایی زانو را تشکیل میدهند. در بخش انتهاییfemurدو برجستگی کروی شکل وجود دارد که کندیل نامیده می شود.کندیل ها در تماس با بخش فوقانی tibiaکه پلاتوی tibiaنام دارد قرار میگیرند نیمه بیرونی پلاتو که دورتر از زانو دیگر قرار دارد پلاتوی نترال tibialنامیده میشود . و نیمه داخلی که نزدیک زانو دیگر است پلاتو مدیا تیبیا نامیده میشود.کشکک زانو داخل شیار patellofemoral که در بین دوکندیل استخوان فمور شکل میگیرد حرکت می کند fibulaاستخوان کوچکتر تشکیل دهنده ساق پا نقشی در مفصل زانو نداشته و با مفصلی مجزا به کنار تیبیا متصل می شود.دامنه حرکتی این مفصل بسیار محدود است سطح استخوان ها در تمام مفاصل بدن توسط غضروف مفصلی پوشیده شده است و ضخامت ان در مفصل بزرگ بدن در حدود یک چهارم اینچ میباشد. غضروف مفصلی سفید رنگ بوده و حالت لاستیکی و حالت لغزنده دارد که باعث میشود سطوح استخوانی بدون ایجاد صدمه بر روی یکدیگر حرکت کنند این پوشش ضمن ایجاد سطحی صیقلی و لغزنده از سطح مفصلی در مقابل ضربات نیز محافظت میکند در تمام بخش های بدن دو بخش استخوانی که با یکدیگر در تماس می باشند غضروف مفصلی از سطوح استخوانی محافظت میکند در زانو بخش انتهایی فمور سطح بالایی تیبیا و پشت پتلا پوشیده از غضروف مفصلی می باشد.لیگامان های رباط ها رشته های مستحکمی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل میکنند در دو سمت زانو دو لیگامان بسیار مهم وجود دارد که رباط جانبی داخلی یا ام سی ال و رباط جانبی خارجی یا ال سی ال نام دارد .در بخش میانی زانو دو لیگامان مهم دیگر نیز استخوان تیبیا و فیمور را به هم متصل میکنند.  رباط صلیبی قدامی یا acl در جلو و رباط صلیبی خلفی پا pcl در پشت لیگامان های lcl و mcl جلوی حرکت های جانبی زانو را میگیرند و نقش acl وpclکنترل حرکات عقب و جلو در زانو می باشد.

رباط صلیبی قدامی به تیبیا اجازه نمیدهد تا بیش از حد به فمور به جلو حرکت کند در همین حال رباط صلیبی خلفی از حرکت بیش از حد تیبیا به سمت عقب جلوگیری میکند مجموع لیگامان های زانو به صورت کلی مهم ترین تامین کننده پایداری در مفصل میباشند .دو لیگامان خاص یا همان منیسکا در بین فمور و تیبیا قرار دارد این دو گاها به عنوان غضروف دسته بندی میکنند ولی meniscus با غضروف مفصلی که سطح استخوان را میپوشاند متفاوت هستند منیسکا به دو دلیل اهمیت زیادی دارد:

اول این که مانند واشر عمل کرده و نیروی وزن بدن را بر روی سطح بزرگ تری پخش می کند .

دوم این که در کنار ساختار لیگامانی به پایداری زانو کمک می کند زانو را مانند توپ که بر روی سطح صاف قرار دارد تصور کنید.

توپ نقش کندی های فمور را دارد و سطح مسطح در حکم tibia می باشد منیسکا دور کندیل ها قرار گرفته و فضای بین انها و پلاتوی تیبیا را پر میکند منیسکا مانند واشر عمل کرده نیروی بین تبیا و فمور را پخش می کند بدون منیسکا نیرو صرفا در یک نقطه متمرکز خواهد شد ولی به دلیل وجود منیسکا نیرو بر کل سطح تیبیا پخش میشود.

