درمان درد شانه

در کلینیک درد به آذین روش های درمان درد شانه به صورت کلی به دو روش تقسیم می شود :


1 -  بدون عمل جراحی
2 -  با عمل جراحی


که توضیحات کاملی برای هر دو روش در ادامه در سایت درج شده است :

1 - درمان درد بدون نیاز به عمل جراحی به 3 روش زیر

2 - درمان درد با جراحی به روش آرتروسکوپی

آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده میکند. کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است.

Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

گرچه توجه به آرتروسکوپی از جانب مردم بیشتر به علت استفاده از آن در درمان ورزشکاران معروف بدست آمد، ولی درمان با آرتروسکوپ در بعضی بیماری ها میتواند موجب ساده شدن عمل جراحی، درد کمتر بیمار بعد از جراحی و دوران نقاهت کوتاهتر میشود. بیمار معمولا همان روز یا روز بعد از جراحی میتواند از بیمارستان مرخص شود. خیلی از اوقات بیمار میتوان بعد از چند روز به سر کارش برگردد.

انتخاب کدام روش ؟

 

روش هایی که پزشک برای درمان درد بیمار انتخاب خواهد کرد پس از معاینه بیمار ، شدت درد ، نواحی درد ، سن بیمار و چند مورد دیگر بستگی دارد که پزشک برحسب تشخیص و صلاحدید بیمار یکی از روش های بالا یا  ترکیبی از روش های مورد اشاره  برای رسیدن به نتیجه مطلوب انتخاب خواهد کرد ....


درد شانه

درمان افتادگی شانه , درد شانه راست , درد شانه چپ , درد شانه گردن

 

#دردشانه #درد شانه راست #درد شانه چپ #دردشانه و گردن # علت درد شانه #درد گردن و شانه #شانه درد # درمان درد شانه # درمان شانه درد # درد مفصل شانه # درمان افتادگی شانه # درد شانه ها

 

فهرست مطالب :

 

درد شانه:

درد شانه راست :

درد شانه چپ :

درمان درد شانه :

درد شانه گردن :

 

 

قبل از خواندن مطالب به شما پیشنهاد می کنیم

حتما کلیپ دکتر محمد علی جلیلی را که جدیدترین برنامه وی در صدا و سیما ایرانی برنامه یک فنجان سلامت شبکه دوم سیما ضبط شده است را تماشا کنید :

 

 

 

 

 

درمان درد شانه

به هر حال معاینات را انجام دادیم و متوجه شدیم که مشکل شانه چه درگیری هستش آیا درگیری عضلات شانه را تشکیل می دهد و مربوط به رباط های این عضلات می باشد و یا اینکه درگیری ، درگیری مفصلی می باشد و خود مفصل به نوعی دچار التهابی آرتروزی گرفتار هستش و یا اینکه احیانا در قسمت های بالاتر  شانه منتقل می شود که عملا همان دردهای گردنی می باشد.  که باید مورد توجه  تمام قرار بگیرد  شاید این دردهای شانه از گردن باشد منتقل به شانه می شود.

درمان ها بر همین طرحی که گفته شد متفاوت می باشد اگر درگیری ، درگیری خود شانه بود در واقع به نوعی ربات ها و بافت های نرم شانه می باشد که به نوعی درمان های فیزیوتراپی و درمانهای بدون درد شامل می شود به نوعی ریلکس کردن این عضلات خاصیت کشش پذیری و اتصال این عضلات و باز کردن عظلات رو بیشتر و به حد استاندارد رساندن هستش.

و فیزیوتراپی که نقش مهمی را دارد که چنانچه واقعا  تشخیص بر این باشد که مشکلات در شانه وجود دارد در ارتباط با مفصل یا ربات ، صد در صد این درمان های فیزیکی می تواند در این نوع بیماری ها جواب دهد.

ولی معمولا این هست که از درد های وجود دارد که مربوط به یک نقطه دردناک زیر عضلات قایم شده که گاه به دردهای اطراف خود ایجاد می‌کند و عموماً شانه  را درگیر کرده وقتی در معاینه آن را تشخیص دادیم درمان این درد شانه بهترین راه درمان این می باشد که  پوینت ها را آزاد کنیم که بدن می شود با یک تزریق خوب و صحیح اگر به درستی تشخیص داده باش می توان آن را آزاد کنیم به شرطی که این تزریق باید درست و صحیح و به جا باشد.

