اووزن تراپی

کلینیک به آذین

کلینیک تخصصی به آذین، درمان درد های زانو ، کمر ، شانه  با جدید ترین روش درمان درد بدون عمل جراحی
 • اوزون تراپی 
 • تزریق ژل 
 • پی آر پی 

 

زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی

آدرس : تهران ، اندرزگو ، بعد از مرکز خرید سانا ، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)

اووزن تراپی

کلینیک به آذین

کلینیک تخصصی به آذین، درمان درد های زانو ، کمر ، شانه  با جدید ترین روش درمان درد بدون عمل جراحی
 • اوزون تراپی 
 • تزریق ژل 
 • پی آر پی 

 

زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی

آدرس : تهران ، اندرزگو ، بعد از مرکز خرید سانا ، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)

اوزون تراپی

 اوزون درمانی

 

کلینیک به آذین با سابقه ترین کلینیک در تهران در زمینه درمان درد بدون عمل جراحی با روش تزریق گاز اوزن در نواحی درد می باشد .
 
 زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی متخصص ارتوپد

 

درد كشيدن طبيعي نيست!

حتي اگر به آن عادت كنيم!

 

 

آیا به دنبال درمان درد های حاد و آزار دهنده ی خود هستید ؟

آیا از انجام عمل جراحی بر این نواحی ترس و واهمه دارید ؟

آیا هرینه های عمل جراحی برای شما سنگین می باشد ؟

آیا از روش اوزون تراپی که از جدیدترین روش درمان درد بدون عمل جراحی با تزریق گاز ازون اطلاعاتی دارید؟

در ادامه سعی خواهیم کرد جواب این سوال ها را به صورت کامل تشریح ، تا به صورت کامل در مورد روش جدید درمان درد آشنا شوید :

 

فهرست مطالب :

 

 

 

  قبل از خواندن مطالب ،

لطفا جدیدترین گفتگوی دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیما

 با موضوع " جدیدترین روش های درمان آرتروز زانو "

 

که به صورت زنده پخش شده است را تماشا کنید

 

برنامه یک فنجان سلامت

شبکه دوم سیما

تاریخ : 1398/07/20

 ساعت 14:30

 

 

 مقدمه ازن چیست ؟

 ازن همان اکسیژن است که به صورت غیر فعال می باشد . (اکسیژن فعال ، اکسیژن ‌موجود در هوائی است که ما تنفس‌ می کنیم) . اوزون‌ گاز بی رنگی است که اخیرا در علم‌پزشکی انقلابی‌ بزرگ به پا کرده است . گاز اوزن مدیکال اولین بار در سال 1857 توسط آقای werner تولید شد این گاز اکسیژن درمانی و طی یک دیس شارژ الکتریکی ایجاد شد که هنوز هم به همین شیوه کلی تولید می شود. طی سالیان متمادی مطالعات متعددی در مورد اثرات فیزیولوژیک این گاز صورت گرفت که بر طبق همین اثرات و مکانیسم ها استفاده های درمانی مختلفی از آن می شود که از آن جمله عبارتند از :

 • بازسازی واحیای تاندون، بافت ها، لیگامان ها و مفاصل آسیب دیده
 • بهبودی و کاهش درد چشمگیر درمفاصل و بافت ها
 • کاهش التهاب موجود در‌ مفاصل آسیب دیده
 • بهبود آرتروز مانند ساییدگی زانو و سایر مفاصل (شانه، مچ، لگن و ...)
 • کاهش دردهای آرتروزی در زانو و سایر مفاصل
 • کاهش دردهای ناشی از بیماری های روماتیسمی و حتی کمک به درمان آنها
 • درمان تکمیلی جهت کاهش عوارض شیمی درمانی و رادیوتراپی در سرطان
 • سم و آلرژی
 • زخم پای دیابتی و سایر زخم های عفونی
 • بسیاری از بیماری های عفونی
 • دیسک کمر
 • و ده ها موارد دیگر

 

گاز ازن در طول این مدت که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته روز به روز استفاده های متنوع تری پیدا کرده در بیماری های مختلف و متنوع مورد استفاده قرار می گیرد ، از جمله این بیماری ها : بیماری های عفونی هپاتیت B  ، C , ایدز ، بیماری های آلرژیک و آسم بیماری های التهابی روده مثل کروم و همچنین بیماری عضلانی و اسکلتی مثل درمان درد زانو ، درمان درد شانه  ، درمان درد کتف ، درمان خارپاشنه مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 اما ازون ماده ای است که 3 مزیت نسبت به مواد دیگر دارد.

 1. بسیار راحت تر از مواد دیگر است و درد کمتری ایجاد می شود.
 2. به دلیل اینکه ازن یک گاز است در محل آسیب دیدگی پخش می شود و هیچ ناحیه ای وجود ندارد که اوزون به آن نرسیده باشد و به تدریج باعث درمان می شود.
 3. اوزون تراپی هیچ عوارض جانبی را برای بیماران ایجاد نمی کند ، بسیار مطلوب تر از مواد اسکلروسینگ (sclerosing )دیگر است.
 

