اوزون تراپی

 

اوزون درمانی

 

کلینیک به آذین با سابقه ترین کلینیک در تهران در زمینه درمان درد بدون عمل جراحی با روش تزریق گاز اوزن در نواحی درد می باشد .
 
زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی متخصص ارتوپد

 

درد كشيدن طبيعي نيست!

حتي اگر به آن عادت كنيم!

 

 

آیا به دنبال درمان درد های حاد و آزار دهنده ی خود هستید ؟

آیا از انجام عمل جراحی بر این نواحی ترس و واهمه دارید ؟

آیا هرینه های عمل جراحی برای شما سنگین می باشد ؟

آیا از روش اوزون تراپی که از جدیدترین روش درمان درد بدون عمل جراحی با تزریق گاز ازون اطلاعاتی دارید؟

در ادامه سعی خواهیم کرد جواب این سوال ها را به صورت کامل تشریح ، تا به صورت کامل در مورد روش جدید درمان درد آشنا شوید :

 

فهرست مطالب :

 

 


قبل از خواندن مطالب ،

لطفا جدیدترین گفتگوی دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیما

با موضوع " جدیدترین روش های درمان آرتروز زانو "

 

که به صورت زنده پخش شده است را تماشا کنید

 

برنامه یک فنجان سلامت

شبکه دوم سیما

تاریخ : 1398/07/20

ساعت 14:30

 

 مقدمه ازن چیست ؟

ازن همان اکسیژن است که به صورت غیر فعال می باشد . (اکسیژن فعال ، اکسیژن ‌موجود در هوائی است که ما تنفس‌ می کنیم) . اوزون‌ گاز بی رنگی است که اخیرا در علم‌پزشکی انقلابی‌ بزرگ به پا کرده است . گاز اوزن مدیکال اولین بار در سال 1857 توسط آقای werner تولید شد این گاز اکسیژن درمانی و طی یک دیس شارژ الکتریکی ایجاد شد که هنوز هم به همین شیوه کلی تولید می شود. طی سالیان متمادی مطالعات متعددی در مورد اثرات فیزیولوژیک این گاز صورت گرفت که بر طبق همین اثرات و مکانیسم ها استفاده های درمانی مختلفی از آن می شود که از آن جمله عبارتند از :

 • بازسازی واحیای تاندون، بافت ها، لیگامان ها و مفاصل آسیب دیده
 • بهبودی و کاهش درد چشمگیر درمفاصل و بافت ها
 • کاهش التهاب موجود در‌ مفاصل آسیب دیده
 • بهبود آرتروز مانند ساییدگی زانو و سایر مفاصل (شانه، مچ، لگن و ...)
 • کاهش دردهای آرتروزی در زانو و سایر مفاصل
 • کاهش دردهای ناشی از بیماری های روماتیسمی و حتی کمک به درمان آنها
 • درمان تکمیلی جهت کاهش عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی در سرطان
 • سم و آلرژی
 • زخم پای دیابتی و سایر زخم های عفونی
 • بسیاری از بیماری های عفونی
 • دیسک کمر
 • و ده ها موارد دیگر

 

گاز ازن در طول این مدت که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته روز به روز استفاده های متنوع تری پیدا کرده در بیماری های مختلف و متنوع مورد استفاده قرار می گیرد ، از جمله این بیماری ها : بیماری های عفونی هپاتیت B ، C , ایدز ، بیماری های آلرژیک و آسم بیماری های التهابی روده مثل کروم و همچنین بیماری عضلانی و اسکلتی مثل درمان درد زانو ، درمان درد شانه ، درمان درد کتف ، درمان خارپاشنه مورد استفاده قرار میگیرد .

 

اما ازون ماده ای است که 3 مزیت نسبت به مواد دیگر دارد.

 1. بسیار راحت تر از مواد دیگر است و درد کمتری ایجاد می شود.
 2. به دلیل اینکه ازن یک گاز است در محل آسیب دیدگی پخش می شود و هیچ ناحیه ای وجود ندارد که اوزون به آن نرسیده باشد و به تدریج باعث درمان می شود.
 3. اوزون تراپی هیچ عوارض جانبی را برای بیماران ایجاد نمی کند ، بسیار مطلوب تر از مواد اسکلروسینگ (sclerosing )دیگر است.

عملکرد دستگاه تولید گاز اوزون :

گاز اوزون همان طور که مشاهده می کنید از یک کپسول اکسیژن ایجاد می شود در واقع اکسیژن درمانی ، توسط این کپسول وارد یک ژنراتور می شود و در آن ژنراتور تحت یک سری فعل و انفعالات الکتریکی قرار میگیرد و در نهایت مخلوطی از گاز اکسیژن و گاز ازون را تولید می کند ، که مورد استفاده درمانی قرار میگیرد . در واقع خروجی گاز ازن در درمان بیماری های مختلف با روش های مختلف استفاده می شود. یک نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است تنها ژنراتوری که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد برند موجود در کلینیک به آذین می باشد . در واقع در طول این مدت که این دستگاه مورد استفاده قرار گرفته است دارای مجوز از وزارت بهداشت و سلامت ایران می باشد.

 

برنامه های پخش شده ار صداوسیما با حضور دکتر جلیلی :

 

 

اوزون تراپی : معرفی کامل این روش

 

 1. مکانسیم این روش ؟
 2. در چه مواردی می توانیم از این روش استفاده کنیم ؟
 3. نحوه تاثیر گاز بر روی نواحی درد
 4. آیا تاثیر بلند مدت است ؟
 5. آیا اوزون تراپی روش های مختلفی دارد ؟
 6. آیا تزریق دردناک است ؟
 7. ایا تزریق در یک جلسه است یا چندین دوره باید صورت گیرد ؟
 8. عوارض اورون تراپی ؟

 

مکانیسم اثر این گاز :

Ozone therapy یک روشی به روز برای كننرل و بهبود درد و آرتروز ، جلوگيري از پيشرفت بيماري استفاده می شود . اوزون درمانی یک روش ضدالتهابی و درمان تقریبا دائمی است که باعث بازسازی بافت های ساییده و تخریب شده برای درد های مزمن مفاصل می شود . از زمانی که اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدان گاز Ozone کشف شد استفاده از آن در بیماری هایی که ماهیت التهابی دارند مورد توجه قرار گرفت با توجه به ماهیت کاملا التهابی آرتروز و البته بسیاری از تروماهای زانو این فرضیه که اوزون در این بیماری ها موثر است بررسی شد و بعد از انجام تحقیقات لازم استفاده از آن مورد تایید قرار گرفت . تزریق این گاز به داخل مفاصل آسیب دیده ی مد نظر (مثل زانو ، کتف ، شانه ، پا ) انجام میشود و به محض اینکه این گاز در معرض بافت بدن و بافت آسیب دیده قرار بگیرد شروع به بازسازی بافت های آسیب دیده و بافت های ضعیف در اطراف مفاصل می کند. همچنین با تزریق این گاز به داخل مفصل و بافت آسیب دیده باعث افزایش جریان خون به بافت ، در نتیجه افزایش مواد مغذی و اکسیژن میشود . این روش باعث بهبود حرکت و کاهش درد مفصل و کمک‌ به ترمیم بافت ، میشود. خصوصیات شیمیایی گاز اوزون به گونه ای می باشد که تزریق غلظت خاصی از آن به داخل مفاصل و تاندونها، سبب کاهش التهابات و بهبودی بیمارانی میباشد. که دارای درد های شدید می باشند وقتی پزشک از گاز اوزون استفاده می کند این امر سبب فعال شدن سیستم ضد التهابی بدن شده و باعث مهار آزاد شدن واسطه های التهابی در محل تزریق می شود و به دنبال آن تاثیر ضد التهابی ازون را از انواع مختلف کورتون بیشتر میکند .

 

در واقع مکانیسم های عمده ای که برای گاز اوزون بعد از تزریق آن در فضای مفصلی مورد تایید قرار گرفته شامل:

 

1- ممانعت از آزادسازی عوامل مخرب درون زانو

2- غیر فعال کردن عوامل التهابی

3- تحریک بازسازی و پرولیفراسیون سلولهای غضروفی و فیبروبلاست ها

4- ممانعت از آزادسازی پروستاگلاندین ها

 

با توجه به این مکانیسم ها و همچنین وجود عوامل التهابی به عنوان علت درد در بسیاری از تروماها و پارگی های لیگامنت در زانو استفاده از این روش در موارد ترومای زانو چه در ورزش و چه در زمینه های دیگر هم مورد استقبال واقع شده است. گاز اوزون یکی از گازهای تشکیل دهنده اتمسفر کره زمین می‌باشد که از ۳ تا اتم اکسیژن تشکیل شده است که وظیفه آن جذب اشعه ماورا بنفش می باشد. ولی نکته ای که وجود دارد این است که از گاز اوزون راه‌های درمانی هم دارد :

 

استفاده درمانی از این گاز چیز جدیدی نیست حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد ، ولی در ایران استفاده از گاز اوزون برای درمان ، جدید می باشد که از آن یک سری اثرات درمانی دارد ، مثلا تحریک کننده سیستم ایمنی است ، اثرات ضد عفونی دارد ، باعث تحریک فاکتورهای رشد می شود ، که از این اثرات برای کاربردهای درمانی استفاده می شود.

 

حدود یک قرن پیش دانشمندان به خواص دیگری از این گاز پی بردند. «اوزون تراپی» یک طب مکمل محسوب می شود که در آن اوزون از روش های خوراکی، تزریقی یا پوستی وارد بدن می شود و به بهبود انواع بیماری ها کمک می کند. این گاز دارای خواص باکتری کشی، قارچ کشی و بازدارندگی رشد ویروس است. امروزه اوزن درمانی در کنار طب رایج از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از اوزن تراپی در درمان عفونت های ویروسی و باکتریایی و همچنین دیابت، روماتیسم، بیماری های التهابی روده، کمر درد و... استفاده می شود. در تمام روشهای غیرجراحی همانند ازن تراپى بهبودی نسبت به زمان قبل از آن درمان است که درصد این بهبودی قطعا در افراد مختلف متفاوت است مثلا یک بیمار ممکن است بیش از95درصد بهبودی داشته باشد و بیمار دیگر بسته به شدت بیماری 50تا60درصد و لذا نکته اساسی وقوع این بهبودی در فرد و بهبود شرایط عملکردی وی در زندگی روزمره میباشد. گاز اوزون با خواص منحصر بفرد خود مثل تحریک غضروف سازی در ترکیب با سایر روشهای درمانی امروزه به روشی نوین در درمان آرتروز رانو مبدل شده است. این روش که متاسفانه بسیاری از کادر درمانی و حتی پزشکان در ایران هنوز بطور کامل با آن آشنایی ندارند در دردهای دیگر مثل دردهای کمر و مفاصل ثانویه به روماتیسم هم کاربرد دارد.

اوزون درمانی

ازون درماني

ازون درماني مي‌تواند برای درمان تقريباً همه دردهايي که ممکن است شما احساس کنيد، کارآيي داشته باشد. از جمله می‌توان به درمان دیسک کمر ، کمر درد، ، گردن درد، آسيب شلاقي گردن، فتق ديسک‌ها، درد قسمت پايين کمر، درد پاشنه پا (فاسئيت پلانتار)، پارگي تاندون‌ها ، درد عصب سياتيک ، خار پاشنه ، نوروما (ورم عصب)، بيماری آرنج تنيس بازان (التهاب قسمت خارجي آرنج)، آسيب‌ديدگي ماهيچه گرداننده شانه، آسيب‌ديدگي زانو و هر نوع آسيب ورزشي ديگر اشاره کرد. چون ازون درماني باعث بازیايي و ترميم بافت غضروفي می‌شود، بنابراين اين روش برای درمان استئوآرتروز لگن و زانو هم کارآيي بسيار بالايي دارد. مزيت بزرگ روش ازون درماني آن است که فقط روشي برای برطرف کردن درد نيست، بلکه مشکل را به طور کامل و هميشگي درمان می‌کند. از روشهای بسیارنوین در درمان دیسک کمرهای علامتدار درمان با گاز اوزون میباشد که به شیوه های مختلف تزریق میشود.ذکر این نکته بسیارمهم است که درصورت بروز علایمی مثل بی اختیاری ادرار ویا ضعف عضلانی بیمار نمیتواند کاندید روشهای غیرجراحی باشد. اینکه چه بیماری کاندید تزریق گاز اوزون باشد در ویزیت و بادیدن ام ار ای مشخص میشود. بهرحال این درمان درکنار سایر درمانهای غیرجراحی مثل لیزر در هفتاد تا هشتاددرصد موارد میتوان مرتفع کننده نیاز به جراحی باشد.

 

فواید اوزون‌ تراپی:


در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب ها شود. اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵ جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند.


در ادامه مواردی که ازن تراپی برای آنها نتیجه بخش است ذکر شده:


۱- برای درمان هر گونه درد
۲- اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای درد های شدید مفصل کمر و گردن
۳- آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
۴- آرتروز زانو و لگن
۵- بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن
۶- سندروم تونل کارپال
۷- درد عصب و رگ سیاتیک
۸- سینوزیت (شدید یا ملایم)
۹- اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)
۱۰- درد و اختلالات لگن
۱۱- عفونت های دندان
۱۲- بهبودی بعد از جراحی مفاصل
۱۳- شکستگی های غیر قابل درمان
۱۴- جراحات
۱۵- آسیب دیدگی های ورزشی

اوزون تراپی روشی است که برای التیام انواع دردها در دنیا بکار می رود. ازن تراپی بر خلاف تصور عموم مردم ایران ، خیلی زمان است که در جهان کاربرد دارد و مدت هاست که در ایران نیز در حال استفاده و کاربرد توسط پزشکان متخصص است . اوزون ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد که با این اتم اضافه کارایی زیادی را بوجود می آورد.اوزون فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن در آن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آنرا به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است. اوزون با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می نماید. تزریق اوزون با افزایش جریان خون در موضع ومهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود. اوزون درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود . ازن درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.

 

سوالات متداول


ازون تراپی در چه مواردی می توانیم از آن استفاده کنیم؟

 • زانو درد
 • درد مفصل آرنج
 • درد کتف
 • درمان آرتروز مفصل زانو و مفصل شانه
 • در اختلالات ستون مهره مثل دیسکهای کمر یا تنگی کانال نخاعی
 • در پارگی های نسبی تاندون های نسبی شانه
 • در بیماری آرنج تنیس بازان

 

اثر درمانی را چطور انجام می‌دهد ؟

اوزون تراپی یک روش کاملا جدید و موثری می باشد که در این نوع روش جهت درمان و بهبود دردهای مثل زانو ، کتف ، شانه ، پا از مایع ازن دار استفاده کرده و این محلول از طریقی به محلی که دارای درد می باشد تزریق می شود . این روش یک روش کاملا جدیدی می باشد که با تزریق گاز انجام می شود با تزریق نمودن گاز در محل درد ، با افزایش جریان خون در مفضل و با مهیا نمودن موادی که لازم است بافت های آسیب دیده که به عنوان عامل درد شناخته می شود به آن نیاز داشته باشند به درمان آن ناحیه می پردازد این روش نیز مانند هر روش درمانی دیگر که قبل از آن نیاز به معاینه و تایید پزشک نیاز دارد. گاز اوزون باعث تحریک سیستم ایمنی بدن ، باعث تقویت گردش خون ، باعث تحریک های فاکتور رشد می‌شود اینها بدین معنی می باشد که گاز اوزون یک مسکن نیست بلکه اثر درمانی دارد. و این اثر درمانی معمولا موقتی نیست یعنی طولانی مدت می باشد و همین یکی از مزایای اصلی کاربرد گاز اوزون می باشد.