شاید تشخیص بدهیم که آن را با طب سوزنی برطرف کنیم یا با دست و ماساژ های خاص آن را آزاد کنید و به حالت طبیعی برگردانیم بعضی موقع ها هستش که مفصل شانه خودش به تنهایی درگیر درد و التهابات می باشد یک مقداری  آب آورده این مفصل و منبع و منشا عفونتی و میکروبی ندارد و با توجه به شرح حال و وضعیتی که از بیمار پرسیده می شود پزشک به آن پی می برد که صلاح را در تزریق  داخل مفصل انجام دهد که این التهاب را با تزریق آرام بکند تا یک آرامشی را درون مفصل حاکم کند و بعد از این کار بپردازد به مراحل توانبخشی و تقویت عضلات و تقویت بافت شانه برای درمان شانه می توانیم درمان‌های متفاوتی را استفاده کنیم اما آنچه که برای درمان استفاده می شود درمان های فیزیوتراپی و درمان های تزریق می باشد میتوان استفاده نمود.

این موضوع اشاره کرد که بعضا دردهای شانه منشا گردنی دارند عملا درمان درد شانه عموماً درمان درد ناحیه بالاتر می باشد که درمان درد گردن بوده درد گردن باعث ایجاد درد هایی می شود که آن را انتقال می دهد به شانه که برای درمان آن می‌توانیم از ماساژ استفاده کنیم استفاده نمودن یا استفاده از داروها که به مواردی که اشاره کردیم و نیز موثر بوده درمانهای دارویی نیز جایگاه خود را دارد که باید از آن به طور صحیح و به جا استفاده کنیم و در صورت استفاده صحیح از داروها می تواند بسیار موثر بخش باشد.

 درمان درد شانه

بخش دوم  :

درمان درد شانه :

دکتر محمد علی جلیلی :

 

بسیاری از ما تجربه درد شانه را داریم !!!!

درد شانه شکل ساده آن بدین صورت می باشد: که مثلا ما می‌خواهیم دستمان را بالا بیاوریم احساس دردی را می کنیم و یا در موارد پیشرفته تر خودش را به صورت محدوده شدید در محدوده حرکتی مفصل شانه نشان میدهد. مثلا بیمار مراجعه می کند و می گوید دستم به پشت هم نمی رسد! و اینکه در شستن موهای مشکل دارد!

بسته به شدت درد است که می شود تصمیم ات مختلفی را جهت درمان گرفت . مشکلات و درد شانه می تواند از گرفتگی ساده این عضلات در اطراف شانه باشد یا چسبندگی هایی که در خود مفصل شانه می تواند به وجود بیاید .

متناسب با تشخیصی که پزشک می‌دهد برای علت و ریشه یابی این درد ، درمان نیز شروع می شود. اگر مشکل گرفتگی عضله باشد خب درمان آن می‌تواند با یک ماساژ ساده درمان شود که این ماساژ شامل درمان دستی میباشد . اما اگر مشکل واقعا خود مفصل شانه باشد ، ساده ترین شکل آن اگر عضلات را بگذاریم کنار کشیدگی در تاندون های شانه می باشد.  که در بسیاری از موارد خودش می آید و در محدوده ی که ما دستمان را داریم بالا می آوریم در یک محدوده احساس درد را می‌کنیم در این گونه موارد به ترتیب از درمان پلکانی ، اگر درمان ساده را در نظر بگیریم فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد. لیزر درمانی می تواند کمک کننده باشد.  در موارد مقاوم می توانیم تزریقات داخل شانه می تواند کمک کننده باشد .

درمان درد شانه

حالا اگر مشکل چسبندگی باشد در بسیاری از موارد خود چسبندگی باز در زمینه یک بیماری زمینه ای می باشد. بسیاری از عزیزانی که بیماری قند دارند به خصوص در سنین بالا چسبندگی شانه را میتواند نشان بدهد که محدودی حرکت ایشان می‌تواند کم شود در موارد پیشرفته در حد تا اصطلاح شانه یخ زده می تواند گفته شود.