 درد مفضل زانو

درد مفضل زانو

 

 

عملکرد منیسک در زانو بسیار مهم میباشد چرا ؟

 

که غضروف مفصلی را از نیروهای شدید محافظت میکند بدون آنها تمرکز نیرو بر روی سطحی کوچک از غضروف مفصلی میتواند موجب اسیب غضروفی و از بین رفتن ان بشود علاوه بر محافظت غضروف مفصلی منیسکا در پایداری زانو نیز تاثیرگذار هستند.منیسک مانند قلوه ها که در زیر لاستیک ماشین قرار میدهیم عمل میکنند. آنها در خارج ضخیم تر بوده و این ضخامت موجب میشود تا از لغزیدن کندیل های کروی فمور بر روی سطح صاف تیبیا جلوگیری شود در حقیقت منیسک سطح تیبیا را به یک کاسه کم عمق تبدیل میکند.این مفصل گوی و کاسه ای خیلی پایدارتر است و بهتر از یک توپ قرار گرفته بر روی یک سطح مسطح می تواند نیروی وزن بدن را تحمل کند .منیسکا پایداری زانو را افزایش داده و غضروف مفصلی را از نیروهای متمرکز شدید محافظت میکند.

به یاد داشته باشید که این لیگامان ها هستند که استخوان ها را به هم متصل می کند و بدون لیگامان های محکم و قوی برای اتصال فمور به تیبیا مفصل زانو ناپایدار و شکل خواهد بود برخلاف بقیه مفاصل بدن ، زانو ساختار استخوانی پایدار ندارد.در مفصل لگن به عنوان مثال سر کروی شکل استخوان ران در کاسه عمیق استخوان لگن قرار می‌گیرد. و در مفصل مچ پا ساختار استخوانی شکلی مشابه اتصال کامو زبانه دارد که قرن هاست که برای اتصال قطعات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد تاندون ها مشابه لگام آنها هستند با این تفاوت که آنها از عضلات را به استخوان ها وصل می کنند تاندون چهار سر ران عضله بزرگ چهار سر ران را به کشکک زانو متصل می کنند.این تاندون بر روی کشکک مسیر خود را ادامه می‌دهد و لگامان patellar وصل می شود لیگامانpatella متصل کننده پتلارو استخوان تیبیا عضلات همسترینگ در پشت سر آن هم با تاندون های اطراف زانو متصل هستند این تاندون ها بر زن به عنوان گرفت تاندون جایگزینی لیگامان های پاره شده زانو مورد استفاده قرار می گیرند.

 مکانیزم راست کننده زانو موتور محرکه این مفصل است که راه رفتن را ممکن می‌کند این مکان نیز در بخش جلوی زانو قرار دارد و متشکل از کشکک لیگامان پته تاندون چهار سر ران و عضلات چهار سر ران می‌باشد. عضلات چهار سر ران که در بخش جلوی ران قرار دارند در بخش انتهایی به تاندون چهار سر ران متصل هستند وقتی که این عضلات منقبض می شود زانو را به حالت راست در می آورد درست مانند زمانی که چنباته زده بلند می شویم چگونگی قرار گرفتن کشکک داخل شیار قطعات فمورال در جلوی استخوان فمور و دیدن آن هنگام خم شدن زانو نقش بسزایی در کارکرد کلی زانو دارد کشکک به عنوان اهرم عمل می کند نیروی عضلات چهار سر ران را در زمان راست کردن زانو افزایش می دهد عضلات همسترینگ عضلات بزرگی هستند که در قسمت پشت ران قرار دارند و زمانی که این عضلات منقبض می شوند زانو خم می شود مهمترین اعصاب اطراف زانو عصب تی بی ال common peroneal nerve مشترک هستند که پشت زانو قرار دارند این دو عصب تا پایان پاییز امتداد داشته و کنترل عضلات و احساس را در ایجاد می کنند عصب بزرگ سیاتیک درست در بالای زانو

 

مفصل زانو

مفصل زانو


  

 


 

آناتومی یا ساختمان زانو

 

مفصل های زانو یکی از مهم ترین اجزا و  مفصل های بدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است.

 

 • قسمت پایینی استخوان ران
 • قسمت بالایی استخوان ساق
 • استخوان کشکک زانو

می باشد .

 

سطح بخش هایی که این 3 استخوان با هم در ارتباط و تماس هستند از غضروف پوشیده و  راحتی حرکت این سه استخوان روی یکدیگر ، به دلیل لغزندگی این سطح است.