عملکرد دستگاه تولید گاز اوزون :

 گاز اوزون همان طور که مشاهده می کنید از یک کپسول اکسیژن ایجاد می شود در واقع اکسیژن درمانی ، توسط این کپسول وارد یک ژنراتور می شود و در آن ژنراتور تحت یک سری فعل و انفعالات الکتریکی قرار میگیرد و در نهایت مخلوطی از گاز اکسیژن و گاز ازون را تولید می کند ،  که مورد استفاده درمانی قرار میگیرد . در واقع خروجی گاز ازن در درمان بیماری های مختلف با روش های مختلف استفاده می شود. یک نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است تنها ژنراتوری که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد برند موجود در کلینیک به آذین می باشد . در واقع در طول این مدت که این دستگاه مورد استفاده قرار گرفته است  دارای مجوز از وزارت بهداشت و سلامت ایران می باشد.

 

برنامه های پخش شده ار صداوسیما با حضور دکتر جلیلی :

 

 

اوزون تراپی : معرفی کامل این روش

 

 1. مکانسیم این روش ؟
 2. در چه مواردی می توانیم از این روش استفاده کنیم ؟
 3. نحوه تاثیر گاز بر روی نواحی درد
 4. آیا تاثیر بلند مدت است ؟
 5. آیا اوزون تراپی روش های مختلفی دارد ؟
 6. آیا تزریق دردناک است ؟
 7. ایا تزریق در یک جلسه است یا چندین دوره باید صورت گیرد ؟
 8. عوارض اورون تراپی ؟

 

مکانیسم اثر این گاز : 

 Ozone therapy  یک روشی به روز برای كننرل و بهبود درد و آرتروز ، جلوگيري از پيشرفت بيماري استفاده می شوداوزون درمانی یک روش ضدالتهابی و درمان تقریبا دائمی است که باعث بازسازی بافت های ساییده و تخریب شده برای درد های مزمن مفاصل می شود . از زمانی که اثر ضد التهابی و آنتی اکسیدان گاز Ozone کشف شد استفاده از آن در بیماری هایی که ماهیت التهابی دارند مورد توجه قرار گرفت با توجه به ماهیت کاملا التهابی آرتروز و البته بسیاری از تروماهای زانو این فرضیه که اوزون در این بیماری ها موثر است بررسی شد و بعد از انجام تحقیقات لازم استفاده از آن مورد تایید قرار گرفت . تزریق این گاز به داخل مفاصل آسیب دیده ی مد نظر (مثل زانو ، کتف ، شانه ، پا ) انجام میشود و به محض اینکه این گاز در معرض بافت بدن و بافت آسیب دیده قرار بگیرد شروع به  بازسازی بافت های آسیب دیده و بافت های ضعیف در اطراف مفاصل می کند. همچنین با تزریق این گاز به داخل مفصل و بافت آسیب دیده باعث افزایش جریان خون به بافت ، در نتیجه افزایش مواد مغذی و اکسیژن میشود . این روش باعث بهبود حرکت و کاهش درد مفصل و کمک‌ به ترمیم بافت ، میشود. خصوصیات شیمیایی گاز اوزون به گونه ای می باشد که تزریق غلظت خاصی از آن به داخل مفاصل و تاندونها، سبب کاهش التهابات و بهبودی بیمارانی میباشد. که دارای درد های شدید می باشند وقتی پزشک از گاز اوزون استفاده می کند این امر سبب فعال شدن سیستم ضد التهابی بدن شده و باعث مهار آزاد شدن واسطه های التهابی در محل تزریق می شود و به دنبال آن تاثیر ضد التهابی ازون را از انواع مختلف کورتون بیشتر میکند .

 

در واقع مکانیسم های عمده ای که برای گاز اوزون بعد از تزریق آن در فضای مفصلی مورد تایید قرار گرفته شامل:

 

1- ممانعت از آزادسازی عوامل مخرب درون زانو

2- غیر فعال کردن عوامل التهابی

3- تحریک بازسازی و پرولیفراسیون سلولهای غضروفی و فیبروبلاست ها

4- ممانعت از آزادسازی پروستاگلاندین ها

 

با توجه به این مکانیسم ها و همچنین وجود عوامل التهابی به عنوان علت درد در بسیاری از تروماها و پارگی های لیگامنت در زانو استفاده از این روش در موارد ترومای زانو چه در ورزش و چه در زمینه های دیگر هم مورد استقبال واقع شده است. گاز اوزون یکی از گازهای تشکیل دهنده اتمسفر کره زمین می‌باشد که از ۳ تا اتم اکسیژن تشکیل شده است که وظیفه آن جذب اشعه ماورا بنفش می باشد.  ولی نکته ای که وجود دارد این است که از گاز اوزون راه‌های درمانی هم دارد :

 

 استفاده درمانی از این گاز چیز جدیدی نیست حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد ، ولی در ایران استفاده از گاز اوزون برای درمان ، جدید می باشد که از آن یک سری اثرات درمانی دارد ، مثلا تحریک کننده سیستم ایمنی است ، اثرات ضد عفونی دارد ،  باعث تحریک فاکتورهای رشد می شود ، که از این اثرات برای کاربردهای درمانی استفاده می شود.