 

یک بیمار ازن درمانی انجام می دهد درد آن کاهش پیدا می‌کند و التهاب مفصل آن کاهش پیدا می کند چقدر واقعا طول می کشد تا اوزون تراپی بعدی نیاز داشته باشد ؟

البته پاسخ افراد مختلف متفاوت می‌باشد و بستگی دارد آن علل بیماری چه چیزی بوده باشد : معمولاً در زمینه آرتروز مفصل زانو یک دوره تزریق گاز اوزون حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی را مرتفع کند و نیاز به جراحی تعویض مفصل یا حداقل سالها به عقب بیاندازد.

 

آیا اوزون تراپی روش های مختلفی دارد؟

بله اوزون تراپی به روش های مختلفی استفاده می شود ممکن است گاز اوزون داخل کرم های ترکیب شده باشد برای بیماری های پوستی استفاده می شود. ما آب های ازن نشده داریم که معمولا فرد بیمار آن را می نوشد یا حمام های گاز می باشد که برای زخم های دیابتی یا زخم های عفونی استفاده می شود ولی آن چیزی که در رشته ارتوپدی استفاده می شود تزریق گاز اوزون می باشد : یعنی که معمولاً با سرنگ گاز اوزون را به آن محل درد تزریق می کنند حالا ممکن است این محل زانو باشد به علت مثلاً آرتروز مفصل زانو یا مثلاً ستون مهره باشد.

 

آیا این تزریق دردناک می باشد یا نه؟

پاسخی که ما می دهیم در اندازه تزریق یک سوزن درد دارد ولی این دفعه خیلی موقتی و کم می باشد اما معمولاً پوست محل موضع را بی حسی استفاده میکنیم که حتی جای تزریق سرنگ نیز دردناک نباشد یعنی معمولا بیمار درد خاصی احساس نمی کند.

 

برای التهاب مفصل زانو چند بار باید اوزون تراپی انجام بدهد؟

بسته به بیمار می تواند متفاوت باشد.

 

دفعاتی که انجام می دهد آن فاصله زمانی باید چه مقدار باشد ؟

بسته به بیمار می تواند متفاوت باشد.

 

چقدر باید وقت بگذراند را چند بار باید این را انجام دهد ؟

ما معمولاً به صورت روتین بین ۴ تا ۸ جلسه این تزریق را انجام می‌دهیم در فاصله هر تزریق که معمولاً یک هفته می باشد یعنی بستگی به پاسخ که بیمار می دهد و ۴ تا ۸ جلسه کافی میباشد .

 

به فاصله یک هفته آیا فقط همین اوزون تراپی کافی می باشد یا روش‌های درمانی دیگر هم وجود دارد که مکمل درد باشد یا حتی بهتر باشد؟

ما معمولا بستگی به اون بیماری زمینه‌ای که انجام می‌دهیم یکسری درمانهای جانبی هم در کنار آن اضافه میکنیم مثلا بیماری مراجعه کرده با آرتروز مفصل زانو ما گفته‌ایم تزریق گاز اوزون را شروع می‌کنیم ولی در کنار اون معمولا پی آر پی یا تزریق هیالقان هم داخل مفصل انجام می‌دهیم . PRP همه اسم آن را شنیده ایم به این معنی است که یک مقدار از خون بیمار را می گیریم پلاسمای غنی از پلاکت را استخراج می‌کنیم با آن را داخل مفصل تزریق می کنیم هیالقان همان هیالونیک اسید می باشد که باعث تحریک غضروف سازی داخل مفصل زانو می شود یعنی وقتی سه تا با هم ترکیب شوند اثر درمانی را تشدید می کند خیلی از بیماران می باشند که حتی کاندید عمل جراحی بوده اند معمولا با یک دوره اوزون تراپی همراه با PRP یا البته با رعایت خودشان نیازشان به عمل جراحی مرتفع شده یا حتی ماهها یا سالها عقب افتاده است.

علت ارجحیت تزریق اوزون نسبت با عمل های جراحی:

در مقایسه با جراحی ، اوزون تراپی هم برای بیمار و هم برای پزشک، خطر بسیار کمتری دارد، اقتصادی‌تر است و زمان بسیار کوتاه‌ تری می‌برد و از طرفی هم کم‌تهاجمی تر است چه بسا بیمارانی هستند که اصلا نیاز به جراحی زود هنگام ندارند و میتوانند با اوزون درمانی از پیشرفت بیماری هایی همچون آرتروز زانو ها و تخریب بیشتر زانوها در کنار ورزش های مناسب جلوگیری کنند. تزريق گاز اوزون در مفصل دچار آرتروز وساييدگي علاوه بر خاصيت تسكيني و از بين برنده درد،با مهار آنزيمهاي خورنده مفصل باعث جلوگيري از پيشرفت بيماري خواهد شد. با توجه به هزینه بالای عمل جراحی و یا تعویض مفصل که در بسیاری موارد توسط جراحان توصیه می شود و از طرفی هزینه قابل قبول گاز اوزون به نظر استفاده از آن تحت نظر پزشک با دوز و میزان مشخص شده چه به تنهایی و چه همراه سایر روش های درمانی به نظر بسیار مقرون به صرفه بوده خصوصا اینکه اثر آن در مراحل ابتدایی آرتروز بسیار مناسب و موثر تر از مواقعی است که غضروف بطور کامل از بین رفته باشد چون با همان مکانیسم های بالا می توان باعث زنده نگه داشتن سلول های غضروفی می شود.

 

تعداد جلسات مورد نياز چقدر است؟

پس از ويزيت و شرح حال مشخص خواهد شد، بسته به شدت درگيري و ناتواني. ( معمولا ٤ جلسه ) ما معمولاً به صورت روتین بین ۴ تا ۸ جلسه این تزریق را انجام می‌دهیم در فاصله هر تزریق که معمولاً یک هفته می باشد یعنی بستگی به پاسخ که بیمار می دهد و ۴ تا ۸ جلسه کافی میباشد .

 

آيا اوزون عوارض دارد؟

گاز اوزون كه در پزشكي با غلظتهاي خاص استفاده ميشود هيچ عارضه سويي ندارد و مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا و وزارت بهداشت ميباشد. در حقیقت ما در تزریق گاز اوزون عارضه خاصی مشاهده نکردیم . یعنی خوشبختانه می توان گفت بدون عارضه می باشد فقط ممکن است در بعضی افراد یک التهاب موضعی و گذرا را در محل تزریق ایجاد شود که آن هم مشکلی ندارد و ظرف ۴۸ ساعت می شود یعنی در حقیقت گاز اوزون عارضه خاصی ندارد . آیا دردناک میباشد؟ نه دردناک نمی باشد ولی ممکن است که تحریک موضعی بشه و ظرف ۴۸ ساعت هم رفع می شود

 

آيا تسكين درد موقتي است و احتياج به تمديد دارد؟

بسته به شدت درگيري ممكن است هر چند ماه يك بار يك جلسه (نه چند جلسه) لازم باشد.در مواردي هم كه درگيري زياد نباشد معمولا تاثير دايمي است. البته پاسخ افراد مختلف متفاوت می‌باشد و بستگی دارد آن علل بیماری چه چیزی بوده باشد : معمولاً در زمینه آرتروز مفصل زانو یک دوره تزریق گاز اوزون حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی را مرتفع کند و نیاز به جراحی تعویض مفصل یا حداقل سالها به عقب بیاندازد


لطفا جدیدترین گفتگوی دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیما

با موضوع " درمان آرتروز زانو "

که به صورت زنده پخش شده است را تماشا کنید
برنامه طبیب
شبکه سوم سیما
تاریخ : 1398/05/07

ساعت 11 صبح

اوزون تراپی

عوارض اوزون تراپی

 

مطالعات مختلفی شده که آیا گاز اوزون عوارض خاصی دارد یا نه ؟

در حقیقت ما در تزریق گاز اوزون عارضه خاصی مشاهده نکردیم . یعنی خوشبختانه می توان گفت بدون عارضه می باشد فقط ممکن است در بعضی افراد یک التهاب موضعی و گذرا را در محل تزریق ایجاد شود که آن هم مشکلی ندارد و ظرف ۴۸ ساعت می شود یعنی در حقیقت گاز اوزون عارضه خاصی ندارد .آیا دردناک میباشد؟ نه دردناک نمی باشد ولی ممکن است که تحریک موضعی بشه و ظرف ۴۸ ساعت هم رفع می شود .نحوه ی تزریق گاز ازون چگونه است ؟

اوزون تراپی :

قبل از هر گونه تزریق ابتدا پوست محل احتمالی تزریق را با اسپری لیدوکائین بی حس کرده و سپس با توجه به این که محل تزریق باید کاملا استریل باشد ست استریل را آماده می کنیم بعد از پوشیدن دست کش به صورت استریل با یک سرنگ لیدوکائین 2 درصد می کشیم که این کار جهت بی حسی ، درون مفصل انجام می شود سپس محل تزریق را با بتادین استریل کرده و شان استریل را روی محل تزریق می اندازیم و با سرنگ 2 ابتدا تزریق را انجام می دهیم و بعد از این کار سراغ دستگاه اوزون می رویم و با سرنگی که از قبل آماده کرده ایم بر اساس دوز مورد نظر گاز اوزون را از دستگاه استخراج کرده و در شرایط کاملا استریل بعد از آسپیراسیون به آرامی تزریق می کنیم . این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند . میزان بالایی از مواد غیر فعالی که در اتم های اکسیژن موجود در اوزون پیدا شده است زمانیکه با مواد مفید و بی خطر اوزون ترکیب شوند بی خطر هستند و باعث درمان آرتروز و التهابات مفاصل می شوند و می تواند به عنوان یک عامل تاثیر گذار محسوب شود . اگر چه عوامل تاثیر گذار دیگری هم وجود دارند که می توانند استفاده شوند.

 

درد زانو

درمان درد زانو و آرتروز زانو با روش اوزون تراپی

 

اوزون تراپی :

 • معمولا کل پروسه برای هر زانو حدود ۱۰ دقیقه طول میکشد.
 • برای هر زانو بستگی به میزان درگیری تعداد جلسات متفاوت است.
 • قبل از انجام اوزون تراپی احتیاج به دارو یا ملاحظه خاصی ندارد.
 • در مورد بعد از تزریق نیز احتیاج به مراقبت خاصی وجود ندارد و شخص با پای خودش میرود و احتیاج به استراحت نیست.

آیا اوزون در درمان آرتروز زانو «معجزه» میکند؟!


خیر
اصلا اینطور نیست
خواص گاز اوزون باعث میشود التهاب و درد در مفصل کاهش یابد و به دنبال رگ سازی یا آنژیوژنز ، تحریک به غضروف سازی شود.

 

چرا اوزون درماني را در آرتروز پيشنهاد ميكنيم؟

درمان درد به وسیله اکسیژن سبب بازسازی واحیای تاندون، بافت، لیگامنت و مفاصل آسیب دیده میشود و به بهبود سریع تر آن سرعت می بخشد. اگر آرتروز زانو دارید می تونید برای بهبودی کامل و کاهش درد مفاصل و بافت های آن از اوزون تراپی استفاده نمایید چرا که درمان درد با اکسیژن امروزه تاثیر مثبتری به همراه دارد .

همچنین گاز اوزون برای بهبود :

 • درد زانو

 • صدای زانو

 • درد پشت زانو

 • سائیدگی زانو

 • درد مفضل زانو

 • آرتروز زانو

 • پارگی رباط زانو

 

مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان کمک می کند.

این یک روش ضدالتهابی و یک درمان دائمی به حساب می آید که سبب بازسازی و ترمیم لیگامنت ها برای درد های مزمن مفاصل ، آرتروز زانو میشود . در این روش با تزریق کلوژن دربافت های اتصال بدن عملیات درمان آغاز شده و همین امر باعث تولید ماده و گاز اوزون در بافت ها و بازسازی بافت های آسیب دیده و بافت های ضعیف در اطراف ناحیه ای که درد در آن شدید می باشد میشود . کلاژن در دربافت های اتصال آسیب دیده یا اطراف مفصل تزریق میشود و سبب بازسازی این نواحی میگردد. این روش باعث ترمیم بافت های آسیب دیده بخصوص بافت ها و لیگامنت های پاره می شود و همچنین بهبود درد در علایم ساییدگی زانو میشود . این روش سبب متوقف شدن درد و التهاب شده و از دیگر فواید استفاده از اوزون رساندن جریان خون بهتر و افزایش مواد مغذی به بافت ها و رساندن اکسیژن مورد نیاز به بافت های آسیب می باشد.در این روش که در طول درمان فردی که دارای درد زانو می باشد با تزریق اوزون به ناحیه مورد نظر می تواند بهبودی خود را بدست آورده و قادر به حرکت کردن باشد . درمان دردهای مفاصل زانو و .. نسبت به سایر روش ها که با عمل جراحی همراه بوده و درد بیشتری را به همراه دارد هم برای بیمار و هم برای پزشک خطرات کمتری را به همراه داشته و هم از لحاظ اقتصادی و صرف زمان به صرفه تر می باشد .

مکانیسم عملکرد این گاز در درمان دردهای عضلانی اسکلتی و آرتروز زانو چگونه است ؟

مکانیسم های عمده ای که برای گاز اوزون در درمان درد های عضلانی و اسکلتی و یا آرتروز زانو درد یا بیماری های روماتولوژی مفاصل بیان شده شامل اثرات ضد درد اثرات التهابی اثرات آنتی اکسیدان اثراتی مثل افزایش خون رسانی به ناحیه ای که مورد استفاده قرار گرفته و همچنین اثر ویژه و یونیکی که در واقع این گاز اوزون را از بسیاری از روش های دیگر متمایز می کند در واقع اثر افزایش اکسیژن رسانی سلولی در آن ناحیه است که مورد استفاده قرار می گیرد.همانطور که اطلاع دارید سلول های بدن ما از لحاظ فیزیولوژیک برای زنده موندن نیاز به میتوکندری دارند و میتوکندری هر سلول وابسته به اکسیژن است و لذا اوزون با افزایش اکسیژن رسانی سلولی در آن ناحیه مورد استفاده قرار گرفته باعث افزایش مدت زمان زنده ماندن آن سلول می شود که در غضروف و مفاصل مورد استفاده قرار میگیرد و یا در ناحیه دیسک کمر یا هر ناحیه که مورد استفاده قرار بگیرد این اثر یونیک و ویژه و فیزیولوژیک را دارد که در سایر روش های درمانی چنین ویژگی وجود ندارد .

 

کلیپ دکتر محمد علی جلیلی مصاحبه برنامه وی در صدا و سیما برنامه یک فنجلن سلامت ضبط شده است را تماشا کنید

برنامه یک فنجان سلامت

شبکه دوم سیما

تاریخ : 1398/02/27

توضیحات کامل در مورد ازون تراپی

برای دیدن کلیپ پخش شده کلیک کنید

 

 

درمان درد کمر و دیسک کمر با روش اوزن تراپی

اوزون تراپی :

 

درد کمر ، درد آزار دهنده ای است که شخص را از انجام کارهای روزمره اش باز داشته و به استراحت در بستر وادار می کند. بنابراین، می تواند علاوه بر مشکلات جسمی، موجب مشکلات روحی و روانی شده و اثرات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد.