 

مایع مفصلی : 

داخل مفصل زانو از مایعی تشکیل شده است که اطراف غضروف ها را لیز می کند و حرکت مفصل را راحت تر می نماید. بین استخوان قلم پا و استخوان ران ، مینیسک زانو قرار دارد. این استخوان همچون یک محافظ و بالشتک در مفصل زانو جای گرفته و از ضربه هایی که به این ناحیه وارد می شود محافظت می نماید . لیگامنت های این قسمت زانو که بین قلم و ران پا قرار دارند را محکم و قوی نگه می دارد.تمام بخش های زانو دارای توازن هستند و هرگونه آسیب و ضربه ای می تواند این هماهنگی و ساختار اصولی را برهم بزند و باعث درد و بیماری در ماهیچه ها شود و در عملکرد آن مشکل ایجاد کند. ماهیچه های لگنی و ران باعث همبستگی و پایداری زانو می شود. الباقی بخش های زانو توسط نوارهای باریکی به نام sinval پوشانده شده است. این نوارها با تولید مواد لغزنده غضروف ها را نرم می نمایند و میزان شکستگی زانو را به کمترین حالت میرساند .

 

داشتن زندگی سالم نقش اساسی در تحرک هر فرد دارد و بدون آن نمی توان دوید یا حتی ایستاد .

برای درک بهتر مشکلات زانو لازم است و آناتومی بخش های مختلف و همچنین نقش هر یک از آن‌ها را در عملکرد زانو بشناسیم :

 

بخش های اصلی تشکیل دهنده آن را می توان به چند دسته تقسیم کرد که شامل استخوان ها و مفاصل ، لیگامان ها ، تاندون ها و عضلات اعصاب و عروق خونی می باشد. در اینجا لازم است تا برخی از عبارات آناتومیکی که در ادامه برای توصیف بخش های مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت را توضیح دهیم . بسیاری از اندام های بدن به جهت غلبه می باشد و به همین دلیل برای توصیف بخش‌های مختلف از عباراتی استفاده می‌کنیم که بیان کننده موقعیت نسبی آن از خطی فرضی که از عبور می کند می باشند .

 

به عنوان مثال :

 

مدیال یعنی نزدیک به خط میانی و سمت مدیال زانو سمتی است که به زانو دیگر نزدیک تر است. 

و سمت لترال سمتی است که از زانو دیگر دورتر است بخش های هر سمت با پسوند مدیال یا لترال مشخص می شوند .

مانند منیسک مدیال عبارت  Anterior به جلو زانو و عبارت Posteror به پشت زانو اشاره می کند.

 

بنابراین رباط صلیبی قدامی جلوی رباط صلیبی خلفی قرار دارد.  زانو مفصلی است که استخوان ران Femur و استخوان ساق Tibia را به یکدیگر متصل می‌کند.

Patella یا کشکک زانو قطعه استخوانیست که در جلوی زانو قرار دارند زانو از جمله مفاصل زولاله ای سینوویال باشند.

این دسته از مفاصل درون کپسول متشکل از لیگامون قرار دارند که حاوی مایع سینوویال است که نقش روانکاری را ایفا میکند .

 

 سائیدگی زانو

 

تعویض مفصل زانو

 

بخش انتهایی Femur و بخش بالایی Tibia بخش بالایی زانو را تشکیل میدهند. در بخش انتهاییFemur دو برجستگی کروی شکل وجود دارد که کندیل نامیده می شود.

کندیل ها :

در تماس با بخش فوقانی Tibiaکه پلاتوی Tibia نام دارد قرار میگیرند ، نیمه بیرونی پلاتو که دورتر از زانو دیگر قرار دارد پلاتوی نترال Tibial نامیده میشود . و نیمه داخلی که نزدیک زانو دیگر است پلاتو مدیا تیبیا نامیده میشود.

 

کشکک زانو داخل شیار patellofemoral که در بین دوکندیل استخوان فمور شکل میگیرد حرکت می کند  Fibula استخوان کوچکتر تشکیل دهنده ساق پا نقشی در مفصل زانو نداشته و با مفصلی مجزا به کنار تیبیا متصل می شود.