 

 حدود یک قرن پیش دانشمندان به خواص دیگری از این گاز پی بردند. «اوزون تراپی» یک طب مکمل محسوب می شود که در آن اوزون از روش های خوراکی، تزریقی یا پوستی وارد بدن می شود و به بهبود انواع بیماری ها کمک می کند. این گاز دارای خواص باکتری کشی، قارچ کشی و بازدارندگی رشد ویروس است. امروزه اوزن درمانی در کنار طب رایج از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از اوزن تراپی در درمان عفونت های ویروسی و باکتریایی و همچنین دیابت، روماتیسم، بیماری های التهابی روده، کمر درد و... استفاده می شود. در تمام روشهای غیرجراحی همانند ازن تراپى بهبودی نسبت به زمان قبل از آن درمان است که درصد این بهبودی قطعا در افراد مختلف متفاوت است مثلا یک بیمار ممکن است بیش از95درصد بهبودی داشته باشد و بیمار دیگر بسته به شدت بیماری 50تا60درصد و لذا نکته اساسی وقوع این بهبودی در فرد و بهبود شرایط عملکردی وی در زندگی روزمره میباشد. گاز اوزون با خواص منحصر بفرد خود مثل تحریک غضروف سازی در ترکیب با سایر روشهای درمانی امروزه به روشی نوین در درمان آرتروز رانو مبدل شده است. این روش که متاسفانه بسیاری از کادر درمانی و حتی پزشکان در ایران هنوز بطور کامل با آن آشنایی ندارند در دردهای دیگر مثل دردهای کمر و مفاصل ثانویه به روماتیسم هم کاربرد دارد.

اوزون درمانی

ازون درماني

ازون درماني مي‌تواند برای درمان تقريباً همه دردهايي که ممکن است شما احساس کنيد، کارآيي داشته باشد. از جمله می‌توان به درمان دیسک کمر ، کمر درد، ، گردن درد، آسيب شلاقي گردن، فتق ديسک‌ها، درد قسمت پايين کمر، درد پاشنه پا (فاسئيت پلانتار)، پارگي تاندون‌ها ، درد عصب سياتيک ، خار پاشنه ، نوروما (ورم عصب)، بيماری آرنج تنيس بازان (التهاب قسمت خارجي آرنج)، آسيب‌ديدگي ماهيچه گرداننده شانه، آسيب‌ديدگي زانو و هر نوع آسيب ورزشي ديگر اشاره کرد. چون ازون درماني باعث بازیايي و ترميم بافت غضروفي می‌شود، بنابراين اين روش برای درمان استئوآرتروز لگن و زانو هم کارآيي بسيار بالايي دارد. مزيت بزرگ روش ازون درماني آن است که فقط روشي برای برطرف کردن درد نيست، بلکه مشکل را به طور کامل و هميشگي درمان می‌کند. از روشهای بسیارنوین در درمان دیسک کمرهای علامتدار درمان با گاز اوزون میباشد که به شیوه های مختلف تزریق میشود.ذکر این نکته بسیارمهم است که درصورت بروز علایمی مثل بی اختیاری ادرار ویا ضعف عضلانی بیمار نمیتواند کاندید روشهای غیرجراحی باشد. اینکه چه بیماری کاندید تزریق گاز اوزون باشد در ویزیت و بادیدن ام ار ای مشخص میشود. بهرحال این درمان درکنار سایر درمانهای غیرجراحی مثل لیزر در هفتاد تا هشتاددرصد موارد میتوان مرتفع کننده نیاز به جراحی باشد.

 

فواید اوزون‌ تراپی:


در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب ها شود. اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵ جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند.


 
در ادامه مواردی که ازن تراپی برای آنها نتیجه بخش است ذکر شده:


۱-  برای درمان هر گونه درد
۲-  اوزون درمانی کمر درد و گردن درد برای درد های شدید مفصل کمر و گردن
۳-  آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
۴-  آرتروز زانو و لگن
۵- بیرون زدگی و فرسودگی دیسک کمر و گردن
۶-  سندروم تونل کارپال
۷-  درد عصب و رگ سیاتیک
۸-  سینوزیت (شدید یا ملایم)
۹-  اختلال آرنج تنیس بازان (تنیس البو)
۱۰- درد و اختلالات لگن
۱۱- عفونت های دندان
۱۲- بهبودی بعد از جراحی مفاصل
۱۳- شکستگی های غیر قابل درمان
۱۴- جراحات
۱۵-  آسیب دیدگی های ورزشی

اوزون تراپی روشی است که برای التیام انواع دردها در دنیا بکار می رود. ازن تراپی بر خلاف تصور عموم مردم ایران ، خیلی زمان است که در جهان کاربرد دارد و مدت هاست که در ایران نیز در حال استفاده و کاربرد توسط پزشکان متخصص است . اوزون ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد که با این اتم اضافه کارایی زیادی را بوجود می آورد.اوزون فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن در آن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آنرا به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است. اوزون با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می نماید. تزریق اوزون با افزایش جریان خون در موضع ومهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود. اوزون درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود . ازن درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.