امروزه کمردرد یکی از شایعترین مشکلات جوامع بشری محسوب می شود و حدود 80-60 درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. پس از اختلالات تنفسی فوقانی و سردرد، شایع ترین علت مراجعه افراد به پزشک کمردرد می باشد.کمردرد شایعترین علت محدودیت فعالیت در افراد آمریکایی زیر 45 سال و دومین علت شایع مراجعه آنان به پزشک می باشد.علل بسیار متفاوتی می توانند سبب ایجاد کمر درد شوند. تقریبا” در ۸۵ درصد از افرادی که برای کمر درد معاینه و بررسی می شوند علت خاصی پیدا نمی شود. کمر درد بعد از سرماخوردگی دومین عاملی است که سبب می گردد افراد در سرکار حاضر نشوند و نیز یکی از علل شایع ویزیت توسط پزشک می باشد بیش از ۹۰ درصد افرادی که دچار کمر درد میشوند طی ۲ ماه بهبود می یابند. طبق آمار مختلف، کمردرد، در بین بیماریهایی که باعث از کارافتادگی ، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن در افراد زیر ۴۵ سال می گردند ، مقام اول را دارد.یکی از دلایل مهم کمر درد در جوامع امروزی می باشد .با توجه به سنگینی کار روی مهره و عدم تحرک کافی و البته تغذیه نامناسب (که زمینه ساز چاقی می باشند ) وقوع این بیماری روز به روز در حال افزایش است. دیسک بین مهره ای وقتی دچار فتق و بیرون زدگی می شود با 2 مکانیسم عمده می تواند باعث درد در ناحیه کمر شود که در اکثر اوقات ماهیت تیر کشنده دارد . یکی ایجاد فشار بر ریشه های عصبی (compression) و دیگری التهاب (Inflammation) که البته امروزه اعتقاد براین است که نقش التهاب در ایجاد درد پررنگ تر از فشار است چون ثابت کرده اند حدود 76% مردم فتق دیسک دارند بدون اینکه علایمی داشته باشند.

 

عوامل موثر بر شیوع کمردرد:

1-سن

2-افزایش وزن وچاقی

3-تغذیه

4-ضربه

5-بیماریها

6-وضعیت قرار گیری نامطلوب (پوسچر نامناسب)

7-روش نادرست برداشتن اشیای سنگین

8-عدم تحرک

9-نحوه حرکت

10-استرس و اضطراب

11-سیگار کشیدن

 

ریسک عمل جراحی در مقابل اقدامات غیر جراحی :

با توجه به ماهیت بیماری که در بالا توضیح داده شد و البته ریسکی که عمل جراحی در این بیماران دارد (چه از جهت وجود بیماری های همراه و چه از جهت ریسک بیهوشی) روش های غیر جراحی امروزه مورد استقبال شدید واقع شده است بطوریکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته بدون تایید متخصص درد دیسک تحت عمل جراحی قرار نمی گیرد.

 

درمان دیسک کمر روش های غیر جراحی موجود :

با توجه به هدف غایی و نهایی عمل جراحی که همانا کاهش درد می باشد چندین روش غیر جراحی برای درمان درد امروزه مورد توجه قرار گرفته از جمله :

1- تزریق دارو از طریق اپیدورال

2- تزریق اوزون به شیوه های مختلف

3- فیزیوتراپی و طب سوزنی

4- نوکلئولیز به طرق مختلف

5- لیزر و ...

 

درمان دیسک کمر و کمردرد بدون عمل جراحی با اوزون تراپی :

اوزون تراپی باعث کاهش حجم دیسک، افزایش اکسیژن رسانی آن، کاهش التهاب ناشی از آن و در نتیجه بهبود درد میشود؛ ضمنا در درمان درد ناشی از دیسک کمر می توان از روش اپیدورال بدون نیاز به عمل جراحی بهره جست بطوریکه امروزه این اعتقاد وجود دارد که کاهش التهاب در محل دیسک می تواند زمینه را برای بهبودی کامل دیسک فراهم کند. ما در مطب درد به آذین عمده استفاده هایی که از این گاز اوزون داریم بر میگردد به دردهای عضلانی و اسکلتی ، درد مفاصل و همچنین دردهای مربوط به ستون فقرات مثل دیسک کمر و گردن بر می گردد .

 

دعوت از دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیما برنامه صبح به خیر ایران ضبط شده است را تماشا کنید

برنامه صبح به خیر ایران

شبکه اول سیما

تاریخ : 1397/10/10

کلیک کنید

 

درمان درد شانه و کتف با روش اوزون درمانی

 

اوزون تراپی شانه چیست ؟

گاز اوزون همان طور که می دانید یکی از گازهای تشکیل دهنده آتمسفر کره زمین می باشد. حال اگر ما بیاییم از این گاز ازون استفاده درمانی در قسمت شانه انجام بدیم این روش درمانی می‌شود اوزون تراپی شانه ، ازن تراپی شانه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود گاز ازن یکسری اثرات درمانی خیلی مفید دارد :

 • باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود
 • باعث جذب و کاربرد اکسیژن در بدن می‌شود

و در درمان طیف خیلی وسیعی از بیماری ها کاربرد دارد.

البته استفاده از گاز اوزن در دنیا یک روش خیلی جدیدی نیست شاید بیش از ۱۵۰ سال مورد استفاده قرار گرفته ولی در کشور ما یک روش نسبتاً جدید و نوین می باشد این روش درمانی در طیف وسیعی از بیماری‌ها کاربرد دارد مثلاً بیماری های عفونی ، بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری های پوستی . ولی آن چیزی که در رشته ارتوپد کاربرد دارد درمان دردهای استخوان و مفاصل می باشد . مثلاً در درمان مشکلات مفاصل زانو ، مفاصل شانه یا حتی بیماری های ستون فقرات کاربرد دارد.

مثلا

 • برای درمان آرتروز زانو کاربرد دارد
 • برای پارگی ها و آسیب های تاندون کاف شانه کاربرد دارد
 • یا مثلاً درمان دیسکهای کمری یا تنگی نخاعی کاربرد دارد

نکته ای که خیلی مهم می باشد این است که حتی با استفاده درست از گاز اوزون طب امروزه باعث شده که خیلی از بیماریها قبلاً نیاز به عمل جراحی داشتند با این روش کم تهاجمی نیاز آنها به عمل جراحی مرتفع شده است. نکته بسیار مهم در اوزن تراپی شانه یکی اینکه کاربرد گاز اوزون یک روش تقریبا بی عارضه ای می باشد چرا که گاز ازن تبدیل می شود داخل مفاصل یا محل تزریق به گاز اکسیژن، گاز اوزون اگر یادتون باشه o3 یعنی مولکول گاز اوزون از3 اتم اکسیژن تشکیل شده است و اکسیژن از دو تا اتم تشکیل شده است که در بافت ها تبدیل میشود به گاز اکسیژن ، گاز اکسیژن یک چیزی از جنس بدن می باشد در حقیقت یک ماده شیمیایی نیست که عارضه ناشناخته داشته باشد و اثرات درمانی خودش را انجام می دهد .در درمان بیماری های مفاصل مثل مفصل شانه ، معمولا به صورت تزریقی انجام می شود یعنی با سرنگ گاز اوزون را داخل مفصل یا اطراف مهره ها تزریق می کنند.

 

علل درد در مفصل سرشانه :

یا مشکلاتی می باشد که در خود مفصل شانه می باشد یا دردهای ارجاعی می‌باشد در دردهای ارجاعی یعنی مشکل جای دیگه ای می باشد ولی درد در مفصل شانه احساس می شود مثلاً دیسک‌های گردنی معمولا ما جراح ها به دو گروه تقسیم می‌کنیم یکی در افراد زیر ۴۰ سال و یکی در افراد بالای ۴۰ سال افراد بالای ۴۰ سال معمولاً علت اصلی آن آسیب تاندون کاف شانه می باشد ، تاندون اصلی شان می باشد که حرکات چرخشی شانه یا بالا بردن مفصل شانه می باشد در افراد زیر ۴۰ سال معمولاً علت درد بی ثباتی مفصل شانه می باشد . مثلاً یک آسیب ورزشی یا ضربه اتفاق افتاده و مفصل شانه آن ثبات خودش را ندارد و این باعث درد در مفصل شانه می شود.

حالا روش های درمانی مختلفی وجود دارد مثلا برای آسیب تاندون کاف شانه اگر روشهای معمولی فیزیوتراپی و حمایتی یا تزریقات داخل مفصلی موثر نباشد ما معمولا از روشهای جراحی شانه استفاده می کنیم روش جراحی که هم استفاده می‌کنیم به صورت جراحی بسته ( لیزری ) می باشد یا به اصطلاح خودمان آرتروسکوپی انجام می‌شود یعنی مفصل شانه کاملا برش داده نمی‌شود یک سری سوراخ های حدوداً یک سانتی متری حدود دو تا سه تا ایجاد می شود دوربین یا آرتروزسکوپ وارد می شود عمل جراحی ترمیم انجام می شود این چند تا روش کم تهاجمی عوارض بعد از عمل آن خیلی کم یعنی دو تا سه تا پرش خیلی کوچک میباشد خونریزی کمتر درد بعد از عمل کمتر عفونت کمتر ریکاوری یا بازگشت بیمار خیلی سریع تر می باشد و این روش در حقیقت جدید ترین روش برای درمان پارگی های تاندون کاف شانه می باشد که یکی از علل اصلی درد در افراد بالای ۴۰ سال می باشد .

 

حالا سوالی که پیش می آید این است که این تزریق دردناک می باشد یا نه ؟

این تزریق دردی که دارد به اندازه درد یک سوزن می باشد یعنی خیلی درد خاصی را ندارد ما معمولا محل تزریق را با یک بی حسی موضعی هم بی حس می کنیم. ولی تقریبا یک روش بدون درد میباشد.

 

تعداد جلسات برای درمان درد شانه با تزریق گاز ازون

تعداد جلساتی که باید مریض مراجعه نماید معمولا ۴ تا ۸ جلسه می باشد به فاصله یک هفته یعنی مثلاً بیماری که مبتلا به آرتروز شانه می‌باشد باید ۴ تا ۸ جلسه به فاصله یک هفته مراجعه نماید تا ما تزریق گاز اوزون را برایش انجام بدهیم و این تزریق گاز از آن هم همانطور که گفتیم اثرات درمانی دارد یعنی اینکه گاز ازن یک مسکن نیست گاز ازن مکانیزم اثر پیچیده‌ای دارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود باعث تحریک فاکتورهای رشد می شود و باعث درمان می شود و صرفا مسکن نیست و این اثرات درمانی ماندگار می باشد یعنی موقتی نیست البته در پاسخ افراد مختلف به آن متفاوت می باشد بستگی به آن شدت بیماری اولیه دارد ولی نکته‌ای که مهم می‌باشد این است که این اثرات ماندگار و درمانی می باشد.

 

آقای دکتر به چه مریض هایی این روش درمانی پیشنهاد می شود ؟ و چند درصد بیماری پیشرفته کرده باشد مناسب می باشد ؟

دو گروه از بیماریهای این درمان را تجویز می کنیم یکسری بیماری‌ها هستند که آن قدر شدید نشدن و آنقدر ناتوان‌کننده نیستند که فرد مستقیم کاندید جراحی بشود مثلاً در آرتروز مفصل شانه موارد خیلی پیشرفته شدید آرتزوز شانه شاید پاسخ مناسبی به گاز اوزون ندهند ولی مثلاً در مراحل اولیه یا مراحل متوسط مراحلی که خیلی پیشرفته نیست معمولا تزریق گاز اوزون براشون بسیار مناسب می باشد پس نتیجه می گیریم که تا پیشرفت زیادی نکرده بیماری مراجعه کنیم .یک سری از بیماری هایی هستند که کاندید جراحی هستند ولی مثلا امکان جراحی براشون وجود ندارد و یک بیماری قلبی و عروقی پیشرفته دارند مثلاً یک دیابت پیشرفته و کنترل نشده‌ای دارند مثلا حالا مشکلات دیگری دارند یا سن بالایی دارند که اصلا امکان جراحی براشون وجود ندارد حالا ما این بیمار رو نمی توانیم همینجوری رها کنیم این یک روش جدید که این امکان را به آنها می‌دهد نه اینکه درمان صددرصد را براشون انجام بدهد یک آدم مسنی که ۸۰ تا ۸۵ سال میباشد آرتروز شدید مفصل شانه دارد قطعاً با تزریق گاز اوزون بهبودی ۱۰۰% را پیدا نخواهد کرد اما حداقل دردش خیلی کاهش پیدا می‌کند.

 

 

رباط صلیبی

 

درمان درد های ناشی از آسیب های ورزشی با روش اوزون تراپی

 

اوزون تراپی :

عمدتا بر میگردد به کاهش مدت زمان ریکاوری بدن ورزشکاران و همچنین کاهش آسیب های عضلانی واسکلتی ورزشکاران حرفه ای در طی ورزش کردن ممکن به آن دچار شوند. در واقع استفاده یونیک این گاز در ورزشکاران امروزه در بسیاری از باشگاه های حرفه ای بل اخذ در کاهش ریکاوری بیماران و ورزشکاران دارد مورد استفاده قرار میگیرد. اوزون یک روش ضدالتهابی و درمان تقریبا دائمی است که باعث بازسازی بافت های ساییده و تخریب شده برای درد های مزمن مفاصل می شود . ورزشکاران ممکن است به دفعات دچار آسیبهای تاندونی یا عضلانی و مفصلی شوند. همچنین عوارضی چون گرفتگیهای عضلانی نیز در این گروه شایع است. در مورد ورزشکاران اوزون درمانی به روند بازسازی و ترمیم آسیبها کمک شایانی خواهد کرد. کریستیان رونالدو فوتبالیست معروف در سال ۲۰۱۶ برای درمان تاندونیت خود از اوزون تراپی کمک گرفت.بکار بردن اوزون در ورزشکاران باعث افزایش انرژی، کاهش تولید اسید لاکتیک ودر نتیجه کاهش دردهای عضلانی،کاهش مدت زمان ریکاوری و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها میشود و سرعت بهبودی بعد از آسیب دیدگی را بیشتر می کند.

 

اثرات و فواید گاز اوزون در ورزشکاران که کاملا فیزیولوژیک می باشد را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :

 • الف – افزایش اکسیژن رسانی بافت ها
 • ب – افزایش تولید ATP که باعث ایجاد انرژی بیشتر و ریکاوری سالم تر می شود.
 • ج – تاخیر در تولید اسیدلاکتیک در سلول (توضیح اینکه اسید لاکتیک عامل اصلی ایجاد درد عضلانی پس از فعالیت ورزشی است)
 • د- باعث اکسیده شدن اسیدلاکتیک و جلوگیری از آسیب دیدگی سلولهای عضلانی می شود.
 • هـ - باعث کاهش تورم و درد و افزایش سرعت بهبود آسیب دیدگی می شود.
 • و- باعث جلوگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی می شود.
 • ی – نیاز به استروئید را کم می کند چون باعث افزایش تولید هورمون و رساندن آن به سطح نرمال می شود.
 • ط – نیاز به آنتی بیوتیک را حذف می کند.

 

درمان خارپاشنه

درمان خارپاشنه با روش اوزون تراپی

اوزون تراپی :


اوزون درمانی روش جایگزین است که با تزریق اوزون در بافت ها باعث افزایش میزان اکسیژن بافت ها ؛ ماهیچه ها ؛ لیگامنت ها و مفاصل می شود. این روش درمانی ، برای درمان انواع بیماری های اسکلتی , عضلاتی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید می باشد. برای درمان انواع مختلفی از دردهای اسکلتی مثل دردهای مفاصل و آرتروز زانو مفید است .با استفاده از روش اوزون تراپی ترکیبی از اوزون ، پروکائین ، ویتامین بی 12 و مواد دیگر در بافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق می شود . این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند .

در مطب به آذین درمان بسیاری از دردهای عضلانی و اسکلتی و دردهای ستون فقرات مانند دیسک کمر ، گردن ، دردهای مفاصل مانند آرتروز و یا درد زانو با جدیدترین و نوین ترین روش های درمانی (اوزون تراپی) در درمان درد صورت می گیرد در بسیاری از موارد نیاز شما را برای عمل جراحی را مرتفع می کند.