دامنه حرکتی این مفصل بسیار محدود است سطح استخوان ها در تمام مفاصل بدن توسط غضروف مفصلی پوشیده شده است و ضخامت ان در مفصل بزرگ بدن در حدود یک چهارم اینچ میباشد.

غضروف مفصلی سفید رنگ بوده و حالت لاستیکی و حالت لغزنده دارد که باعث میشود ، سطوح استخوانی بدون ایجاد صدمه بر روی یکدیگر حرکت کنند این پوشش ضمن ایجاد سطحی صیقلی و لغزنده از سطح مفصلی در مقابل ضربات نیز محافظت میکند.

در تمام بخش های بدن دو بخش استخوانی که با یکدیگر در تماس می باشند غضروف مفصلی از سطوح استخوانی محافظت میکند.

در زانو بخش انتهایی فمور سطح بالایی تیبیا و پشت پتلا پوشیده از غضروف مفصلی می باشد.

 

لیگامان های رباط ها رشته های مستحکمی هستند که استخوان ها را به یکدیگر متصل میکنند در دو سمت زانو دو لیگامان بسیار مهم وجود دارد که رباط جانبی داخلی یا ام سی ال و رباط جانبی خارجی یا ال سی ال نام دارد .

در بخش میانی زانو دو لیگامان مهم دیگر نیز استخوان تیبیا و فیمور را به هم متصل میکنند.

 

رباط صلیبی قدامی یا acl در جلو و رباط صلیبی خلفی پا pcl در پشت لیگامان های lcl و mcl جلوی حرکت های جانبی زانو را میگیرند و نقش acl وpclکنترل حرکات عقب و جلو در زانو می باشد. رباط صلیبی قدامی به تیبیا اجازه نمیدهد تا بیش از حد به فمور به جلو حرکت کند در همین حال رباط صلیبی خلفی از حرکت بیش از حد تیبیا به سمت عقب جلوگیری میکند مجموع لیگامان های زانو به صورت کلی مهم ترین تامین کننده پایداری در مفصل میباشند .

 

دو لیگامان خاص یا همان منیسکا در بین فمور و تیبیا قرار دارد این دو گاها به عنوان غضروف دسته بندی میکنند ولی Meniscus با غضروف مفصلی که سطح استخوان را میپوشاند متفاوت هستند منیسکا به دو دلیل اهمیت زیادی دارد:

 

اول: این که مانند واشر عمل کرده و نیروی وزن بدن را بر روی سطح بزرگ تری پخش می کند .

دوم: این که در کنار ساختار لیگامانی به پایداری زانو کمک می کند زانو را مانند توپ که بر روی سطح صاف قرار دارد تصور کنید.

 

توپ نقش کندی های فمور را دارد و سطح مسطح در حکم tibia می باشد منیسکا دور کندیل ها قرار گرفته و فضای بین انها و پلاتوی تیبیا را پر میکند منیسکا مانند واشر عمل کرده نیروی بین تبیا و فمور را پخش می کند بدون منیسکا نیرو صرفا در یک نقطه متمرکز خواهد شد ولی به دلیل وجود منیسکا نیرو بر کل سطح تیبیا پخش میشود.

 متخصص زانو


علت جراحی زانو

 

 
 با افزایش سن و سال سائش تدریجی ، ناخوشی ها و ضربات احتمالی به غضروف زانو آسیب برساند، و مانع از ایفای نقش اصلی مفصل زانو شود. اگر شما دچار آرتروز باشید، ممکن است متخصص زانو به شما تاکید کنند ، جراحی مفصل زانو را انجام دهید.