 

سوالات متداول


ازون تراپی در چه مواردی می توانیم از آن استفاده کنیم؟

 • زانو درد 
 • درد مفصل آرنج
 • درد کتف
 • درمان آرتروز مفصل زانو و مفصل شانه 
 • در اختلالات ستون مهره مثل دیسکهای کمر یا تنگی کانال نخاعی
 • در پارگی های نسبی تاندون های نسبی شانه
 • در بیماری آرنج تنیس بازان

 

اثر درمانی را چطور انجام می‌دهد ؟

اوزون تراپی یک روش کاملا جدید و موثری می باشد که در این نوع روش جهت درمان و بهبود دردهای مثل زانو ، کتف ، شانه ، پا  از مایع ازن دار استفاده کرده و این محلول از طریقی به محلی که دارای درد می باشد تزریق می شود . این روش یک روش کاملا جدیدی می باشد که با تزریق گاز انجام می شود با تزریق نمودن گاز در محل درد ،  با افزایش جریان خون در مفضل و با مهیا نمودن موادی که لازم است بافت های آسیب دیده که به عنوان عامل درد شناخته می شود به آن نیاز داشته باشند به درمان آن ناحیه می پردازد این روش نیز مانند هر روش درمانی دیگر که قبل از آن نیاز به معاینه و تایید پزشک نیاز دارد. گاز اوزون باعث تحریک سیستم ایمنی بدن ، باعث تقویت گردش خون ،  باعث تحریک های فاکتور رشد می‌شود اینها بدین معنی می باشد که گاز اوزون یک مسکن نیست بلکه اثر درمانی دارد. و این اثر درمانی  معمولا موقتی نیست یعنی طولانی مدت می باشد و همین یکی از مزایای اصلی کاربرد گاز اوزون می باشد. 

 

یک بیمار ازن درمانی انجام می دهد درد آن کاهش پیدا می‌کند و التهاب مفصل آن کاهش پیدا می کند چقدر واقعا طول می کشد تا اوزون تراپی بعدی نیاز داشته باشد ؟

 البته پاسخ افراد مختلف متفاوت می‌باشد و بستگی دارد آن علل بیماری چه چیزی بوده باشد : معمولاً در زمینه آرتروز مفصل زانو یک دوره تزریق گاز اوزون حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی را مرتفع کند و نیاز به جراحی تعویض مفصل یا حداقل سالها به عقب بیاندازد.

 

آیا اوزون تراپی روش های مختلفی دارد؟

بله اوزون تراپی به روش های مختلفی استفاده می شود ممکن است گاز اوزون داخل کرم های ترکیب شده باشد برای بیماری های پوستی استفاده می شود.  ما آب های ازن نشده داریم که معمولا فرد بیمار آن را می نوشد یا حمام های گاز می باشد که برای زخم های دیابتی یا زخم های عفونی استفاده می شود ولی آن چیزی که در رشته ارتوپدی استفاده می شود تزریق گاز اوزون می باشد : یعنی که معمولاً با سرنگ گاز اوزون را به آن محل درد تزریق می کنند حالا ممکن است این محل زانو باشد به علت مثلاً آرتروز مفصل زانو یا مثلاً ستون مهره باشد.

 

آیا این تزریق دردناک می باشد یا نه؟

پاسخی که ما می دهیم در اندازه تزریق یک سوزن درد دارد ولی این دفعه خیلی موقتی و کم می باشد اما معمولاً پوست محل موضع را بی حسی استفاده میکنیم که حتی جای تزریق سرنگ نیز دردناک نباشد یعنی معمولا بیمار درد خاصی احساس نمی کند.

 

برای التهاب مفصل زانو چند بار باید اوزون تراپی انجام بدهد؟

بسته به بیمار می تواند متفاوت باشد.

 

دفعاتی که انجام می دهد آن فاصله زمانی باید چه مقدار باشد ؟

بسته به بیمار می تواند متفاوت باشد.

 

چقدر باید وقت بگذراند را چند بار باید این را انجام دهد ؟

ما معمولاً به صورت روتین بین ۴ تا ۸ جلسه این تزریق را انجام می‌دهیم در فاصله هر تزریق که معمولاً یک هفته می باشد یعنی بستگی به پاسخ که بیمار می دهد و ۴ تا ۸ جلسه کافی میباشد .

 

به فاصله یک هفته آیا فقط همین اوزون تراپی کافی می باشد یا روش‌های درمانی دیگر هم وجود دارد که مکمل درد باشد یا حتی بهتر باشد؟

ما معمولا بستگی به اون بیماری زمینه‌ای که انجام می‌دهیم یکسری درمانهای جانبی هم در کنار آن اضافه میکنیم مثلا بیماری مراجعه کرده با آرتروز مفصل زانو ما گفته‌ایم تزریق گاز اوزون را شروع می‌کنیم ولی در کنار اون معمولا پی آر پی یا تزریق هیالقان هم داخل مفصل انجام می‌دهیم . PRP  همه اسم آن را شنیده ایم به این معنی است که یک مقدار از خون بیمار را می گیریم پلاسمای غنی از پلاکت را استخراج می‌کنیم با آن را داخل مفصل تزریق می کنیم هیالقان همان هیالونیک اسید می باشد که باعث تحریک غضروف سازی داخل مفصل زانو می شود یعنی وقتی سه تا با هم ترکیب شوند اثر درمانی را تشدید می کند خیلی از بیماران می باشند که حتی کاندید عمل جراحی بوده اند معمولا با یک دوره اوزون تراپی همراه با PRP یا البته با رعایت خودشان نیازشان به عمل جراحی مرتفع شده یا حتی ماهها یا سالها عقب افتاده است.