که در طول آن مدتی که کار کردیم ، به امید خدا بسیاری از مریض ها به روش اوزون تراپی درمان شده اند ، البته قطعا ما شیوه های دیگری هم در درمان دردها داریم . مثلا در درمان دیسک کمر و گردن از شیوه PRP و درمان آرتروز زانو از بسیاری از درمان های مکمل دیگر مناسب بنا به تشخیص داروهای مناسب ورزش های مناسب و فیزیوتراپی را بنابر نیاز و شدت بیماری توصیه می کنیم.

 

دکتر محمد علی جلیلی

معرفی پزشک متخصص اوزون تراپی

اوزون تراپی :

 • جراح و متخصص بیماریهای استخوان و مفاصل
 • فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی از آلمان زیر نظر پروفسور zintop
 • فلوشیپ فوق تخصصی آرتروسکوپی و بیماریهای شانه

دكتر محمدعلي جليلی جراح و متخصص استخوان و مفاصل ، متولد ١٣٥٨ در همدان , فارغ التحصيل رشته پزشكي از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي


نتیجه گیری در مورد درمان با اوزون تراپی

اوزون تراپی :

اوزون تراپی برای درمان و کاهش درد انواع درد های
 • زانو
 • سائیدگی زانو
 • مفصل زانو
 • آرتروز زانو
 • درد پشت زانو
 • درمان صدای زانو
 • شانه
 • درد شانه
 • درد شانه راست
 • درد شانه چپ
 • درد گردن
 • کتف
 • درد کتف
 • درد کتف راست
 • درد کتف چپ
 • درمان گرفتگی کتف
 • کمر
 • درد کمر
 • دیسک کمر
 • کاهش درد دیسک
 • رباط صلیبی
 • کشیدگی رباط صلیبی

کاربرد دارد .

 

 

 

  اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه :بیماری های زانو و شانه  - اوزون تراپی ساعت برنامه : 17:15 روز برنامه :  01/ 10 / 98 شبکه :سوم سیما برنامه : برنامه طبیب         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه :آرتروز زانو - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:00 روز برنامه :  07/ 05 / 98 شبکه : سوم سیما برنامه : طبیب         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
  اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه :بیماری های زانو و شانه  - اوزون تراپی ساعت برنامه : 17:15 روز برنامه :  28/ 09 / 98 شبکه : پنجم سیما برنامه : به خانه بر می گردیم         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : آسیب های ورزشی شانه و علل در شانه در بزرگسالان - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:30 روز برنامه :  09/ 04 / 98 شبکه : دوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
 درمان خارپاشنه به روش اوزون تراپی  علت درد خار پاشنه چیست ؟ درد پاشنه به دنبال التهابات کف پایی در چه کسانی بیشتر دیده می شود ؟ چه راهکارهایی برای درمان وجود دارد ؟ خار پاشنه برجستگی استخوانی تیزی است که در محل چسبیدن غشای کف پایی به استخوان پاشنه ایجاد می شود . کلا در بدن انسان فاشیا به پرده یا نوارهای پهنی گفته می‌شود که از جنس بافتی محکم و قابل انعطاف ساخته شده است که در عقب به پاشنه پا و در جلو به پنجه پا متصل می‌شود و مانند زه کمان عمل می کند. همانطور که  کمان در تیراندازی به کار می رود بدنه کمان صاف است و این کشش زه کمان است که موجب می شود تا بدنه کمان قوس دار شود.  قوسی که در کف پای انسان وجود دارد هم به علت کششی است که توسط غشای کف پایی ایجاد می شود. بر اثر این که کشش های مکرر بافت فاشیای کف پایی به تدریج خراب شده و استحکام خود را از دست می دهد به نظر می رود این خراب شدن علت ایجاد درد در این ناحیه می باشد به این بیماری معمولاً در سنین میانسالی دیده می‌شود ولی در جوان هایی که زیاد سرپا می ایستند ، راه می روند و می دوند مانند ورزشکاران یا سربازان دیده می‌شود . فشارهای زیادی که در حین راه رفتن به فاشیایی کف پا وارد می شود اگر بیش از حد تحمل این ربات باشند موجب آسیب به آن می‌شود و پس در واقع این بیماری وقتی ایجاد میشود که تعادل بین تحمل فاشیا و مقدار نیرویی که به آن وارد می شود به هم میخورد.  با بالا رفتن سن فیبرهای کلاژن های شکل‌دهنده فاشیای کف پایی ضعیف شده و قدرت کششی این بافت کم می شود و بنابراین مستعد به آسیب می شود البته در افراد جوان اگر راه رفتن و دویدن به صورت نامناسبی انجام شود به فاشیا فشار بیش از حد وارد شده موجب آسیب و در پنجه  بروز علائم می شود.   وقتی فاشیا تحت کشش قرار می گیرد بیشترین  محلی که فشار در آن متمرکز شده و آسیب ایجاد می‌شود در محل اتصال فاشیا به استخوان پاشنه یعنی همان محلی که خار پاشنه قرار دارد ، این نقطه ضعیف ترین قسمت فاشیا میباشد دقیقاً به همین دلیل است تمرکز درد در زیر برجستگی استخوانی زیر پاشنه می باشد .   ارتباط فاشیت پلانتار و خار پاشنه چیست؟ در بسیاری از کسانی که از درد پاشنه نارحت هستند به دستور پزشک از ناحیه پاشنه عکسبرداری انجام می شود. و در رادیوگرافی بسیاری از این افراد برجستگی استخوانی تیزی در زیر پاشنه دیده می شود که در گذشته فکر می کردند که درد پاشنه به این برجستگی استخوانی که با آن خار پاشنه می گویند ارتباط دارد ، و هنوز هم بسیاری از افراد متاسفانه درد پاشنه را به خار پاشنه منسوب می کنند امروزه ثابت شده است درد پاشنه ارتباطی با این برجستگی ندارد و بسیاری از این افراد که هیچ دردی در ناحیه پاشنه ندارند اگر عکس برداری شود این برجستگی استخوانی دیده می‌شود بدون اینکه ناراحتی برای بیمار ایجاد کند. بسیاری از افرادی که درد پاشنه پا دارند خار پاشنه ندارند این برجستگی استخوانی دقیقا در محل اتصال غشای کف پایی به استخوان پاشنه است در واقع علت دردی که روی خار پاشنه احساس می شود التهاب غشای کف پایی است.  درد خار پاشنه به دردي كه هنگام راه رفتن و فعاليت در محل پاشنه يك يا هر دو پا ايجاد ميشود اطلاق ميشود اين درد گاها بسيار شديد و آزاردهنده بوده در لمس نقاط حساس لمس ميشود.علت ايجاد آن معمولا التهاب آپونورز كف پا ميباشد.درد خار پاشنه به خوبي با تزريق گاز اوزون بهبود ميابد،توجه داشته باشيد كه گاز اوزون به علت خاصيت ضد التهابي و ترميم بالا بهترين درمان براي اين نوع درد بوده و بهبودي حاصل شده معمولا دايمي ميباشد و برگشت ندارد.     درمان خار پاشنه اولین قدم در درمان خار پاشنه استراحت می باشد در بسیاری از موارد دیده شده است که استراحت حتی در دردهای شدید می‌تواند موثر باشد و یک امر کمک کننده باشد از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید.  کاهش وزن در درمان خار پاشنه  موثر میباشد. اوزون درمانی در درمان خار پاشنه روش جایگزین است که با تزریق اوزون در بافت ها باعث افزایش میزان اکسیژن بافت ها ؛ ماهیچه ها ؛ لیگامنت ها و مفاصل می شود. این روش درمانی ، برای درمان انواع بیماری های اسکلتی , عضلاتی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید می باشد.  اوزون درمانی برای انواع مختلفی از دردهای اسکلتی مثل دردهای مفاصل و آرتروز زانو مفید است . با استفاده از روش اوزون درمانی ترکیبی از اوزون ، پروکائین ، ویتامین بی 12 و مواد دیگر در بافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق می شود . این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند .    خار پاشنه وقتی در مورد کف پا صحبت می کنیم مثل همه قسمت های بدن ، ساختمان های استخوانی ، عضلات و تاندون هایی را دارند. در قسمت پا ، قسمتی که مهم می باشد فاشیای کف پا می باشد که در حقیقت یک غلاف سفتی تشکیل شده است که از ناحیه پاشنه تا پنجه امتداد پیدا می‌کند. سه نوع پای مختلف داریم: 1 - یک پای طبیعی  ، 2 - کف پای صاف ، 3 - کف پای با قوس افزایش یافته این لایه ی ضخیم که از پاشنه شروع شده تا پنجه ادامه دارد ، در حقیقت قوس پا را تشکیل می دهد. و بسیاری از مشکلات پا و دردهای پا در حقیقت التهاب این فاسیای کف پا می باشد.   خار پاشنه ازکجا می‌آید؟   خار پاشنه در حقیقت دردهای ناحیه پاشنه می باشد. و البته یک اشتباه رایج بین بیماران این است که تمام درد های ناحیه پاشنه پا رو به عنوان خارپاشنه معرفی می کنند. و بررسی‌هایی که شده خیلی از موارد برجستگی های وجود دارد که هیچ علامتی را به همراه ندارند و در قدیم خیلی شایع بود که افرادی که درد پاشنه داشتند در آن ناحیه می‌آمدند و عمل جراحی می‌کردند و استخوان را برمی‌داشتند در حقیقت آن برجستگی یک زایده استخوانی می باشد.ولی بعد از دیدن مشکل و درد بسیاری از موارد علت برجستگی نمی باشد حتی اگر ما در عکس ساده رادیولوژی و ام آر آی می آمدیم و آن برجستگی را می دیدیم در حقیقت این چیزی که ما به آن می‌گوییم خار پاشنه  و خیلی جالب  که شیوع آن خیلی کم نیست در واقع حداقل ۱۰ درصد افراد در طول زندگی درد پاشنه را به این علت تجربه می کنند.معمولاً همه با اسم خار پاشنه و درد پاشنه می‌شناسند ، ولی علت اصلی آن در حقیقت التهاب فاشیای کف پا می باشد.   آیا میشود هر دردی را در ناحیه پاشنه که موجب علل درد در پاشنه می‌شود را بیان کرد؟ مهمترین علل شایع درد پاشنه می تواند التهاب فاشیای پاشنه باشد ، ولی می تواند علت های دیگری هم داشته باشد. به عنوان مثال مشکلات ناحیه کمری مثلا اگر یکی از ریشه های کمری درگیر بشود دقیقا دردش می تواند در ناحیه کف پا و پاشنه احساس شود  ، هر گونه نقطه ی ماشه ای گره های عضلانی در عضلات پشت پا می تواند درد را در آن ناحیه احساس شود . و کلا یکسری عوامل مختلفی می باشند که می‌تواند مستعدکننده این فاسیای کف پا را که دچار التهاب می شود و درد را به همراه دارد بشود.   چرا ما تأکید بر روی پاشنه داریم ؟ به علت اینکه یکی از جاهایی که خیلی شایع تر اینکه این فاشیا تحت فشار قرار می گیرد ناحیه پاشنه می باشد ولی خب می تواند در هر جای دیگری باشد.اگر کف پا را در نظر بگیرید این التهاب در فاشیا می تواند شایع باشد می تواند پشت انگشتان باشد یا در هر نقطه دیگری در کل طول کف پا می‌تواند ملتهب شود و سبب ایجاد درد شود.   آن عواملی که مستعد کننده می باشند کدام موارد بوده؟ عوامل مستعدکننده یک عامل شایع آن می‌تواند کفش نامناسب باشد وقتی ما در مورد کفش نامناسب صحبت می‌کنیم فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار می دهیم مثلاً کفشی می‌تواند تنگ باشد کفش می‌توانند لایه نگهدارنده زیرین نامناسبی داشته باشد. پوشیدن کفش های پاشنه بلند می تواند برای خانم ها سبب ایجاد مشکل شود در کنار این موارد و عوامل گفته شده عوامل دیگری مثل وزن زیاد یا افرادی که مدت طولانی می ایستند( مانند پرسنل نیروی انتظامی ) اینها عواملی می‌باشند که در طولانی مدت می تواند سبب ایجاد التهاب فاشیا و خار پاشنه شود.
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : درمان نو و جدید برای درد های مفاصل - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:30 روز برنامه :  27 / 02 / 98 شبکه : سوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
درمان درد شانه با اوزون تراپی   اوزون درمانی باعث کاهش حجم دیسک، افزایش اکسیژن رسانی آن، کاهش التهاب ناشی از ان و در نتیجه بهبود درد میشود؛ ضمن در درمان درد ناشی از شانه می توان از روش اپیدورال بدون نیاز به عمل جراحی بهره جست بطوریکه امروزه این اعتقاد وجود دارد که کاهش التهاب در محل درد شانه می تواند زمینه را برای بهبودی کامل شانه فراهم کند. اوزون تراپی و درمان درد شانه امروزه درد شانه یکی از شایعترین مشکلات جوامع بشری محسوب می شود و حدود 80-60 درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. پس از اختلالات تنفسی فوقانی و سردرد، شایع ترین علت مراجعه افراد به پزشک درد می باشد.درد شانه شایعترین علت محدودیت فعالیت در افراد آمریکایی زیر 45 سال و دومین علت شایع مراجعه آنان به پزشک می باشد.علل بسیار متفاوتی می توانند سبب ایجاد درد در شانه شوند. تقریبا” در ۸۵ درصد از افرادی که برای شانه درد معاینه و بررسی می شوند علت خاصی پیدا نمی شود. درد شانه بعد از سرماخوردگی دومین عاملی است که سبب می گردد افراد در سرکار حاضر نشوند و نیز یکی از علل شایع ویزیت توسط پزشک می باشد بیش از ۹۰ درصد افرادی که دچار درد میشوند طی ۲ ماه بهبود می یابند. طبق آمار مختلف، درد شانه ، در بین بیماریهایی که باعث از کارافتادگی ، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن در افراد زیر ۴۵ سال می گردند ، مقام اول را دارد.     ادامه مطب توضیحات تکمیلی کلیک کنید دکتر محمد علی جلیلی
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : ازن درمانی در درمان بیمارهای استخوان و مفاصل + درمان جراحی پارگی ACL زانو - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:30 روز برنامه :  09 / 02 / 98 شبکه : دوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت           آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
درمان آسیب های ورزشی با اوزون   کاربرد ازون در ورزشکاران :    ورزشکاران ممکن است به دفعات دچار آسیبهای تاندونی یا عضلانی و مفصلی شوند. همچنین عوارضی چون گرفتگیهای عضلانی نیز در این گروه شایع است. در مورد ورزشکاران اوزون درمانی به روند بازسازی و ترمیم آسیبها کمک شایانی خواهد کرد. کریستیان رونالدو فوتبالیست معروف در سال ۲۰۱۶ برای درمان تاندونیت خود از اوزون تراپی کمک گرفت.بکار بردن اوزون در ورزشکاران باعث افزایش انرژی، کاهش تولید اسید لاکتیک ودر نتیجه کاهش دردهای عضلانی،کاهش مدت زمان ریکاوری و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها میشود و سرعت بهبودی بعد از آسیب دیدگی را بیشتر می کند.
ازن و کاربرد آن چیست ؟ برای جواب این سوال باید اعلام کنیم که ازن یک ترکیب شیمیایی می باشد که از  3 اتم اکسیژن تشکیل شده است (O3). ازن در سال ۱۸۴۰ میلادی بوسیله شیمی دان سوئیسی کشف شد. ازن گازی بی رنگ است. با بویی خاص استشمام می شود. ازن در دمای معمولی بصورت گاز است، نقطه هیجان آن ۱۱۲- و نقطه ذوب آن ۲۵۱-  درجه ساتیگراد و چگالی آن ۵/۱ برابر اکسیژن در شرایط استاندارد می باشد. حلالیت آن در آب کم می باشد. مولکول ازن پایدار نیست و در نتیجه نمی توان آنرا جمع آوری یا حمل نمود. به همین خاطر است که  که تولید ازن همواره در محل مصرف صورت گیرد. . چه ازن ازطریق ماوراء بنفش و چه به صورت صاعقه بوجود آمده باشد، واکنش بعدی همیشه به صورت زیر است. ازن بوجود آمده سریعاً  تمام آلاینده های محیط را اکسید می نماید و نتیجه این اکسیداسیون تنها مواد اکسید شده و اکسیژن می باشد.  O3 همیشه در طبیعت بیرون نمی تواند بصورت پایدار باقی بماند و فورا به O و O2 شکسته می شود. O2 مولکولی پایدار است که میزان اکسیژن محیط را خیلی بالا می برد. ولی اتم O  نمیتواند به تنهایی به زندگی خود ادامه دهد و باید با آلاینده ها ترکیب شود و آنها را بصورت اکسیدهای پایدار درآورد.  به همین خاطر است که اکسیداسیون حاصل از ازن ترکیب اکسیژن فعال با سایر مواد یا موجودات است و نه ترکیب ازن . باید توجه داشت در حالتی که ازن تولید می شود، در محیط O1 ، O2 و O3 بصورت همزمان وجود دارند و بهمین دلیل ترکیب را به صورت Ox نشان می دهند که x می تواند ۱ یا ۲ یا ۳ باشد. O2 بصورت پایدار باقی می ماند O3 به O2 و O1  تجزیه می شود که O2 باز پایدار می ماند و O1 باعث ضدعفونی یعنی از بین بردن پالاینده ها می شود. در نتیجه این اکسیژن فعال و یا نوزاد است که باعث ضدعفونی طبیعت از زمان بوجود آمدن آن تا ابدیت خواهد بود. به همین دلیل است که می توان اکسیژن فعال را ضدعفونی کننده اهورایی نامید. اکسیژن فعال، اکسیژن نوزاد و ازن در این کتاب به صورت مترادف به کار گرفته شده اند.   در دنیای بیرون هم تمام عناصر به صورت اکسید یافت میشوند در بسیاری مواقع ، ضد عفونی با ازن به صورت پیوسته، در حین کار با دوز پایین و بدون تخلیه مکان انجام می گیرد و در نتیجه به طور مرتب میزان آلودگی در محیط کاهش می یابد. ازن به نحو مطلوب و بسیار موثری انواع آلودگی های میکروبی را کاهش می دهد. اثر ازن بر روی میکرو ارگانیسم ها بسیار موثرتر از کلر و مشتقات آن می باشد. فاکتورC×T، حداقل غلظت مورد نیاز در مدت زمان تماس برای کاهش جمعیت میکروارگانیسمها را نشان می دهد. جدول مقایسه ای زیر، ازن را به عنوان بهترین ضدعفونی کننده  تایید می کند.  ازن بصورت گاز تولید و از آنجا که در آب و یا سایر مایعات قابل حل است پس در نتیجه: یک ضد عفونی کننده بسیار قوی است و بسته به موارد کاربردی، موارد بسیاری در ضدعفونی هوا، آب، محیط ، لباسهای کار ، اجسام و لوازم مختلف و مواد را داراست . بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند: کلر، فرمالین و مواد شیمیایی دیگر، اکسیداسیون با ازن، هیچگونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد . ازن میکرو ارگانیسهای مختلف نظیر انواع باکتریها، ویروسها، پروتوزوئرها ، قارچها ، مخمر ها، اسپورها و هاگهای منتشر شونده از طریق آب و هوا را نابود می کند.    باکتریها، میکروارگانیسم های کوچک تک یاخته ای هستند که دارای ساختمان ساده و ابتدایی می باشند. فشار اسمزی داخلی اکثر باکتریها حدود ۵ تا ۲۰ اتمسفر می باشد . این امر بعلت غلظت زیاد مواد محلول درون سلولی است . اسکلت محکم دور سلول باکتری بنام  دیواره سلولی از انفجار باکتری و پاره شدن غشاء به علت اختلاف فشار اسمزی درون و بیرون باکتری جلوگیری می کند. اتم اکسیژن فعال با حمله به جدار سلول باکتری موجب از هم گسیختگی و پارگی دیواره سلولی و در نتیجه مرگ باکتری می گردد   ازن بصورت گاز تولید می شود و از آنجا که در آب و یا سایر مایعات قابل حل است در نتیجه: یک ضد عفونی کننده بسیار انعطاف پذیر است و بسته به موارد استعمال، کاربرد های بسیاری در ضدعفونی هوا، آب، محیط (دیوارها ، کف زمین، سطوح ) ، لباسهای کار ، اجسام ولوازم مختلف و مواد را داراست(به بخش دوم مربوط به کاربردهای ازن مراجعه شود). بر خلاف ضد عفونی کننده های معمول مانند:   کلر، فرمالین و مواد شیمیایی دیگر، اکسیداسیون با ازن، هیچگونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد. ازن میکروارگانیسهای مختلف نظیرانواع باکتریها، ویروسها، پروتوزوئرها، قارچها، مخمر ها، اسپورها و هاگهای منتشر شونده از طریق آب و هوا را نابود می کند.  باکتریها، میکرو ارگانیسم های کوچک تک یاخته ای هستند که دارای ساختمان ساده و ابتدایی می باشند. فشار اسمزی داخلی اکثر باکتریها حدود ۵ تا ۲۰ اتمسفر می باشد . این امر بعلت غلظت زیاد مواد محلول درون سلولی است .   منبع     اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