 

 عمده دلیل تعویض مفصل زانو  :

 

 • 1 - استئوآرتریت یا آرتروز زانو:

 • 2 - آرتریت روماتویید:

 • 3 - آرتریت پس از جراحت:

 

 

1 - استئوآرتریت یا آرتروز زانو:

 

اگر چه بیماری آرتروز انواع مختلفی دارد ولی بیشترین نوع آرتروز از سه نوع زیر میباشد:

 

 • 1-1 : آرتروز استخوان 

این نوع آرتروز با افزایش سن و به دلیل فعالیت زیاد اتفاق می افتد و در افراد بالای پنجاه سال و یا بالاتر و پیران  البته ممکن است در سنین نوجوانی و جوانی و میانسالی هم اتفاق بیافتد. در این نوع آرتروز غضروف های که استخوان ها را نگه می دارند از بین میروند و باعث میشوند که استخوان ها به هم ساییده و ایجاد درد می کند. اگر زانو به دلیل بیماری آرتروز و یا توسط ضربه دچار آسیب و صدمه شود، کارهایی مانند نشست و برخاست ، نماز خواندن ، پیاده روی و بالا و پایین رفتن پله های منزل برای شما خیلی مشکل خواهد بود .

 

 • 1-2 : رماتیسم

در این نوع بیماری نوار سینوال اطراف مفاصل  متورم خواهد شد . این تورم باعث ایجاد آسیب و صدمه در غضروفها و در آخر از دست دادن آنها و درد و سفت شدن آنها می شود.

 

 • 1-3 : آرتروز ناشی ازضایعه

 

غضرف زانو که مانند بالشتکی در میان دو سر استخوان‌ها در مفصل قرار دارد، با بالا رفتن سن تحلیل می‌رود ، در نتیجه  سرهای استخوان‌ها روی هم ساییده می‌شوند. نتیجه این است که حرکات طبیعی زانوها خیلی دردناک می‌شود. این تحلیل‌رفتن و سائش  عارضه استئوآرتریت یا آرتروز را ایجاد می‌کند، و در میان افراد بالای 50 سال بیشترین شیوع را دارد.

این نوع آرتروز یکی از بیماری های جدی زانو میباشد. شکستگی استخوان های اطراف زانو و کشیدگی لیگامنت ها با گذشت زمان باعث آسیب غضرو ف های زانو میشود و باعث دردزانومیشود وعملکرد آن را کاهش میدهد.  آرتروز های استخوانی معمولا باعث کشیده شدن استخوان ها و درنهایت تحریک آنها میشود.

 

2 : آرتریت روماتویید:

 

 یک بیماری مزمن است که در آن دستگاه ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله  و باعث درد و تورم می‌شود. در حالیکه آرتروز یا استئوآرتریت ممکن است فقط یک مفصل را گرفتار کند، آرتریت روماتویید معمولا مفاصل در هر دو طرف بدن را گرفتار می‌کند.این بیماری همچنین ممکن است مفاصل دست‌ها، مچ‌ها و پاها را درگیر کند. آرتریت روماتویید ممکن است علائم دیگری مانند تب و خستگی هم داشته باشد.

 

3 : آرتریت پس از جراحت:

 

آرتریت در برخی از موارد پس وارد آمدن جراحتی به زانو مانند شکستن استخوان یا پارگی رباط‌‌های زانو رخ می‌دهد. این آرتریت ممکن است بلافاصله پس از جراحت رخ نهد.استخوان‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده ممکن است در طول زمان به تخریب غضروف منجر شوند، و نهایتا به درد و خشکی مفصل بینجامند.

 

 درمان صدای زانو

متخصص زانو


جراحی زانو

 Knee Surgeries

 

 

آرتروپلاستی زانو :

جراح زانو در حین جراحی تعویض زانو  استخوان آسیب‌دیده  و غضروف را از زانوی شما جداکرده و آن را با یک پروتز مصنوعی (مفصل مصنوعی) جایگزین می‌‌ نماید. که یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی در جهان است.

 

آیا می دانید بیشترین و بالاترین آمار و دلیل برای جراحی مفصل زانو ، تعویض مفصل است .

 

مفصل زانوی پا حاوی غضروف هایی می باشد که این غضروف ها یک سطح نرم  را برای بدن انسان به تشکی می دهند که مفاصل بتوانند به راحتی و آسانی تحرک و حرکت کنند. افراد به این صورت می‌تواند در طول حیات زندگی از مفاصل و زانو خود ، بدون درد و به راحتی  استفاده کنند.