علت ارجحیت تزریق اوزون نسبت با عمل های جراحی:

در مقایسه با جراحی ، اوزون تراپی هم برای بیمار و هم برای پزشک، خطر بسیار کمتری دارد، اقتصادی‌تر است و زمان بسیار کوتاه‌ تری می‌برد و از طرفی هم کم‌تهاجمی تر است چه بسا بیمارانی هستند که اصلا نیاز به جراحی زود هنگام ندارند و میتوانند با اوزون درمانی از پیشرفت بیماری هایی همچون آرتروز زانو ها و تخریب بیشتر زانوها در کنار ورزش های مناسب جلوگیری کنند.  تزريق گاز اوزون در مفصل دچار آرتروز وساييدگي علاوه بر خاصيت تسكيني و از بين برنده درد،با مهار آنزيمهاي خورنده مفصل باعث جلوگيري از پيشرفت بيماري خواهد شد. با توجه به هزینه بالای عمل جراحی و یا تعویض مفصل که در بسیاری موارد توسط جراحان توصیه می شود و از طرفی هزینه قابل قبول گاز اوزون به نظر استفاده از آن تحت نظر پزشک با دوز و میزان مشخص شده چه به تنهایی و چه همراه سایر روش های درمانی به نظر بسیار مقرون به صرفه بوده خصوصا اینکه اثر آن در مراحل ابتدایی آرتروز بسیار مناسب و موثر تر از مواقعی است که غضروف بطور کامل از بین رفته باشد چون با همان مکانیسم های بالا می توان باعث زنده نگه داشتن سلول های غضروفی می شود.

 

تعداد جلسات مورد نياز چقدر است؟

پس از ويزيت و شرح حال مشخص خواهد شد، بسته به شدت درگيري و ناتواني. ( معمولا ٤ جلسه ) ما معمولاً به صورت روتین بین ۴ تا ۸ جلسه این تزریق را انجام می‌دهیم در فاصله هر تزریق که معمولاً یک هفته می باشد یعنی بستگی به پاسخ که بیمار می دهد و ۴ تا ۸ جلسه کافی میباشد .

 

آيا اوزون عوارض دارد؟

گاز اوزون كه در پزشكي با غلظتهاي خاص استفاده ميشود هيچ عارضه سويي ندارد و مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا و وزارت بهداشت ميباشد. در حقیقت ما در تزریق گاز اوزون عارضه خاصی مشاهده نکردیم . یعنی خوشبختانه می توان گفت بدون عارضه می باشد فقط ممکن است در بعضی افراد یک التهاب موضعی و گذرا را در محل تزریق ایجاد شود که آن هم مشکلی ندارد و ظرف ۴۸ ساعت می شود یعنی در حقیقت گاز اوزون عارضه خاصی ندارد . آیا دردناک میباشد؟ نه دردناک نمی باشد ولی ممکن است که تحریک موضعی بشه و ظرف ۴۸ ساعت هم رفع می شود

 

آيا تسكين درد موقتي است و احتياج به تمديد دارد؟

بسته به شدت درگيري ممكن است هر چند ماه يك بار يك جلسه (نه چند جلسه) لازم باشد.در مواردي هم كه درگيري زياد نباشد معمولا تاثير دايمي است. البته پاسخ افراد مختلف متفاوت می‌باشد و بستگی دارد آن علل بیماری چه چیزی بوده باشد : معمولاً در زمینه آرتروز مفصل زانو یک دوره تزریق گاز اوزون حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی را مرتفع کند و نیاز به جراحی تعویض مفصل یا حداقل سالها به عقب بیاندازد


لطفا جدیدترین گفتگوی دکتر محمد علی جلیلی در صدا و سیما
 
با موضوع " درمان آرتروز زانو "
 
که به صورت زنده پخش شده است را تماشا کنید
برنامه طبیب
شبکه سوم سیما
تاریخ : 1398/05/07

 ساعت 11 صبح

 اوزون تراپی

عوارض اوزون تراپی

 

مطالعات مختلفی شده که آیا گاز اوزون عوارض خاصی دارد یا نه  ؟

 در حقیقت ما در تزریق گاز اوزون عارضه خاصی مشاهده نکردیم . یعنی خوشبختانه می توان گفت بدون عارضه می باشد فقط ممکن است در بعضی افراد یک التهاب موضعی و گذرا را در محل تزریق ایجاد شود که آن هم مشکلی ندارد و ظرف ۴۸ ساعت می شود یعنی در حقیقت گاز اوزون عارضه خاصی ندارد .آیا دردناک میباشد؟ نه دردناک نمی باشد ولی ممکن است که تحریک موضعی بشه و ظرف ۴۸ ساعت هم رفع می شود .

 

نحوه ی تزریق گاز ازون چگونه است ؟

 اوزون تراپی :

قبل از هر گونه تزریق ابتدا پوست محل احتمالی تزریق را با اسپری لیدوکائین بی حس کرده و سپس با توجه به این که محل تزریق باید کاملا استریل باشد ست استریل را آماده می کنیم بعد از پوشیدن دست کش به صورت استریل با یک سرنگ لیدوکائین 2 درصد می کشیم که این کار جهت بی حسی ، درون مفصل انجام می شود سپس محل تزریق را با بتادین استریل کرده و شان استریل را روی محل تزریق می اندازیم و با سرنگ 2 ابتدا تزریق را انجام می دهیم و بعد از این کار سراغ دستگاه اوزون می رویم و با سرنگی که از قبل آماده کرده ایم بر اساس دوز مورد نظر گاز اوزون را از دستگاه استخراج کرده و در شرایط کاملا استریل بعد از آسپیراسیون به آرامی تزریق می کنیم .  این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند . میزان بالایی از مواد غیر فعالی که در اتم های اکسیژن موجود در اوزون پیدا شده است زمانیکه با مواد مفید و بی خطر اوزون ترکیب شوند بی خطر هستند و باعث درمان آرتروز و التهابات مفاصل می شوند و می تواند به عنوان یک عامل تاثیر گذار محسوب شود . اگر چه عوامل تاثیر گذار دیگری هم وجود دارند که می توانند استفاده شوند.