درمان درد زانو با اوزون تراپی   استفاده از کورتون بصورت تزریق داخل مفصلی یا تزریق اطراف بافتها و تاندونهای آسیب دیده، روشی است که سالیان متمادی بعنوان روش موثری در کاهش درد و التهاب و درمان بیماران مبتلا به دردهای عضلانی اسکلتی کاربرد داشته و دارد.   کورتون بعنوان یک داروی جادویی امروزه در بسیاری از درمانهای پزشکی جایگاه بی رقیبی دارد و بندرت داروهای دیگر توانسته اند جایگزین مناسبی برای درمان با این داروی نه چندان سالم باشند . افزایش فشار خون، بالا رفتن قند خون، ضایعات پوستی، مشکلات قلبی، چشمی و نارسایی غده فوق کلیوی از عوارض استفاده از کورتون می باشد که معمولا در مصرف مزمن این دارو ایجاد می شود.تلاشهای پزشکی بر یافتن جایگزین های موثر برای این دارو، استفاده از گاز ازون را بعنوان روشی سالم در درمان دردهای مفصلی و عضلانی مطرح نموده است. استفاده از این گاز در پزشکی از حدود سی سال پیش در درمان بیماریهای مقاوم گوارشی شروع شد و امروزه از اوزون تراپی در درمان بسیاری از بیماریها، بهبودی زخمهای مقاوم به درمان و درمان عفونتهای مقاوم استفاده میشود.   ازون گازی است که از تغییرمولکولی گاز اکسیژن در دستگاه تولید کننده ازون، از ترکیب شدن سه اتم اکسیژن بدست می آید. خصوصیات شیمیایی گاز ازون به نحوی است که تزریق غلظت خاصی از آن به داخل مفاصل و تاندونها، سبب کاهش التهاب و بهبودی بیماران میگردد (ازون تراپی). فعال شدن سیستم ضد التهابی بدن و مهار آزاد شدن واسطه های التهابی در محل تزریق، تاثیر ضد التهابی ازون را از انواع مختلف کورتون بیشتر نموده است.   ازون علاوه بر کاهش التهاب سبب تعدیل سیستم ایمنی و فعال سازی مکانیسم های ترمیم بافت در محل تزریق می گردد. ساییدگی زانو و آرتروز زانو از بیماریهای شایعی است که بیماران مبتلا به آن جهت اجتناب از عمل جراحی راهکارهای مختلفی را تجربه مینمایند . تزریق داخل مفصلی کورتون یا ژل های اسید هیالورنیک و درمان زانو درد باا پی آر پی از روشهایی است که تا کنون در درمان ارتروز زانو بکار برده شده است.استفاده از تزریق داخل مفصلی اوزون در مطالعات انجام شده و اوزون درمانی آرتروز زانو ، علاوه بر اثر ضد التهابی قوی، فعالیت سیستم بازسازی را در داخل زانو فعال ساخته و بهبودی سریع و قابل ملاحظه ای را در بیماران مبتلا به ارتروز زانو داشته است.علاوه بر این تزریق این گاز با نیدل های بسیار کوچکی صورت می گیرد و درد هنگام تزریق از روشهای دیگر به مراتب کمتر است . خاصیت ضد میکروبی گاز ازون در حدی است که از آن در ضد عفونی کردن هوا و آب استفاده میشود و به این دلیل شانس عفونت در اثر تزریق ازون نسبت به روشهای دیگر کمتر است.   علاوه بر مفصل زانو، در درمان دردهای مفصلی عضلانی دیگر مانند التهاب تاندون آرنج، خار پاشنه، مچ دست و پا و شانه و هر ناحیه ای که قبلا از تزریق کورتون جهت درمان استفاده میشده انجام تزریق گاز ازون بعنوان جایگزین سالم و موثری مطرح گردیده و استفاده از آن بصورت روز افزون در حال افزایش است. استفاد ه از این روش بعنوان گام موثری در کاهش مصرف کورتونهای تزریقی درمان بیماران مراجعه کننده به کلینیکهای درد بکار گرفته می شود.   ادامه مطب توضیحات تکمیلی کلیک کنید   دکتر محمد علی جلیلی
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : روش های نوین درمان آرتروز زانو - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:30 روز برنامه :  08 / 11 / 97 شبکه : دوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت           آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
دکتر متخصص اوزون تراپی ازن تراپی   اوزون تراپی روش استانداردی برای درمان انواع درد بدون عمل جراحی و در چند جلسه فقط با تزریق گاز اوزون در ناحیه در صورت می گیرد . اگر از مزایای روش اوزون تراپی آگاه هستید و دنبال دکتر متخصص اوزون تراپی هستید ما به شما کلینیک به آذین دکتر محمدعلی جلیلی را معرفی می نمایم دکترجلیلی با سالها سابقه در زمینه درمان درد شانه درد کتف درد زانو زانو مفصل زانو و آرتروز و انجام جراحی های ویژه رباط صلیبی رباط صلیبی زانو پارگی رباط پزشکی متخصص اوزون تراپی می باشد . آدرس کلینیک اوزون درمانی به آذین تهران اندرزگو بعد از مرکز خرید سانا بن بست سالاری پلاک ۱۶ طبقه سوم واحد ۳۰۲ میباشد . اوزون تراپی جدیدترین روش درمان انواع درد زانو و مفصل زانو ، زانو درد ، شانه درد می باشد اگر در فضای مجازی و جستجوی گوگل دنبال آدرس متخصص اوزون تراپی هستید ، خوشحال هستیم که یکی از مراکز مهم و با سابقه در زمینه تزریق گاز اوزون را به شما معرفی کنیم آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران خیابان اندرزگو بعد از مرکز خرید بزرگ سانا  بست سالاری پلاک ۱۶ طبقه ۳ واحد ۳۰۲ را به شما معرفی می کنیم . دکتر محمدعلی جلیلی متخصص اوزون درمانی و تزریق گاز اوزون ارتوپد جراح و متخصص استخوان و مفاصل درمان بیماریهای زانو و شانه و آسیب های ورزشی رباط صلیبی ، رباط صلیبی زانو و پارگی رباط و جراحی آن ها در این کلینیک مشغول هستند در سایت سعی کرده ایم که تمام مطالب و اطلاعات لازم در زمینه اوزون تراپی را به سمع و نظر شما برسانیم که اگر در جستجوی آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران هستید بهترین و باسابقه ترین دکتر به شما عزیزان معرفی می شود. متخصص اوزون تراپی می توانند با بهترین روش خصوصی و روشی که نیازی به عمل جراحی ناحیه درد نباشد درد شما را درمان نماید تزریق گاز اوزون در ناحیه درد معمولاً اگر توسط متخصص اوزون درمانی صورت گیرد. به هیچ وجه عارضه خاصی نخواهد داشت.  بیمار پس از تزریق بدون آنکه نیازی به استراحت یا حتی بستری داشته باشد با پای خود مزه را ترک خواهد کرد لذا فقط شما حتما باید به متخصص اوزون تراپی مراجعه نمایید.   اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : بیماری های شایع شانه - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:45 روز برنامه :  17 / 10 / 97 شبکه : دوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت           آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
مرکز اوزون تراپی در شمال تهران ازن تراپی     اوزون درمانی از روش های جدید و نوظهور در ایران برای درمان انواع درد زانو ، مفصل زانو ، زانو درد ، شانه درد  ، کمر و آرتروز کاربرد دارد . و اگر از بیمارانی هستید که این روش را به شما پیشنهاد داده‌اند یا خود شما با این روش آشنا شده اید و برای درمان انواع درد نواحی بدن خود در جستجوی مرکز اوزون تراپی در شمال تهران هستید ما یکی از بهترین مراکز اوزون تراپی در شمال تهران به نام کلینیک به آذین را به شما معرفی می کنیم این کلینیک با استفاده از بهترین متخصص اوزون تراپی درمان شما را آغاز خواهد کرد.آدرس کلینیک اوزون تراپی به آذین  : تهران  ، اندرزگو ،  بعد از مرکز خرید سانا  ، بن بست سالاری ،  پلاک ۱۶ طبقه سوم واحد ۳۰۲ میباشد. اوزون تراپی جدیدترین روش درمان انواع درد زانو و مفصل زانو ، زانو درد ، شانه درد می باشد اگر در فضای مجازی و جستجوی گوگل دنبال آدرس متخصص اوزون تراپی هستید ، خوشحال هستیم که یکی از مراکز مهم و با سابقه در زمینه تزریق گاز اوزون را به شما معرفی کنیم آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران خیابان اندرزگو بعد از مرکز خرید بزرگ سانا  بست سالاری پلاک ۱۶ طبقه ۳ واحد ۳۰۲ را به شما معرفی می کنیم . دکتر محمدعلی جلیلی متخصص اوزون درمانی و تزریق گاز اوزون ارتوپد جراح و متخصص استخوان و مفاصل درمان بیماریهای زانو و شانه و آسیب های ورزشی رباط صلیبی ، رباط صلیبی زانو و پارگی رباط و جراحی آن ها در این کلینیک مشغول هستند در سایت سعی کرده ایم که تمام مطالب و اطلاعات لازم در زمینه اوزون تراپی را به سمع و نظر شما برسانیم که اگر در جستجوی آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران هستید بهترین و باسابقه ترین دکتر به شما عزیزان معرفی می شود. متخصص اوزون تراپی می توانند با بهترین روش خصوصی و روشی که نیازی به عمل جراحی ناحیه درد نباشد درد شما را درمان نماید تزریق گاز اوزون در ناحیه درد معمولاً اگر توسط متخصص اوزون درمانی صورت گیرد. به هیچ وجه عارضه خاصی نخواهد داشت.  بیمار پس از تزریق بدون آنکه نیازی به استراحت یا حتی بستری داشته باشد با پای خود مزه را ترک خواهد کرد لذا فقط شما حتما باید به متخصص اوزون تراپی مراجعه نمایید.           اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
کلینیک درد به آذین یک مرکز درمانی‌ای می باشد که برای بهبود درمان های انواع دردهای حاد و مزمنِ دایر شده که که مهم ترین این درد ها شامل درد های مفصلی، ماهیچه‌ای ،استخوانی و سایر انواع دردهای مزمن می باشد. هدف این کلینیک  بهبود درد های شما بیماران می باشد در کلینیک درد ، پزشکان فوق‌تخصصیِ درد با کسب تجربه و گذراندن دوره های تخصصی و سپری نمودن آموزش های لازم به همراه دستیاران حرفه ای تلاش می کنند درد بیمار را درمان کنند یا به اندازه‌ای این درد را کاهش دهند که بیمار هرچه بیشتر به توانایی پیشین خود بازگردد هدف کلی این می باشد که شرایط زندگی راحت‌تری برای این قبیل از بیمار فراهم گردد. در حالت کلی آنچه که در یک کلینیک درد   انجام می شود بدین ترتیب می باشد که در کلینیک‌های درد، ابتدا پزشکانِ فوق‌تخصصِ درد در اصل متخصصی که پیش آن مراجعه کردید با انجام ارزیابی و معاینه نمودن دقیق شما و مشخص نمودن محل درد ، علت درد بیمار را شناسایی کرده و سپس تلاش می‌کنند با تجویز ترکیبی از درمان‌های دارویی و سایر روش های مدرن مانند درمان با گاز اوزون  (اوزون تراپی)که امروز برای درمان بسیاری از درهای کمر – آرتروز و ... استفاده می شود.   کلینیک به آذین   [ دکتر محمد علی جلیلی ] [ درمان خارپاشنه ]  [ درمان درد شانه ]  [ درمان درد زانو ]  [ کلینیک درد ]  [ اوزون تراپی ] [ اوزون درمانی ]     برای بیمار تشخیص داده تا درد بیمار را کاهش دهند و درصورت نیاز با تغییر روش درمانی بهترین روش درمان را برای بیمار انتخاب می کند تا نتیجه بهتری را از درمان دریافت نمایید. در صورت نرسیدن به نتیجه مناسب درمان ، گام بعدی درمان‌های مداخله‌ای (interventional) را امتحان می کند این درمان‌ها در اتاق عمل که کاملا استریل می باشد انجام شده و با راهنمایی فلوئوروسکوپی و پرتونگاری انجام می‌شوند. تا دقت و ایمنی در درمان افزایش یابد .     یک پزشک متخصص درد یک پزشکی می باشد که آموزش های لازم و دوره های مخصوص به این کار را گذرانده و برای ارزیابی درد و ویژگی های آن دست به عمل شده و سرانجام این توانایی را در خود دارد که با بهره گیری از نتایج ارزیابی درمان بیمار را تا زمان رسیدن به بهبودی کامل به جلو سوق دهد در دوره های مراجعه به این متخصص شما یاد خواهید گرفت که درد خود را مدیریت نمایید و احساس بهتری نسبت به قبل به آن داشته باشید. متخصصین مربوط درد دوره های آموزشی ویژه ای را سپری کرده اند بنابراین به خوبی می توانند به شما کمک کنند تا بهبود یابید. یک پزشک ممکن است درد ناشی شما را که ممکن است از آسیب ورزشی به وجود آمده باشد را درمان می کند بیشترین مراجعه کننده افرادی هستند که درد های مزمن دارند و راه های خلاصی از این درد را نمی دانند در کلا مدیریت درد را بلد نیستند این نوع دردها به سختی قابل تشخیص هستند و نیاز به بررسی های بیشتر دارند اما در نهایت قابل درمان میباشند تنها درصد کمی از درد ها قابل درمان نیستند اما قابل کنترل و مراقب می باشند در ذیل شایع ترین درد هایی که بیشتر مردم با آن روبرو هستند و شما را به کلینیک درد به آذین می کشاند، عبارتست از:   1- درد های قسمت پایین کمر 2- زانو درد 3- آرتروز زانو 4- گردن درد 5- آسیب های عضلانی 6- درد کتف و..   زمان درمان برای بهبود یک درد به نوع درد شما بستگی دارد و بسته به شرایط برای افراد مختلغ متفاوت است. چرا باید به کلینیک درد به آذین مراجعه کنیم ؟ افرادی که درد و ناراحتی در قسمتی از بدن خود دارند اغلب به دشواری زندگی روزانه خود را سپری می کنند و در نتیجه توانایی این را ندارند که تجربه های جدید در زندگی داشته باشند طبق تحقیقات که در این زمینه انجام شده است تعداد زیادی از این افراد که برای درمان به کلینیک درد  به آذین مراجعه می کنند بعد از تکمیل نمودن دوره های درمان که پزشک متخصص آن را تجویز کرده کارهای روزانه خود را ساده تر انجام می دهند و سطح کیفیت زندگی این افراد به میزان قابل توجهی بهبود می یابد..       اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
سوالات اوزون تراپی ازن تراپی پس از آشنایی با اوزون تراپی ، و مشاور با پزشکان کلینیک به آذین ممکن است سوالاتی در ذهن شما عزیزان باشد ما سعی کرده ایم در این مطلب پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشیم : در چه مواردی ما می توانیم از روش اوزون تراپی استفاده نماییم؟   زانو درد،  درد مفصل زانو ،  درد زانو ، درد شانه ،  درد گردن درد ،  آرتروز ، درمان آسیب های ورزشی . چند جلسه نیاز است که اوزون تراپی تأثیرنهایی را در بیمار نشان دهد ؟ پاسخ برای افراد مختلف متفاوت می‌باشد و بستگی به علل درد و محل درد شدت درد بستگی دارد و معمولاً ۴ جلسه به اتمام می رسد.  سوالی که بیشتر مراجعه کنندگان از ما می‌پرسند این است که آیا اوزون تراپی درد دارد؟ در حد تزریق یک سوزن خیلی کم و موقتی می باشد البته معمولاً تزریق را با بی حسی استفاده می‌کنیم که حتی جای تزریق سرنگ حاوی گاز عضو دردناک نباشد. آیا بعد از تزریق گاز اوزون بستری میشوید.خیر جالبه که بدانید بعد از تزریق گاز اوزون در محل درد بیمار بدون هیچ گونه عارضه خاصی مرتب را ترک می نماید و نیاز به بستری ندارد و می‌تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی نماید.           اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه : مفصل زانو - اوزون تراپی ساعت برنامه : 7:45 صبح روز برنامه :  10 / 10 / 97 شبکه : یکم سیما برنامه : صبح به خیر ایران   کلیپ برنامه پخش شده       آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397            
آدرس متخصص اوزون تراپی ازن تراپی   اوزون تراپی جدیدترین روش درمان انواع درد زانو و مفصل زانو ، زانو درد ، شانه درد می باشد اگر در فضای مجازی و جستجوی گوگل دنبال آدرس متخصص اوزون تراپی هستید ، خوشحال هستیم که یکی از مراکز مهم و با سابقه در زمینه تزریق گاز اوزون را به شما معرفی کنیم آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران خیابان اندرزگو بعد از مرکز خرید بزرگ سانا  بست سالاری پلاک ۱۶ طبقه ۳ واحد ۳۰۲ را به شما معرفی می کنیم . دکتر محمدعلی جلیلی متخصص اوزون درمانی و تزریق گاز اوزون ارتوپد جراح و متخصص استخوان و مفاصل درمان بیماریهای زانو و شانه و آسیب های ورزشی رباط صلیبی ، رباط صلیبی زانو و پارگی رباط و جراحی آن ها در این کلینیک مشغول هستند در سایت سعی کرده ایم که تمام مطالب و اطلاعات لازم در زمینه اوزون تراپی را به سمع و نظر شما برسانیم که اگر در جستجوی آدرس متخصص اوزون تراپی در تهران هستید بهترین و باسابقه ترین دکتر به شما عزیزان معرفی می شود. متخصص اوزون تراپی می توانند با بهترین روش خصوصی و روشی که نیازی به عمل جراحی ناحیه درد نباشد درد شما را درمان نماید تزریق گاز اوزون در ناحیه درد معمولاً اگر توسط متخصص اوزون درمانی صورت گیرد. به هیچ وجه عارضه خاصی نخواهد داشت.  بیمار پس از تزریق بدون آنکه نیازی به استراحت یا حتی بستری داشته باشد با پای خود مزه را ترک خواهد کرد لذا فقط شما حتما باید به متخصص اوزون تراپی مراجعه نمایید.       اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