 

در اثر گذر زمان و کهولت سن افراد مفاصل دچار فرسایش شده و اندکی از کارایی و عملکرد خود را از دست میدهند. اما برخی التهاب ها باعث تسریع در از بین رفتن مفاصل می شود مهمترین علت هایی که می توانیم نام ببریم ( ضربه ، ژنتیک ، وراثت ، تغذیه ، نوع زندگی ) می توان نام برد که از مهمترین و پر شایع ترین علت در تسریع از بین رفتن مفاصل است  " ضربه " است.

 

برخی مفاصل به دلایلی و ذاتا خیلی زود دچار فرسایش می شوند ، از جمله  مفاصل زانو و ستون فقرات این مفاصل زودتر و بیشتر از سایر مفاصل از بین میرود . گاهی به دلیل ضربه خوردن مفصل به طور ناگهانی تخریب می‌شود و برای همیشه غیر قابل برگشت است.

 

پزشکان و متخصصان به فکر افتادند که وسیله‌ای را جایگزین مفصل پا  کند. همانند ورود صنعت به تمام قسمت‌های زندگی انسان ها ،  صنعت وارد علم پزشکی هم شد.امروز شاهد سرعت و دقت بسیار بالایی هستیم از طرفی کارایی و جنس مواد تشکیل دهنده پروتز ها هم خیلی پیشرفت داشته به طوری که پروتز طول عمر بیشتری دارد. طول عمر تعویض مفصل صرفاً وابسته به جنس آن نیست.

 

 

در جراحی تعويض کامل زانو، جراح قسمت  آسيب ديده را می تراشد تا به شکلی در بياورد که بتواند يک زانوی مصنوعی فلزی در محل آن جا تعبیه کند.

 • سطوح استخوان ران
 • استخوان ساق پا
 • استخوان درشت نی

را با دو پوستۀ فلزی می پوشانند و با يک لايۀ محافظ از هم جدا نگاه می دارند.

 

سوال : چقدر بعد از موفیت آمیز بودن تعویض زانو دیگر دردی نخواهیم داشت ؟

تقریبا 15 الی 20 سال حرکت دادن آن کاملا عادی، و دردی احساس نخواهد شد .

 

سوال : بعد از عمل چند روز در بیمارستان خواهیم بود ؟

ممکن است 2 تا 3 شب بعد از عمل جراحی زانو شما را در بيمارستان نگه دارند.

 

يک متخصص فيزيوتراپی و همچنين يک نفر متخصص کار درمانی شما را ويزيت خواهند کرد.

متخصص فيزيوتراپی روی موارد عمومی مربوط به حرکت کردن تان کار می کند، و متخصص کار درمانی به شما ياد می دهد که چطور فعاليت های روزمره را بدون آسيب رساندن به خودتان انجام بدهيد.

 

در روزهای بعد از جراحی با استفاده از وسائل کمکی می توانيد بايستيد، راه برويد و حتی از پله بالا برويد. احتمالا حداقل سه ماه بعد از جراحی هنوزهم برای راه رفتن به عصای زير بغل، عصا و واکر احتياج خواهيد داشت.

ورزش کردن منظم و مرتب می تواند به شما کمک کند تا از جراحی خود حد اکثر بهره برداری را بکنيد. فعاليت بدنی زمان بهبودی را تسريع کرده، گردش خون را تقويت، و امکان لخته شدن خون را کم می کند. برای تسکين درد بايد دارو استفاده کنيد.  به خودتان فشار نياوريد که درد را تحمل کنيد، چرا که درد می تواند باعث شود مفصل خود را حرکت ندهيد و در نتيجه دوران نقاهت تان طولانی شود.

بهتر است بعد از مرخصی از بيمارستان به فيزيوتراپی تان ادامه بدهيد.

در سه ماه اول بايد با مفصل جديدتان با احتياط رفتار کنيد و از انجام يک سری از کارها پرهيز کنيد.

 

برای مثال:

 

 1. دوزانو ننشينيد
 2. زانو نزنيد
 3. و يا تا زمين خم نشويد.