 

درد زانو

درمان درد زانو و آرتروز زانو با روش اوزون تراپی

 

 اوزون تراپی :

 • معمولا کل پروسه برای هر زانو حدود ۱۰ دقیقه  طول میکشد.
 • برای هر زانو بستگی به میزان درگیری تعداد جلسات متفاوت است.
 • قبل از انجام اوزون تراپی احتیاج به دارو یا ملاحظه خاصی ندارد.
 • در مورد بعد از تزریق نیز احتیاج به مراقبت خاصی وجود ندارد و شخص با پای خودش میرود و احتیاج به استراحت نیست.

  آیا اوزون در درمان آرتروز زانو «معجزه» میکند؟!


خیر
اصلا اینطور نیست
خواص گاز اوزون باعث میشود التهاب و درد در مفصل کاهش یابد و به دنبال رگ سازی یا آنژیوژنز ، تحریک به غضروف سازی شود.

 

چرا اوزون درماني را در آرتروز پيشنهاد ميكنيم؟

درمان درد به وسیله اکسیژن سبب بازسازی واحیای تاندون، بافت، لیگامنت و مفاصل آسیب دیده میشود و به بهبود سریع تر آن سرعت می بخشد. اگر آرتروز زانو دارید می تونید برای بهبودی کامل و کاهش درد مفاصل و بافت های آن از  اوزون تراپی استفاده نمایید چرا که درمان درد با اکسیژن امروزه تاثیر مثبتری به همراه دارد . 

همچنین گاز اوزون برای بهبود :

 • درد زانو

 • صدای زانو

 • درد پشت زانو

 • سائیدگی زانو

 • درد مفضل زانو

 • آرتروز زانو

 • پارگی رباط زانو

 

مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان کمک می کند.

این یک روش ضدالتهابی و یک درمان دائمی به حساب می آید که سبب بازسازی و ترمیم لیگامنت ها برای درد های مزمن مفاصل ، آرتروز زانو میشود . در این روش با تزریق کلوژن دربافت های اتصال بدن عملیات درمان آغاز شده و همین امر باعث تولید ماده و گاز اوزون در بافت ها و بازسازی بافت های آسیب دیده و بافت های ضعیف در اطراف ناحیه ای که درد در آن شدید می باشد میشود . کلاژن در دربافت های اتصال آسیب دیده یا اطراف مفصل تزریق میشود و سبب بازسازی این نواحی میگردد. این روش باعث ترمیم بافت های آسیب دیده بخصوص بافت ها و لیگامنت های پاره می شود و همچنین بهبود درد در علایم ساییدگی زانو میشود . این روش سبب متوقف شدن درد و التهاب شده و از دیگر فواید استفاده از اوزون رساندن جریان خون بهتر و افزایش مواد مغذی به بافت ها و رساندن اکسیژن مورد نیاز به بافت های آسیب می باشد.در این روش که در طول درمان فردی که دارای درد زانو می باشد با تزریق اوزون به ناحیه مورد نظر می تواند بهبودی خود را بدست آورده و قادر به حرکت کردن باشد . درمان دردهای مفاصل زانو  و .. نسبت به سایر روش ها که با عمل جراحی همراه بوده و درد بیشتری را به همراه دارد هم برای بیمار و هم برای پزشک  خطرات کمتری را به همراه داشته و هم از لحاظ اقتصادی و صرف زمان به صرفه تر می باشد .

مکانیسم عملکرد این گاز در درمان دردهای عضلانی اسکلتی و آرتروز زانو چگونه است ؟

مکانیسم های عمده ای که برای گاز اوزون در درمان درد های عضلانی و اسکلتی و یا آرتروز زانو درد یا بیماری های روماتولوژی مفاصل بیان شده شامل اثرات ضد درد اثرات التهابی اثرات آنتی اکسیدان اثراتی مثل افزایش خون رسانی به ناحیه ای که مورد استفاده قرار گرفته و همچنین اثر ویژه و یونیکی که در واقع این گاز اوزون را از بسیاری از روش های دیگر متمایز می کند در واقع اثر افزایش اکسیژن رسانی سلولی در آن ناحیه است که مورد استفاده قرار می گیرد.همانطور که اطلاع دارید سلول های بدن ما از لحاظ فیزیولوژیک برای زنده موندن نیاز به میتوکندری دارند و میتوکندری هر سلول وابسته به  اکسیژن است و لذا اوزون با افزایش اکسیژن رسانی سلولی در آن ناحیه مورد استفاده قرار گرفته باعث افزایش مدت زمان زنده ماندن آن سلول می شود که در غضروف و مفاصل مورد استفاده قرار میگیرد و یا در ناحیه دیسک کمر یا هر ناحیه که مورد استفاده قرار بگیرد این اثر یونیک و ویژه و فیزیولوژیک را دارد که در سایر روش های درمانی چنین ویژگی وجود ندارد .