 درمان پارگی مینیسک با اوزون تراپی آسیب های منیسک از شایعترین آسیب های زانو است و در ورزشکاران و بخصوص آنهایی که ورزش های پر برخورد مثل فوتبال را انجام میدهند بیشتر است. پارگی ناگهانی منیسک معمولا در حین ورزش ایجاد میشود. حرکاتی مانند چرخش تنه روی زانوی خم شده که موجب میشود ران روی ساق بچرخد و یا تکل خوردن در حین فوتبال میتواند موجب این پارگی شود.وقتی که فرد روی یک زانوی خم شده ایستاده و پای دیگرش بر روی زمین نیست و در همین حال کل تنه و ران خود را بر روی درشت نی به سمت داخل میچرخاند و سپس زانو را راست میکند، منیسک داخلی در حین راست شدن زانو بین سطوح مفصلی کندیل ران و پلاتوی تیبیا گیر گرده و پاره میشود. در همین فرد اگر کل تنه و ران بر روی درشت نی به سمت خارج چرخیده باشد و سپس زانو صاف مستقیم شود منیسک خارجی بین کندیل ران و تییا گیر کرده و پاره میشود. این حرکات در ورزش های فوتبال و اسکی بطور مکرر اتفاق میفتد و به همین خاطر در این دو ورزش احتمال آسیب منیسک زیاد است. پارگی منیسک ها اکثرا در قسمت خلفی یا پشتی منیسک ایجاد شده و سپس میتواند به قسمت های دیگر آن هم گسترش یابد و این بدان علت است که معمولا قسمت پشتی منیسک است که در مکانیسمی که قبلا ذکر شد بین کندیل استخوان ران و پلاتوی تیبیا گیر کرده و پاره میشود.شیوع پارگی در هر دو منیسک داخلی و خارجی برابر است.   دکتر محمد علی جلیلی     اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
کلینیک اوزون تراپی در تهران ازن درمانی اگر در تهران ساکن هستید و پس از آگاهی از روشهای جدید درمان درد بدون عمل جراحی در جستجوی یک کلینیک معتبر و باسابقه در تهران هستید ،  ما کلینیک به آذین متخصص درمان زانو درد و مفصل زانو و خود زانو با استفاده از روش تزریق گاز اوزون را به شما پیشنهاد می کنیم این کلینیک جزو اولین کلینیک های با تجربه درزمینه اوزون تراپی می باشد درد شما را درمان خواهد کرد. آدرس کلینیک اوزون درمانی به آذین : تهران-اندرزگو-بعد از مرکز خرید سانا-بن بست سالاری - پلاک ۱۶ طبقه سوم واحد ۳۰۲ می باشد . این کلینیک به متروی قیطریه تهران نزدیک می باشد و جهت سهولت دسترسی به این کلینیک جهت درمان درد شانه درد کتف و آرتروز توسط پزشک متخصص ارتوپدی آقای دکتر محمد علی جلیلی تحت درمان قرار گیرید. می توانید از ایستگاه متروی قیطریه و یک مسیر تاکسی به این کلینیک مراجعه نمایید جهت سهولت دسترسی به این مطب به اذین لوکیشن گوگل مپ در سایت قرار گرفته شده است باز هم اگر نیاز به آگاهی و کسب اطلاعات بیشتری هستید می توانید با شماره کلینیک تماس و مشاوره لازم را دریافت نمایید. کلینیک اوزون تراپی به آذین با سال ها سابقه و تجربه در زمینه درمان انواع دردها و جراحی رباط صلیبی رباط صلیبی زانو پارگی رباط آسیب های ورزشی در خدمت تمام بیماران عزیز تهران و دیگر شهرستان‌ها میباشد کلینیک اوزون تراپی به‌ آذین در زمینه درمان درد های مفاصل زانو و کمر شانه فعالیت می نماید.         اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
درمان کمر درد با اوزون تراپی   اصطلاح اوزون درماني يا Prolozone ترکيبي از واژه‌ی لاتين "Proli" به معني بازتوليد يا بازسازی و واژه‌ی ازون است. ازون فعال‌ترين شکل اکسيژن در جهان است. در روش ازن درمانی، از نيروی اکسيژن برای القای بازیايي بافت‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های آسيب‌ديده استفاده مي‌شود. اين روش معمولاً باعث بهبود کامل و رفع دائمي کمر درد و دیسک کمر و دیگر دردهای ناشی از فتق دیسک می‌شود.   ازون چيست؟ ازون يک ماده‌ی مرکب طبيعي است که از سه اتم اکسيژن تشکيل شده است و غالباً با علامت O3 نشان داده می‌شود (برای متمايز شدن از شکل بسيار فراوان‌تر اکسيژن که با O2 نشان داده مي‌شود). قسمت عمده‌ی اوزون موجود در طبيعت، در جو کره‌ی زمين ساخته و در همان جا يافت مي‌شود. مشخصه‌ی گاز ازون بوی تند آن است   اوزون هنگامی ساخته می‌شود که یک جریان الکتریکی مانند صاعقه از یک توده گاز اکسیژن (O2 ) عبور کند. بار الکتریکی باعث شکسته شدن مولکول اکسیژن به دو اتم مجزا می‌شود. اغلب اتم‌های اکسیژن، بلافاصله دوباره با یکدیگر ترکیب می‌شوند و گاز اکسیژن (O2) را تشکیل می‌دهند. اما درصد بسیار کمی از مولکول‌های اکسیژن تکی هم با یکدیگر ترکیب می‌شوند و ازون (O3) را می‌سازند. مولکول ازون بسیار ناپایدار است و به سرعت به اکسیژن (O2) تبدیل می‌شود. اما آنچه که ازون را به یک عامل درمان کننده بسیار قوی تبدیل کرده است، دقیقاً همین ناپایداری شیمیایی است.   اوزون تراپی برای درمان کمر درد و دیسک کمر تعداد زیادی از افراد در مقاطعی از زندگی خود، از درد پایین کمر رنج می‌برند و در مورد اغلب آنها علت این درد، فتق دیسک‌های بین مهره‌ای است. این وضعیت هنگامی پیش می‌آید که بالشتک‌های اسفنجی یا همان دیسک‌های بین‌مهره‌ای که به عنوان ضربه‌گیر در بین مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند، ملتهب می‌شوند یا بیرون می‌زنند. فتق دیسک‌های قسمت پایین ستون فقرات می‌تواند باعث درد در ناحیه کمر، باسن و ران پا شود. همچنین وقتی که دیسک‌ها بیرون می‌زند، بر عصب‌های مجاور خود فشار وارد کرده و باعث بی‌حسی و ضعف در این قسمت‌ها می‌شوند. در یک درمان آزمایشی که در ۹ مارس ۲۰۰۹ انجام شد، تزریق گاز ازون در ناحیه ستون فقرات و اکسیژن درمانی باعث تسکین درد ناشی از فتق دیسک در پایین کمر شد. طرفداران ازون درمانی معتقدند که ظرف ۵ سال آینده، این روش می‌تواند به یک روش درمانی استاندارد و معمول برای درمان این عارضه‌ها تبدیل شود. یک محقق که از سال ۲۰۰۵ تاکنون نزدیک به ۵۰ بیمار را با استفاده از تزریق ترکیبی از ازون و اکسیژن درمان کرده است، می‌گوید که این روش که از نوع روش‌های با حداقل تهاجم به شمار می‌رود، می‌تواند برای درمان ۵۰ تا ۶۰ درصد از بیمارانی که از درد ناشی از فتق دیسک‌ها رنج می‌برند، کارایی داشته باشد. اوزون درمانی روشی است که کارایی آن در تسکین کمر درد و دردهای ناشی از فتق دیسک کمر، به اندازه روش جراحی می‌باشد و در عین حال عوارض بسیار کمتری داشته و زمان بهبودی بیمار با این روش بسیار کوتاهتر است. امروزه و با پیشرفت علم پزشکی یکی از نوین ترین درمان هابرای درمان غیر جراحی سیاتیک تحت عنوان ازن درمانی سیاتیک یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است. در این روش ابتدا به ریشه عصب درگیر به صورت دقیق تشخیص داده می شود و سپس از تزریق گاز ازن در محل های منشا و عامل درد استفاده می شود. تزریق گاز ازن یا اوزون تراپی به کمک انرژی فوق العاده ای که ایجاد می کند ، سبب کاهش التهاب در عصب سیاتیک و آزاد سازی آن می شود و بیماران در طی سه تا پنج جلسه درمان ازن می توانند بهبودی فوق العاده ای را تجربه کنند. یکی از نوین ترین درمان هابرای درمان غیر جراحی سیاتیک تحت عنوان ازن تراپی سیاتیک یا درمان سیاتیک با گاز ازن رایج شده است.   روش تزریق گاز ازون علت اينکه روش اوزون درمانی در زمينه درمان کامل برخي از آسيب‌ها، موفق و در برخي ديگر ناموفق است به فرايند گردش خون باز مي‌گردد. برای آنکه يک ناحيه آسيب‌ديده در بدن بتواند بازيابي و ترميم شود، به عوامل بسيار مهمي شامل ويتامين‌ها، عناصر غذايي و اکسيژن نياز دارد که تنها از طريق گردش خون تأمين می‌شوند. در اين ميان، اکسيژن به عنوان مهم‌ترين عامل شناخته می‌شود. کمبود اکسيژن باعث انباشته شدن اسيد لاکتيک می‌شود که علت اصلي ايجاد درد مي‌باشد. ازون درماني از سه راه مختلف بر درمان آسيب‌ديدگي تأثير دارد. اولاً عوامل ضدالتهاب هومئوپاتيک که به ناحيه آسيب‌ديده تزريق می‌شود، التهاب و ورم در اين ناحيه را کاهش می‌دهد و در نتيجه موجب افزايش گردش خون می‌شود. دوماً ويتامين‌ها و مواد معدني که براي بهبود آسيب‌ديدگي اهميت زيادي دارند، برای ناحيه آسيب‌ديده تأمين می‌شود. و نهايتاً اکسيژن به شکل ازون به درون ناحيه آسيب‌ديده تزريق مي‌شود.   سوزنی که برای تزریق ترکیب اوزون-اکسیژن استفاده می‌شود، به کمک تصاویر رایانه‌ای به محل دیسک بیرون‌زده هدایت می‌شود و گاز ازون-اکسیژن در این ناحیه تزریق می‌شود. این گاز مستقیماً به وسیله سوزن به دیسک می‌رسد و باعث کاهش حجم درون دیسک می‌شود. کاهش حجم ديسک به خاطر اکسید شدن پروتئوگلیکان‌های موجود در آن صورت می‌گیرد. پروتئوگلیکان‌ها پروتئین‌هایی هستند که در قسمت مرکز دیسک که حالت ژله‌ای دارد (هسته دیسک یا نوکلئوس پالپوزوس) وجود دارند. وقتی که حجم دیسک کم می‌شود، فشار وارد بر عصب نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه باعث کاهش احساس درد می‌شود. در این روش، بیمار فقط به یک بی حسی موضعی نیاز دارد. علائم درد در بیمارانی که از این روش استفاده کرده‌اند، ظرف ۴۸ ساعت پس از انجام درمان بهبود پیدا کرده است.   مزایا علاوه بر بهبودی سریع‌تر و عوارض کمتری که این روش در مقایسه با جراحی دارد، سایر مزایای آن عبارت است از: •    یک روش درمانی با حداقل تهاجم است. •    یک روش درمان سرپایی است. •    انجام آن به زمان بسیار کوتاهی نیاز دارد. •    هزینه‌های آن بسیار کمتر از جراحی است. •    یک روش درمان بدون درد است.   عارضه‌های درمان شده با گاز ازون ازون درماني مي‌تواند برای درمان تقريباً همه دردهايي که ممکن است شما احساس کنيد، کارآيي داشته باشد. از جمله می‌توان به درمان دیسک کمر ، کمر درد، ، گردن درد، آسيب شلاقي گردن، فتق ديسک‌ها، درد قسمت پايين کمر، درد پاشنه پا (فاسئيت پلانتار)، سندرم تونل کارپ (مجراي مچ دستي)، پارگي تاندون‌ها، سندرم مفصل گيجگاهي فک تحتاني، درد عصب سياتيک، خار پاشنه، نوروما (ورم عصب)، بيماری آرنج تنيس بازان (التهاب قسمت خارجي آرنج)، آسيب‌ديدگي ماهيچه گرداننده شانه، آسيب‌ديدگي زانو و هر نوع آسيب ورزشي ديگر اشاره کرد. چون ازون درماني باعث بازیايي و ترميم بافت غضروفي می‌شود، بنابراين اين روش برای درمان استئوآرتروز لگن و زانو هم کارآيي بسيار بالايي دارد. مزيت بزرگ روش ازون درماني آن است که فقط روشي برای برطرف کردن درد نيست، بلکه مشکل را به طور کامل و هميشگي درمان می‌کند.   آیا اوزون درمانی روش ایمنی است؟ هر چند ازون و پراکسید هیدروژن در حالت خالص، سمیت بسیار بالایی دارند، اما ثابت شده که رقیق کردن آنها در حدی که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث تبدیل شدن آن به ماده‌ای کاملاً ایمن و مؤثر خواهد شد. اگر مقادیر مناسب این گاز توسط یک پزشک متخصص استفاده شود، شانس بروز عوارض جانبی و واکنش‌های معکوسی که برای درمان‌های بیواکسیدی وجود دارد، تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.   نکته مهم درمان با اوزون برای همه افراد، روش مناسبی نیست. اگر از فلج پاها، عدم کنترل مثانه، دیسک کلسیفیه شده و یا فشردگی نخاع رنج می‌برید، انجام جراحی برای شما بهترین گزینه است. همیشه اطلاعات مربوط به سوابق پزشکی و بیماری خود را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما با توجه به این اطلاعات تعیین می‌کند که آیا تزریق ازون یا هر نوع درمان دیگری برای برطرف کردن کمر درد،  درمان دیسک کمر ،درد ناشی از فتق دیسک‌ها مناسب است یا خیر.   دکتر محمد علی جلیلی     اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
هزینه اوزون تراپی ازن تراپی اوزون تراپی یکی از روش های تازه و نوین برای درمان دردهای ارتوپدی کاربرد دارد این روش که سال ها در جهان برای درمان انواع مختلف بیماری ها کاربرد داشته است . جدیداً در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.  با استفاده از این دستگاه خیلی از مواردی را که نیاز به عمل جراحی ندارد ولی پزشکان اقدام به جراحی می کردند و باعث این می شد که هزینه زیادی به بیمار وارد شده و ماه‌ها از انجام کارهای روزمره خود نیز عاجز باشند ،  مراکز اوزون تراپی با روش اوزون تراپی خیلی از مواردی که نیاز به عمل جراحی داشته اند را نیز مورد درمان قرار داده اند و به طور کلی گزینه عمل جراحی انجام نشده است . از مهمترین سوالی که ذهن بیماران را ممکن مشغول کند این است که هزینه تزریق این گاز از آنجا که نیاز به عمل جراحی را کم می کند چه قدر است؟ هزینه اوزون درمانی کمتر از ۵۰۰ هزار تومان است بله تعجب نکنید زیر۵۰۰ هزار تومان البته برای هر جلسه تعداد جلسات نیز به وضعیت بیمارستان بیمار ، شدت درد و ناحیه درد بستگی دارد.  هزینه اوزون تراپی به تعداد جلسات بستگی دارد و تعداد جلسات ازون تراپی نیز به وضعیت بیمار بستگی دارد .قیمت اوزون تراپی ممکن است بین کلینیک ها اندکی متفاوت باشد اما حتما به این نکته توجه کنید که دستگاه اوزون تراپی باید اصل و عمل تزریق توسط متخصص اوزون تراپی در مطب کاملا استریل صورت بگیرد لذا هر کدام از موارد اگر رعایت نشود ممکن است هزینه اوزون تراپی کاهش پیدا کند اما به ریسک آن نمی ارزد که بیمار برای اندکی هزینه کمتر سلامتی خود را در معرض آسیب قرار دهد. با اوزون تراپی شما می توانید انواع درد های ناشی از درد زانو ، درد مفصل زانو ، زانو درد  ، شانه درد ، کمر و آرتروز زانو  درمان کرد. در کلینیک به آذین جراحی ناشی از پارگی رباط صلیبی ،  کشیدگی رباط صلیبی زانو  توسط دکتر محمد علی جلیلی صورت میگیرد.           اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
درمان دیسک کمر با اوزون تراپی یکی از دلایل مهم کمر درد در جوامع امروزی می باشد .با توجه به سنگینی کار روی مهره و عدم تحرک کافی و البته تغذیه نامناسب (که زمینه ساز چاقی می باشند ) وقوع این بیماری روز به روز در حال افزایش است. دیسک بین مهره ای وقتی دچار فتق و بیرون زدگی می شود با 2 مکانیسم عمده می تواند باعث درد در ناحیه کمر شود که در اکثر اوقات ماهیت تیر کشنده دارد . یکی ایجاد فشار بر ریشه های عصبی (compression) و دیگری التهاب (Inflammation) که البته امروزه اعتقاد براین است که نقش التهاب در ایجاد درد پررنگ تر از فشار است چون ثابت کرده اند حدود 76% مردم فتق دیسک دارند بدون اینکه علایمی داشته باشند. ریسک عمل جراحی در مقابل اقدامات غیر جراحی : با توجه به ماهیت بیماری که در بالا توضیح داده شد و البته ریسکی که عمل جراحی در این بیماران دارد (چه از جهت وجود بیماری های همراه و چه از جهت ریسک بیهوشی) روش های غیر جراحی امروزه مورد استقبال شدید واقع شده است بطوریکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته بدون تایید متخصص درد دیسک تحت عمل جراحی قرار نمی گیرد. درمان دیسک کمر روش های غیر جراحی موجود : با توجه به هدف غایی و نهایی عمل جراحی که همانا کاهش درد می باشد چندین روش غیر جراحی برای درمان امروزه مورد توجه قرار گرفته از جمله : 1- تزریق دارو از طریق اپیدورال 2- تزریق اوزون به شیوه های مختلف 3- فیزیوتراپی و طب سوزنی 4- نوکلئولیز به طرق مختلف 5- لیزر و ... روش استفاده گاز اوزون : اوزون بسته به عوامل اولیه ایجاد درد استفاده های مختلف دارد به عنوان مثال در آرتروز زانو به صورت تزریق مفصل و یا در دیسک کمر و گردن به صورت تزریق درون دیسکی یا اپیدورال یا پاراورتبرال استفاده می شود.       اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396  
نحوه تزریق گاز ازن اوزون درمانی روش اوزون تراپی یک روش جدید درمان درد زانو،مفصل زانو، درد شانه ، درد کمر، و آرتروز می باشد در این روش توسط متخصص اوزون تراپی در مراکز اوزون درمانی با تزریق گاز اوزون به محل در درمان صورت می گیرد .سوالی که ممکن است در ذهن بیمار باشد این است که : نحوه تزریق این گاز به چه صورت میباشد؟ آیا درد دارد؟ آیا محل تزریق عارضه خاصی دارد؟ آیا پس از تزریق گاز اوزون توانایی حرکت خواهیم داشت ؟ ابتدا محل تزریق را با استفاده از محلول های ضدعفونی کننده کاملا استریل می کنیم محل تزریق را برای اینکه حتی تزریق سرنگ حاوی گاز اوزون درد اندکی هم نداشته باشد با محلول بی حس کننده نواحی را بی حس خواهیم کرد پس گاز تولید شده توسط دستگاه اوزون تراپی در سرنگ کشیده شده و به محل درد تزریق می‌کند این توضیحات به صورت کلی می باشد که فیلم نحوه تزریق گاز اوزون در سایت قرار گرفته است نحوه تزریق و مکان آن توسط متخصص اوزون تراپی تعیین می شود در مراکز اوزون تراپی این روش به صورت کاملا استریل انجام می شود اگر این تزریق توسط متخصص انجام شود معمولا هیچ عارضه ای گریبان بیماران خواهد گرفت سوال بعدی این بود که تزریق بعد از آن امکان جابجایی و راه رفتن وجود دارد؟ بله خیلی راحت پس از تزریق امکان حرکت و انجام کارهای روزمره را دارید. نیازی به ویلچر بستری کوتاه‌مدت نخواهید داشت.             اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