 

 • بعد از چهار تا شش هفته بايد بتوانيد با اطمينان خاطر راه برويد و تقريبا تمام قوت و انرژی ماهيچه های تان را نيز بايد بدست آورده باشيد.
 • برای اطلاعات بيشتر در باره جراحی تعويض زانو و اينکه آيا جراحی بهترين کاری است که برای حل مشکل تان بايد انجام بدهيد، با جراح تان حرف بزنيد.
 • جراحی تعويض يک طرفی زانو در صورتيکه غضروف های يک طرف زانوی تان بنحوی بارز آسيب ديده باشند، ممکن است کانديدای مناسبی برای جراحی تعويض يک طرف زانو باشيد.
 • اين جراحی معمولا روی افرادی انجام می شود که يا پاهای کمانی دارند و يا برعکس زانوهای شان به هم نزديک هستند.

 

جراحی تعويض يک طرف زانو فقط بر روی يک طرف زانو انجام می شود. قسمت آسيب ديدۀ مفصل را برمی دارند و بجای آن عضو مصنوعی می گذارند. دوران نقاهت برای کسانی که اين جراحی را انجام می دهند کمتر از دوره جراحی تمام زانو است. برای اينکه بدانيد اين نوع عمل برای شما مناسب است يا نه با جراح خود صحبت کنيد.

 

 جراح زانو

جراح زانو

 

بسیاری از بیماران این سوال برای آنها پیش می آید که طول عمر پروتز چقدر خواهد بود؟

پروتز های کمپانی های مختلف دنیا از لحاظ طول عمر و پایداری تفاوت بسیار کمی دارند.

مهمترین عامل هایی که در طول عمر و عملکرد پروتز ها تاثیر دارند عبارتند از :

 

 • نحوه نگهداری توسط بیمار
 • نحوه کارگذاری مفصل توسط متخصص
 • نحوه استفاده بیمار از مفصل جایگزین شده
 • جنس و استحکام استخوان بیمار

بسیار مهم است. چرا ؟

به این دلیل که پروتز در داخل استخوان قرار داده می شود . و این موضوع خیلی مهم است که استخوان ، مفصل مصنوعی جدید را چگونه نگه خواهد داشت.

 

 

این جراحی یک عمل بسیار موثر و قابل اطمینان برای کاهش درد زانو میباشد و برای اینکه زانو ازحالت غیر طبیعی در بیاید بسیار عالی است و بیمار بعد از انجام این عمل توانایی خواهد داشت که به طور طبیعی به کارهای روزانه خود مشغول شود. بیشتر از90 درصد کسانیکه تجربه انجام این جراحی را داشته اند از کاهش درد و بهبود عملکرد مفصل برای انجام کارها صحبت می کنند . و اعلام رضایت می کننددر عمل جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو (Knee arthroplasty ) سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک پروتز مصنوعی جایگزین میکنند. هدف از این عمل از بین بردن درد زانو و بازیابی دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح کردن تغییر شکل های ایجاد شده در زانو می باشد. به هر دلیلی که غضروف مفصل زانو تخریب شود باعث درد شدید در حرکت مفصل شده و مفصل خشک کشده و محدودیت حرکتی پیدا می کند. در این شرایط تعویض مفصل زانو باعث بهتر شدن حرکات مفصل و از بین رفتنن درد می شود. بهبود مواد و تکنیک های این عمل ،آن را بسیار تاثیرگذارتر از قبل کرد.

 

این عمل جراحی یکی از موفق ترین جراحی ها در تاریخ جراحی های پزشکی میباشد.

معمولا مفصل مصنوعی زانو بیش از 20 سال عمر میکند. مهمترین گزینه در تصمیم گیری برای عمل جراحی تعویض مفصل، سن و یا جنسیت بیمار نیست!!!

عامل تعیین کننده در این عمل شدت درد و ناتوانی بیمار است که زندگی را برای وی مشکل کرده است.