 

کلیپ دکتر محمد علی جلیلی  مصاحبه برنامه وی در صدا و سیما برنامه یک فنجلن سلامت ضبط شده است را تماشا کنید

برنامه یک فنجان سلامت

شبکه دوم سیما

تاریخ : 1398/02/27

توضیحات کامل در مورد ازون تراپی

برای دیدن کلیپ پخش شده کلیک کنید

 

 

درمان درد کمر و دیسک کمر با روش اوزن تراپی

 اوزون تراپی :

 

درد کمر ، درد آزار دهنده ای است که شخص را از انجام کارهای روزمره اش باز داشته و به استراحت در بستر وادار می کند. بنابراین، می تواند علاوه بر مشکلات جسمی، موجب مشکلات روحی و روانی شده و اثرات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد.

امروزه کمردرد یکی از شایعترین مشکلات جوامع بشری محسوب می شود و حدود 80-60 درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی خود به آن مبتلا می شوند. پس از اختلالات تنفسی فوقانی و سردرد، شایع ترین علت مراجعه افراد به پزشک کمردرد می باشد.کمردرد شایعترین علت محدودیت فعالیت در افراد آمریکایی زیر 45 سال و دومین علت شایع مراجعه آنان به پزشک می باشد.علل بسیار متفاوتی می توانند سبب ایجاد کمر درد شوند. تقریبا” در ۸۵ درصد از افرادی که برای کمر درد معاینه و بررسی می شوند علت خاصی پیدا نمی شود. کمر درد بعد از سرماخوردگی دومین عاملی است که سبب می گردد افراد در سرکار حاضر نشوند و نیز یکی از علل شایع ویزیت توسط پزشک می باشد بیش از ۹۰ درصد افرادی که دچار کمر درد میشوند طی ۲ ماه بهبود می یابند. طبق آمار مختلف، کمردرد، در بین بیماریهایی که باعث از کارافتادگی ، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن در افراد زیر ۴۵ سال می گردند ، مقام اول را دارد.یکی از دلایل مهم کمر درد در جوامع امروزی می باشد .با توجه به سنگینی کار روی مهره و عدم تحرک کافی و البته تغذیه نامناسب (که زمینه ساز چاقی می باشند ) وقوع این بیماری روز به روز در حال افزایش است. دیسک بین مهره ای وقتی دچار فتق و بیرون زدگی می شود با 2 مکانیسم عمده می تواند باعث درد در ناحیه کمر شود که در اکثر اوقات ماهیت تیر کشنده دارد . یکی ایجاد فشار بر ریشه های عصبی (compression) و دیگری التهاب (Inflammation) که البته امروزه اعتقاد براین است که نقش التهاب در ایجاد درد پررنگ تر از فشار است چون ثابت کرده اند حدود 76% مردم فتق دیسک دارند بدون اینکه علایمی داشته باشند.

 

عوامل موثر بر شیوع کمردرد:

1-سن 

2-افزایش وزن وچاقی

3-تغذیه

4-ضربه

5-بیماریها

6-وضعیت قرار گیری نامطلوب (پوسچر نامناسب)

7-روش نادرست برداشتن اشیای سنگین

8-عدم تحرک

9-نحوه حرکت

10-استرس و اضطراب

11-سیگار کشیدن

 

 ریسک عمل جراحی در مقابل اقدامات غیر جراحی :

با توجه به ماهیت بیماری که در بالا توضیح داده شد و البته ریسکی که عمل جراحی در این بیماران دارد (چه از جهت وجود بیماری های همراه و چه از جهت ریسک بیهوشی) روش های غیر جراحی امروزه مورد استقبال شدید واقع شده است بطوریکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته بدون تایید متخصص درد دیسک تحت عمل جراحی قرار نمی گیرد.

 

درمان دیسک کمر روش های غیر جراحی موجود :

 با توجه به هدف غایی و نهایی عمل جراحی که همانا کاهش درد می باشد چندین روش غیر جراحی برای درمان درد امروزه مورد توجه قرار گرفته از جمله :

1- تزریق دارو از طریق اپیدورال

2- تزریق اوزون به شیوه های مختلف

3- فیزیوتراپی و طب سوزنی

4- نوکلئولیز به طرق مختلف

5- لیزر و ...

 

درمان دیسک کمر و کمردرد بدون عمل جراحی با اوزون تراپی :

اوزون تراپی باعث کاهش حجم دیسک، افزایش اکسیژن رسانی آن، کاهش التهاب ناشی از آن و در نتیجه بهبود درد میشود؛ ضمنا در درمان درد ناشی از دیسک کمر می توان از روش اپیدورال بدون نیاز به عمل جراحی بهره جست بطوریکه امروزه این اعتقاد وجود دارد که کاهش التهاب در محل دیسک می تواند زمینه را برای بهبودی کامل دیسک فراهم کند. ما در مطب درد به آذین عمده استفاده هایی که از این گاز اوزون داریم بر میگردد به دردهای عضلانی و اسکلتی ، درد مفاصل و همچنین دردهای مربوط به ستون فقرات مثل دیسک کمر و گردن بر می گردد .