کاری که واقعا باید انجام دهیم ما باید کمک کنیم که این محدوده حرکتی برگردد. محدودیت حرکتی به وسیله درمانهای دستی ، به وسیله اقدامات فیزیوتراپی ؛ بوسیله اقدامات لیزرتراپی و از همه مهمتر به وسیله تمرینات و ورزش هایی که خود فرد بیمار انجام میدهد، می آد به محدوده ی طبیعی نزدیک تر می شود.

حالا در بعضی از موارد ممکن نیاز به تزریقات مختلفی درون این مفصل داشته باشید .در اقدامات تزریقات با این شرایط عمومی بیمار نیز باعث سنجیده شود به عنوان مثال در بیماری که مفصل شانه آن چسبندگی پیدا کرده و این مسئله ثانویه به بیماری قند است ما نمی‌توانیم تزریقات خاصی را استفاده کنیم. بنابراین یک مقدار کلی به بیمار نگاه می کنیم .

 

 الان درمان‌های جدیدتری هم آمده به عنوان مثال استفاده از گاز ازون  (اوزون تراپی)  چه در عضلات و تاندون های اطراف شانه و چه در مفصل شانه در بعضی از موارد می‌تواند کمک‌ کننده باشد.

 

PRP می تواند کمک کننده باشد این درمان‌ها درمان‌های می‌باشند که روز به روز روش هاش زیادتر میشود و دارد جایگاه خودش را باز میکنه ولی در هر صورت تأکید می‌شود ، برای درد شانه مهمتر از درمان ، تشخیص اولیه می باشد اگر تشخیص اولیه کامل باشد و تمامی جوانب در نظر گرفته شود و از همه مهم تر خود فرد همکاری لازم را در همراهی پزشک داشته باشد می تواند کمک کننده باشد.

 

 دو تا از مباحث شایع التهاب ها در تاندون‌های اندامهای تحتانی و فوقانی را مورد بحث قرار می دهیم:

یکی راجع به تاندنیت های شانه در اندامهای فوقانی و خار پاشنه در اندام تحتانی

دراندام های فوقانی یکی از مواردی شکایت شایع بیماران برای مراجعه به پزشکان دردهای شانه می باشد. دردهای شانه معمولا علل های مختلفی دارد که از آرتروز مفصل شانه گرفته تا گیر کردن تاندون شانه که به سندرم گیر افتادن شانه گفته می شود .

یکی از علل شایع که در مورد آن می خواهیم صحبت کنیم سندروم قوس دردناک شانه می باشد،که در واقع مریض با بالا بردن دست در ناحیه شانه یک دردی را حس می‌کند که این درد می‌تواند تیر بکشد به داخل بازو و این درد معمولا به علت گیر افتادگی تاندون عضله ایجاد میشود. از علل ایجاد شایع آن بیمارانی هستند که دستشان بالاتر از سرشان قرار دارد و فعالیت هایی که انجام میدهند بالای سرشان است و یا اینکه حرکات چرخشی در حین کار دارند معمولا مراجعه می کند.

معمولا بیمار به پزشک مراجعه می کند  با محدودیت حرکت در ناحیه شانه ، بیمار اشاره می کند در بعضی از جهات نمی توانم دستم را حرکت دهم در مواقع شدیدتر موجب می‌شود به شانه ی یخ زده در واقع در تمام جهات حرکات محدود است.