 جراحی زانو

جراحی زانو

 


انواع پروتز زانو

 

اولاً مفصل ها در کارخانه های متفاوتی تولید می شوند.که در ایران تقریبا تمام کمپانیهای فعال معتبر هستند.و تمام استانداردهای جهانی را پشت سر گذاشتند.بنابراین از نظر کیفیت تفاوت کمی با هم دارند همین‌طور تفاوت قیمت ها هم خیلی کم است.اگر شرکتی ادعا کند که مفصل های مادام العمر تولید می کند.و سایر شرکت ها چنین قابلیتی را ندارند این ادعا مطلقا نادرست است.تعویض مفصل زانو و لگن توسط کمپانی های معتبر دنیا انجام میشود.و تفاوت آنها از نظر طول عمر بسیار کم است.بطوریکه مولفه ی مهمی برای انتخاب نوع مفصل نیست.اما برای هر نوع بیماری گونه ی ویژه ای از مفصل مصنوعی توصیه می شود مثلاً بیماری که مشکل عضلانی اسکلتی دارد نوع مفصل استفاده شده برای این فرد.خیلی خیلی از نظر فرم و قیمت متفاوت است با سایر مفصل ها ولی از نظر شرکتی تفاوت چندانی ندارد.

 چه کسانی کاندیدای تعویض مفصل هستند؟

 

 

 زمانی که تمام روش های درمانی کم تهاجم و غیر جراحی موثر واقع نشده اند ،

و بیمار علائم زیر داشته باشد دیگر مجبور به عمل جراحی زانو هستیم :

 

 • درد های شدید زانوی پا که فعالیت روزمره ( مثل پیاده روی ، بالا رفتن از پله ، نشستت و برخاست ) برای بیمار بسیار سخت و دردناک و غیراقبل تحمل باشد .
 • دردهای غیر قابل تحمل  و شدید که حتی موقع استراحت و خواب و شب و روز احساس می کنید .
 • تورم و التهاب مفاصل که با استراحت و درمان دکتر متخصص زانو بهبود پیدا نمی کند.
 • مفصل زانو بد شکل می شود مفصل زانو به داخل یا بیرون خم می شود .
 • موقعی که اوزون تراپی ، فیزیوتراپی ، تزریق آمپول ، دارو های ضد التهابی ، بر روی بیمار اثر ندارد .

 

 

 توجه :
 

افرادی که سن آنها خیلی بالاست  یک بیمار ۵۰ ساله  برای تعویض مفصل زانو شاید فرد مناسبی نباشد.

همین طور کسی که سن او بالای ۸۰ سال است هم شاید گزینه ی  مناسبی برای جراحی مفصل نباشد چرا ؟

به این دلیل که در جراحی زانو ی پا گرچه جراحی نسبتاً بزرگی انجام می‌شود و  در اغلب موارد بی حسی از کمر انجام می شود ولی به هر حال فردی که مشکلات قلبی شدیدی دارد کاندیدای خوبی برای تعویض نیست.

 

نتیجه گیری :

بنابراین بیمار باید توسط پزشک معاینه شود و بررسی‌های لازم انجام شود تا نتیجه بگیریم که چه فردی کاندید مناسبی برای تعویض مفصل است و چه کسی با جراحی مفصل پا کمکی به او نخواهد شد.

  

 

متخصص زانو درد

 

برخی افراد عمل تعویض مفصل را به عنوان یک عمل بسیار ساده می دانند که در اولین ویزیت از پزشک انتظار پیشنهاد جراحی دارند که این موضوع کاملا اشتباه است.

تعویض مفصل جراحی زانو ی ساده و پیش پا افتاده ای نیست !!!!!

 

پزشک متخصص است با معاینه کامل و بررسی همه جوانب کار و بررسی تمام روش های درمانی در صورت صلاحدید عمل جراحی زانو رو برای شما پیشنهاد می کند .

اوزون تراپی

اوزون تراپی | تزریق PRP | تزریق ژل

اوزون تراپی
کلینیک درد به آذین

 

 درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي ، خار پاشنه

با استفاده از جديدترين و به روزترين روش دنيا 
روشي نوين در كننرل و بهبود درد وآرتروز و جلوگيري از پيشرفت بيماري

دکتر محمد علی جلیلی


ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل
درمان بيماري هاي زانو و شانه و آسيب هاي ورزشي

مصاحبه با بیمارانی که در کلینیک به آذین بر روی نواحی درد تزریق گاز اوزون صورت گرفته است

بخش جراحی کلینیک به آذین