خالی کردن زانو ، یا بی ثباتی ناگهانی زانو ها وضعیتی است که ممکن است بر اثر دلایل مختلفی از آرتروز زانو گرفته تا کجی کشکک زانو یا پارگی رباط صلیبی زانو، پارگی مینیسک زانو اتفاق بیفتد. بعد از تشخیص دلیل ضعف زانو ها ، پزشک شما می تواند برای درمان خالی کردن زانو ها ، یک برنامه درمانی شامل استفاده از دارو ها و انجام تمرینات مناسب را برای شما در نظر بگیرد. در برخی موارد ممکن است تنها راه درمان ، انجام عمل جراحی باشد و در مواردی نیز درمان میتواند به سادگی تغییر رژیم غذایی یا تغییر روند تمرین یا ورزش کردن شما باشد. شما باید برای تشخیص علت خالی کردن زانو ها به پزشک مراجعه کنید، در زمان قبل از مراجعه می توانید برای جلوگیری از آسیب بیشتر زانو تا حد ممکن استراحت کنید ، هنگام راه رفتن از عصا استفاده کنید و برای تسکین درد خالی شدن زانو و التهاب زانو به طور متناوب از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.     اوزون تراپی اوزون درمانی       اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
عوارض اوزون تراپی معایب ازن تراپی  اوزون تراپی یعنی تزریق گاز اوزون برای تسکین دردهای مزمن زانو ، شانه ، کتف ، آرتروز و ترمیم آن مورد استفاده قرار می گیرد.  توضیحات کامل در مطالب موجود در سایت آمده است . لذا ما در این مقاله سعی بر آن داریم که از عوارض احتمالی اوزون‌تراپی توضیحاتی را ارائه بدهیم . چون از گاز ازن در غلظت های خاص مورد استفاده قرار می گیرد و در نتیجه هیچ عارضه خاصی را به همراه ندارد و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا و وزارت بهداشت می باشد. ما در تزریق گاز اوزن عارضه خاصی مشاهده نکرده‌ایم و اگر به صورت کلی با آن توجه کنیم خوشبختانه هیچ عارضه ای ندارد. البته ممکن است در بعضی از بیماران یک التهاب موضعی و کوتاه مدت و گذرا ایجاد شود. و معمولا ظرف ۴۸ ساعت اتمام می‌شود البته حتماً باید توجه کنید این تزریق باید زیر نظر متخصص اوزون تراپی دکتر متخصص ارتوپد صورت بگیرد. که در کلینیک به آذین تزریق کاملاً استیل بوده و زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد جراحی جراح و متخصص بیماریهای استخوان و مفاصل فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی از آلمان زیر نظر پروفسور zintp فلوشیپ فوق تخصصی آرتروسکوپی بیماریهای شانه صورت می گیرد.             اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
علايم آرتروز زانو چيست؟ مراحل اوليه آرتروز زانو معمولا بدون علامت يا همراه درد خفيف در اطراف مفصل زانو هنگام فعاليت ميباشد.به تدريج كه تخريب غضروف مفصلي بيشتر دچار تخريب شده و استخوانها دچار ساييدگي شدند اين درد بيشتر شده و گاهي اوقات در حالت استراحت نيز بروز ميكند.درد آرتروز زانو در هر كجاي مفصل ميتواند رخ دهد،اطراف مفصل،جلوي مفصل حتي پشت مفصل. در بعضي موارد نيز درد آرتروز زانو به قسمت ران يا ساق پا نيز انتشار خواهد يافت. در اكثر مواقع بين شدت تخريب مفصل وميزان درد و ناتواني رابطه مستقيم وجود دارد. علايمي مثل قفل شدن و خالي كردن مفصل معمولا خبر از وجود آسيبهاي جدي ساختماني در مفصل زانو ميدهد. درمان آرتروز زانو بر سه اصل استوار است: ١.بهبود علايم و كيفيت زندگي فرد ٢.جلوگيري از پيشرفت بيماري ٣.كمك به احيا عضروف بين مفصلي تا حد امكان. در ادامه درباره درمان آرترور به طور مفصل صحبت خواهيم كرد.       اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396  
فواید اوزون‌ درمانی :   در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب ها شود. اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵ جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند. در ادامه مواردی که ازن تراپی برای آنها نتیجه بخش است ذکر شده: ۱- برای درمان هر گونه درد۲- اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای درد های شدید مفصل کمر و گردن۳- آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف۴- آرتروز زانو و لگن (درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است )۵- بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن (برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی شود)۶- سندروم تونل کارپال۷- درد عصب و رگ سیاتیک۸- سینوزیت (شدید یا ملایم)۹- اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)۱۰- درد و اختلالات لگن۱۱- عفونت های دندان۱۲- بهبودی بعد از جراحی مفاصل۱۳- شکستگی های غیر قابل درمان۱۴- جراحات۱۵- آسیب دیدگی های ورزشی          
علل (استئو آرتريت )زانو چيست؟آرتروز زانو به علت از بين رفتن تدريجي غضروف بين مفصل زانو ايجاد ميشود.به مرور زمان استخوانهاي تشكيل دهنده مفصل دچار خوردگي وساييدگي شده و شخص دچار درد و بدشكلي مفصل خواهد شد. علتهاي مختلفي براي ايجاد آرتروز زانو وجود دارد ازجمله:علل ژنينيكيبدشكليهاي مادرزادي مفصل زانو(پاپرانتزي،يا نزديك بودن بيش از حد زانوها به هم)فشارهاي زياد وغلط به مفصل زانوافزايش سناضافه وزنآسيب ديدگي اجزا تشكيل دهنده مفصل مانند رباطها،مينيسك.....   اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396        
عوامل ابتلا به آرتروز زانو     آسیب دیدگی زانو یکی از رایج ترین دلایل آن است اما موارد دیگری هم مانند بیماری آرتروز زانو باعث از بین رفتن و ناراحتی مفصل می شود. علل شایع زانودرد در افراد جوانتر عبارتند از استفاده بیش از حد از زانو و آسیب دیدگی. همچنین زانودرد می تواند ناشی از عفونت (به عنوان مثال استئومیلیت، بورسیت سپتیک) و بیماری هایی خاص باشد.   • پا به سن گذاشتن• چاقی• استعداد ژنتیکی• آسیب دیدن مفصل زانو• ورزش نکردن/ سبک زندگی بی تحرک• ضعف عضلانی- عضله های چهارسر ضعیف (عضله های کشاله ران که به زانو متصل می شوند).• استفاده بیش از اندازه طولانی مدت/ تحمیل کردن وزن فراوان بر زانو (انجام مکرر حرکت هایی چون سرپا نشستن/ زانوزدن همراه با بلند کردن اشیاء سنگین یا فعالیت های پربرخوردی مانند دویدن سریع یا آهسته).• انحراف پا• کفش نامناسب            
در آرتروز زانو چه اتفاقي در مفصل رخ ميدهد؟ هنگامي كه ميگوييم مفصل زانو دچار آرتروز يا ساييدگي شده است يعني طي پروسه اي غضروفي كه سطح استخوان را پوشانده حالت خوردگي و زخم پيدا ميكند.اينها باعث ميشود كه سر استخوانها با هم در تماس باشند ودرد زياد ايجاد ميكند. همچنين به مرور باعث تغيير شكل در مفصل زانو ميشود. اوزون درماني روشي بسيار موثر در درمان و كنترل آرتروز زانو ميباشد.    حساس سنگيني در زانوها:   احساس سنگيني در زانوها و پاها از جمله علايم شايع در افراد مسن( وبعضا ميانسالها يا جوانان )است. علتهاي شايع اين مشكل عبارت هستند از: آرتروز زانو تنگي كانال نخاعي بيرون زدگي ديسك بين مهره اي واريس وريدهاي عمقي   چرا اوزون درماني را در آرتروز پيشنهاد ميكنيم؟   ١.اوزون داراي خاصيت ضد التهابي بسيار قوي ميباشد،با اين خاصيت باعث بهبود التهابها و كاهش درد خواهد شد. ٢.با افزايش اكسيژن رساني به بافتهاي فرسوده مفصل باعث تحريك مفصل به ترميم(البته تا حدي)خواهد شد. ٣.باعث از بين رفتن آنزيمهايي كه پروسه تخريب مفصل وپيشرفت آرتروز راباعث ميشوند خواهند شد.در نتيجه سير بيماري را كند خواهد كرد ويا متوقف خواهد كرد.   درد قسمت داخل زانو: يكي از علل درد قسمت داخل زانو التهاب تاندون "پسوانسرين"ميباشد. التهاب اين تاندون در اثر استفاده بد از مفصل(انجام ورزشهاي غلط و آسيب زننده) يا بد راه رفتن(افراد دچار ناهنجاريهاي مادرزادي يا افراد مبتلا به آرتروز و ساييدگي مفصل) ديده ميشود. تشخيص پس از شرح حال و معاينه مشخص ميشود. درمان شامل از بين بردن التهاب محل ( معمولا با تزريق يا ليزر) و از بين بردن علت اوليه ايجاد آن ميباشد. اوزون درماني يكي از درمانهاي موثر و بدون عارضه در برطرف كردن اين مشكل و همچنين درمان و كنترل آرتروز زانو است.       اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396  
اوزون چیست و چه نقشی در درمان دارد ؟     اوزون یا ازن تراپی روشی است که تزریق اوزون انجام می شود و با افزایش جریان خون در مفصل و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود. اوزون درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود .اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت ازن تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد. اوزون درمانی در همه بیماران مفید است و بهترین روش برای ترمیم غضروف و مفصل میباشد          
چرا اوزون درماني را در آرتروز پيشنهاد ميكنيم؟ ١.اوزون داراي خاصيت ضد التهابي بسيار قوي ميباشد،با اين خاصيت باعث بهبود التهابها و كاهش درد خواهد شد.٢.با افزايش اكسيژن رساني به بافتهاي فرسوده مفصل باعث تحريك مفصل به ترميم(البته تا حدي)خواهد شد.٣.باعث از بين رفتن آنزيمهايي كه پروسه تخريب مفصل وپيشرفت آرتروز راباعث ميشوند خواهند شد.در نتيجه سير بيماري را كند خواهد كرد ويا متوقف خواهد كرد.   احساس سنگيني در پاها به چه علت است؟ اگر در پاها احساس سنگيني ميكنيد به طوري كه پس از مقدار كمي راه رفتن يا ايشتادن احساس ميكنيد مجبور هستيد پاها را به دنبال خود بكشيد احتياج به بررسي داريد وممكن است به يكي از بيماريهاي زير مبتلا شده باشيد:   واريس وريدهاي عمقي تنگي كانال نخاع كمري   (توجه كنيد كه تنگي كانال نخاع كمري ممكن است فقط خود را با احساس سنگيني در پاها نشان دهد).   آرتروزهاي زانو يا هيپ (با شيوع كمتر)   تزريق گاز اوزون در مفصل دچار آرتروز وساييدگي علاوه بر خاصيت تسكيني و از بين برنده درد،با مهارآنزيمهاي خورنده مفصل باعث جلوگيري از پيشرفت بيماري خواهد شد.سوالات رايج مراجعه كنندگان:   تعداد جلسات مورد نياز چقدر است؟ پس از ويزيت و شرح حال مشخص خواهد شد،بسته به شدت درگيري وناتواني.معمولا ٤ جلسه   آيا اوزون عوارض دارد؟ گاز اوزون كه در پزشكي با غلظتهاي خاص استفاده ميشود هيچ عارضه سويي ندارد و مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا و وزارت محترم بهداشت ميباشد.   آيا تسكين درد موقتي است و احتياج به تمديد دارد؟ بسته به شدت درگيري ممكن است هر چند ماه يك بار يك جلسه (نه چند جلسه)لازم باشد.در مواردي هم كه درگيري زياد نباشد معمولا تاثير دايمي است.     اوزون تراپی اوزون درمانی   اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396
تشخیص دردهای ناحیه کمری     تشخیص دردهای ناحیه کمری بسیار مشکل است و ارزیابی آن وقت‌گیر است. در این مورد دانستن پیشینه بیماری لازم بوده و دانستن زمان بروز درد الزامی است. محل درد، تغییر شکل ستون فقرات، از بین رفتن قوس‌ها، کبودی، امتداد درد، نوع درد و بسیاری از موارد دیگر باید مورد بررسی قرار گیرند تا علت اصلی آن مشخص شود. به همین دلیل مراجعه به پزشک الزامی بوده و نباید قبل از تشخیص مطمئن به هیچ اقدامی دست زد، چرا که امکان تشدید عارضه وجود دارد. در اکثر موارد از پرتونگاری X-Ray برای تشخیص استفاده می‌شود. گر چه تصاویر حاصله از یک رادیوگرافی ساده فقط استخوان را نشان میدهند ولی میتوانند اطلاعات مهمی مثل شکستگی استخوان، تغییرات ناشی از روند پیری در مهره و تغییر شکل و دفرمیتی های ستون مهره را نشان دهد. رادیوگرافی ساده X-ray اشعهX ، امواج الکترو مغناطیس می باشد که برای تصویربرداری اعضاء داخلی بدن بکار می رود و قابليت عبور از بافتهاي مختلف بدن را – به ميزانهاي متفاوت – دارد. این امواج طول موج بسیار کوتاهی دارند. هنگامیکه این اشعه به دورن بدن نفوذ می کند توسط بافتهای مختلف برحسب چگالی بافت مورد نظر به مقدار متفاوتی جذب می شود. برای مثال استخوانها که بسیار چگالی بالائی دارند بخوبی اشعه را جذب می کنند ولی بافتهای نرمی مثل پوست، چربی و عضله براحتی به اشعه X اجازه می دهند که از آنها عبور کند و برای همین تصویر استخوان بر روی عکس ساده رادیولوژیک سفید است ولی بافتهای نرم بصورت درجات مختلف رنگ خاکستری دیده می شوند. تصویر برداری با اشعه X یک تست بدون درد است. تصویر برداری اشعه X برای چه منظوری استفاده می شود؟ - عکس ساده رادیولوژیک - برای مقاصد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل تشخیص شکستگی استخوان مانند شکستگی مهره ها ، تشخیص بعضی از عفونتهای داخلی (مثل سینوزیت)، جستجوی یک توده در اعضای داخلی بدن مثل ریه و ... می باشد. آمادگی برای تصویربرداری انواع زیادی از تصویربرداری با اشعه Xوجود دارد که بعضی از آنها احتیاج به آمادگی ویژه برای تصویربرداری دارند.قبل از گرفتن عکس باید هرگونه جواهرات فرد بیرون آورده شود تا در عکس اختلال ایجاد نکنند. اگر خانمی باردار است باید با توجه به اینکه اشعه X می تواند روی تکامل جنین موثر باشد، پزشک را قبل از تصویربرداری مطلع کند. چگونه تصویربرداری انجام می شود؟ بستگی به محلی که باید از آن عکس گرفته شود، به بدن یا عضو فرد حالت مناسب را می دهند. تکنسین رادیولوژی پس از تنظیم حالت شما و قراردادن ماشین عکس برداری در حالت مناسب، خود به یک قسمت دورتر از شما که تا حدی حفاظت شده است رفته و در آنجا با فشار دادن یک دکمه عکس رادیولوژی گرفته می شود. ممکن است در حین تصویربرداری از وسائل سربی برای پوشاندن قسمتهای دیگر بدن که نیاز نیست اشعه به آنها تابیده شود، استفاده گردد. برای مثال پیش بندهای سربی (Apron) که برای حفاظت تخمدانها در زنان و یا پوششهای مخصوص برای حفاظت دستگاه تناسلی مردان از اشعه مورد استفاده قرار می گیرد. زنان باردار نیز باید تا آنجا که امکان دارد از اشعه پرهیز کنند و در صورتی که چاره ای نباشد حتی الامکان با پوشش سربی روی شکم تصویربرداری کنند. کودکان در حال رشد نیز به اشعه X حساس تر از بزرگسالان بوده و باید زمانی عکس ساده بگیرند که سایر تکنیکهای بدون اشعه مثل سونوگرافی یا MRI در دسترس نباشد و در این صورت هم باید تا حد امکان قسمت کمتری از بدن آنها در معرض اشعه قرار گیرد.    درمان درد با اوزون تراپی     اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
درمان آرتروز زانو: درمان آرتروز زانو بستگي به شدت بيماري و وضعيت شخص متفاوت است . ولي به طور كلي درمان آرتروز زانو تركيبي از موارد زير است: ١.كنترل درد :استفاده از مسكنها، 2.جلوگيري از پيشرفت بيماري و آسيب بيشتر مفصل: فيزيوتراپي،تمرينهاي سبك و منظم،اوزون درماني ٣.كمك به ترميم غضروف مفصلي : استفاده از مواد غضروف ساز خوراكي و اوزون درماني ٤.در نهايت عمل جراحي تعويض مفصل زانو همانطور كه ملاحظه ميكنيد اوزون هم جهت تسكين و التيام درد و هم جلوگيري از پيشرفت بيماري(ازبين بردن آنزيمهاي خورنده مفصل)،و هم بازسازي مفصل(افزايش اكسيژن رساني و جريان خون) موثر است.   اوزون تراپی اوزون درمانی اوزون چيست؟ 12 اسفند 1396      
اطلاعیه حضور دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   به اطلاع تمام بیماران کلینیک درد به آذین و کلیه عزیزانی که در مورد درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي  می خواهند اطلاعات تخصصی کسب کنند و یا اینکه در این مورد مشکل دارند می توانند صحبت های آقای دکتر جلیلی رو در برنامه های تلوزیون تماشا کنند . اگر شما عزیزان نیاز دارید به وسیله یک متخصص جهت درمان درد ویزیت شوید و علل درد در این ناحیه و درمان آن اقدام نمایید با کلینیک به آذین در فرمانیه (اندرزگو) تهران در ارتباط باشید .     موضوع برنامه :بیماری های زانو و شانه  - اوزون تراپی ساعت برنامه : 11:00 روز برنامه :  07/ 05 / 98 شبکه : سوم سیما برنامه : یک فنجان سلامت         آرشیو دیگر برنامه ها : برنامه مورخه 98/10/01 شبکه سوم سیما یکم دی ماه 01 دی 1398 برنامه مورخه 98/09/28 شبکه پنجم سیما 28 آذر 28 آذر 1398 برنامه مورخه 98/07/20 شبکه دوم سیما 19 مهر 1398 برنامه مورخه 98/05/07 شبکه دوم سیما 06 مرداد 1398 برنامه مورخه 98/04/09 شبکه دوم سیما 09 تیر 1398 برنامه مورخه 98/02/27 شبکه دوم سیما 26 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 98/02/09 شبکه دوم سیما 09 ارديبهشت 1398 برنامه مورخه 97/11/08 شبکه دوم سیما 09 بهمن 1397 برنامه مورخه 97/10/17 شبکه دوم سیما 18 دی 1397 برنامه مورخه 97/10/10 شبکه اول سیما 10 دی 1397