معمولا درمان به صورت درمان های فیزیکی می‌باشد از گرما نیز برای درمان استفاده می کنیم برای  افزایش حرکات دامنه شانه و همچنین می‌توانیم از داروهای ضد التهابی و تزریقات موضعی در ناحیه شانه استفاده نماییم در صورت لزوم همچنین از دستگاه‌های شوک ویو با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا هستند که باعث نرم شدن تاندون و تسهیل حرکت تاندون در مسیر خود شان هستند می شود استفاده گرد. از دیگر موارد استفاده برای درمان دردها استفاده از لیزر درمانی، فیزیوتراپی ، و ورزش های درمانی که برای بیماران تجویز می‌شود می‌توان کمک گرفت. در التهابات تاندون های شانه و خشکی شانه و شوک ویو می تواند کمک کننده باشد در موارد استفاده می شود که التهاب در محل چسبیدن تاندون به استخوان وجود داشته باشد که به صورت شایع در تنیس البو یا آرنج تنیس بازان که بیمار درد در ناحیه خارجی آرنج دارد بعضی وقت ها درد تیر میکشد و به سمت پایین و التهاباتی که در کف پاشنه هستند.

 اگر مریضی که شکایت کرد برای دردی که معمولا صبح ها ،  وقتی که می خواهد از خواب بیدار شود درد شدیدتر می باشد. درد متمایز به کف پاشنه به خصوص داخل پاشنه پا پزشک شک می کند به خار پاشنه . درمان خارپاشنه می تواند با داروهای ضد التهاب شروع شود و در موارد مورد نیاز با تغییر کفی کفش بیمار از کفی‌های ژله ژلاتینی و طبی استفاده کند و استفاده از گرما درمانی استفاده از تزریقات موضعی کورتون در ناحیه پاشنه می تواند کمک کننده باشد .در مورد شدیدتر  استفاده از دستگاه‌های شوک ویو تراپی یا دستگاههایی که از فرکانسهای امواج بالا استفاده می کند برای از بین بردن خار پاشنه موثر میباشد .

 

روش های غیرتهاجمی درمان درد شانه چگونه می باشد؟

 

به طور کلی دردهای شانه به دو گروه تقسیم می‌شود دردهای اولیه شانه و دردهای ثانویه شانه

حالت هایی هستند که بیماری در خودشان شانه وجود ندارد ، بیماری در قسمتهای دیگر مانند گردن ، کیسه صفرا ، بر ریه می باشد و این در حالت ارجاع درد که ما احساس درد در شانه می کنیم در اینجور مواقع بیماری اولیه ی که باعث ارجاع درد در شانه شده بایستی باید درمان کنیم ولی در مواقعی که درد شانه به علت خود بیماری شانه می باشد.  بیشتر به علت اینکه عضلات که اطراف شانه را گرفته بین استخوان های اطراف شانه هستند تحت فشار قرار می گیرند و باعث التهاب می شود در چنین مواقعی که ما بایستی از اول داروهای ضد التهابی و فیزیوتراپی استفاده کنیم و در مواردی که به این درمان ها پاسخ ندهد از روش‌های غیرتهاجمی استفاده باید کرد: یعنی می توانیم از سونوگرافی استفاده کنیم هم برای تشخیص و هم برای درمان دردهای شانه میتوان به صورت زنده بیماران را معاینه کنیم و تشخیص دهیم و برای درمان آن از روشهای پی آر پی یا اوزون تراپی استفاده کرد با چند بار تزریق گاز اوزون تحت راهنمایی سونوگرافی دقیقا در  آنجایی که التهاب یا تحت فشار قرار گرفتن عضلات وجود دارد بیماران به سرعت بدون نیاز به جراحی و بدون نیاز به طول درمان و  استراحت طولانی می توانند درمان دردشان را داشته باشند.و از روش های دیگری که میتوان برای درمان استفاده کرد از عصب های حسی که باعث انتقال پیام درد می شود با روش های مختلف انتقال پیام درد را کنترل کنیم به سمت نخاع و مغز.

 

 

اوزون تراپی | تزریق PRP | تزریق ژل

اوزون تراپی
کلینیک درد به آذین

 

 درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي ، خار پاشنه

با استفاده از جديدترين و به روزترين روش دنيا 
روشي نوين در كننرل و بهبود درد وآرتروز و جلوگيري از پيشرفت بيماري

دکتر محمد علی جلیلی


ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل
درمان بيماري هاي زانو و شانه و آسيب هاي ورزشي

مصاحبه با بیمارانی که در کلینیک به آذین بر روی نواحی درد تزریق گاز اوزون صورت گرفته است

بخش جراحی کلینیک به آذین