 

دعوت از دکتر محمد علی جلیلی  در صدا و سیما برنامه صبح به خیر ایران ضبط شده است را تماشا کنید

برنامه صبح به خیر ایران

شبکه اول سیما

تاریخ : 1397/10/10

کلیک کنید

 

درمان درد شانه و کتف با روش اوزون درمانی

 

 اوزون تراپی شانه چیست ؟

 گاز اوزون همان طور که می دانید یکی از گازهای تشکیل دهنده آتمسفر کره زمین می باشد. حال اگر ما بیاییم از این گاز ازون استفاده درمانی در قسمت شانه انجام بدیم این روش درمانی می‌شود اوزون تراپی شانه ، ازن تراپی شانه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود گاز ازن یکسری اثرات درمانی خیلی مفید دارد :

 • باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود 
 • باعث جذب و کاربرد اکسیژن در بدن می‌شود 

و در درمان طیف خیلی وسیعی از بیماری ها کاربرد دارد. 

البته استفاده از گاز اوزن در دنیا یک روش خیلی جدیدی نیست  شاید بیش از ۱۵۰ سال مورد استفاده قرار گرفته ولی در کشور ما یک روش نسبتاً جدید و نوین می باشد این روش درمانی در طیف وسیعی از بیماری‌ها کاربرد دارد مثلاً بیماری های عفونی ، بیماری های قلبی و عروقی ، بیماری های پوستی . ولی آن چیزی که در رشته ارتوپد کاربرد دارد درمان دردهای استخوان و مفاصل می باشد . مثلاً در درمان مشکلات مفاصل زانو ، مفاصل شانه  یا حتی بیماری های ستون فقرات کاربرد دارد.

مثلا

 • برای درمان آرتروز زانو کاربرد دارد
 • برای پارگی ها و آسیب های تاندون کاف شانه کاربرد دارد
 • یا مثلاً درمان دیسکهای کمری یا تنگی نخاعی کاربرد دارد

نکته ای که خیلی مهم می باشد این است که حتی با استفاده درست از گاز اوزون طب امروزه باعث شده که خیلی از بیماریها قبلاً نیاز به عمل جراحی داشتند با این روش کم تهاجمی نیاز آنها به عمل جراحی مرتفع شده است. نکته بسیار مهم در اوزن تراپی شانه  یکی اینکه کاربرد گاز اوزون یک روش تقریبا بی عارضه ای می باشد چرا که گاز ازن تبدیل می شود داخل مفاصل یا محل تزریق به گاز اکسیژن، گاز اوزون اگر یادتون باشه o3 یعنی مولکول گاز اوزون از3 اتم اکسیژن تشکیل شده است و  اکسیژن از دو تا اتم تشکیل شده است که در بافت ها تبدیل میشود به گاز اکسیژن ، گاز اکسیژن یک چیزی از جنس بدن می باشد در حقیقت یک ماده شیمیایی نیست که عارضه ناشناخته داشته باشد و اثرات درمانی خودش را انجام می دهد .در درمان بیماری های مفاصل مثل مفصل شانه ،  معمولا به صورت تزریقی انجام می شود یعنی با سرنگ گاز اوزون را داخل مفصل یا اطراف مهره ها تزریق می کنند.

 

علل درد در مفصل سرشانه :

یا مشکلاتی می باشد که در خود مفصل شانه می باشد یا دردهای ارجاعی می‌باشد در دردهای ارجاعی یعنی مشکل جای دیگه ای می باشد ولی درد در مفصل شانه احساس می شود مثلاً دیسک‌های گردنی معمولا ما جراح ها به دو گروه  تقسیم می‌کنیم یکی در افراد زیر ۴۰ سال و یکی در افراد بالای ۴۰ سال افراد بالای ۴۰ سال معمولاً علت اصلی آن آسیب تاندون کاف شانه می باشد  ، تاندون اصلی شان می باشد که حرکات چرخشی شانه یا بالا بردن مفصل شانه می باشد در افراد زیر ۴۰ سال معمولاً علت درد بی ثباتی مفصل شانه می باشد . مثلاً یک آسیب ورزشی یا ضربه اتفاق افتاده و مفصل شانه آن ثبات خودش را ندارد و این باعث درد در مفصل شانه می شود.

حالا روش های درمانی مختلفی وجود دارد مثلا برای آسیب تاندون کاف شانه اگر روشهای معمولی فیزیوتراپی و حمایتی یا تزریقات داخل مفصلی موثر نباشد ما معمولا از روشهای جراحی شانه استفاده می کنیم روش جراحی که هم استفاده می‌کنیم به صورت جراحی بسته ( لیزری ) می باشد یا به اصطلاح خودمان آرتروسکوپی انجام می‌شود یعنی مفصل شانه کاملا برش داده نمی‌شود یک سری سوراخ های حدوداً یک سانتی متری حدود دو تا سه تا ایجاد می شود دوربین یا آرتروزسکوپ وارد می شود عمل جراحی ترمیم انجام می شود این چند تا روش کم تهاجمی عوارض بعد از عمل آن خیلی کم یعنی دو تا سه تا پرش خیلی کوچک میباشد خونریزی کمتر درد بعد از عمل کمتر عفونت کمتر ریکاوری یا بازگشت بیمار خیلی سریع تر می باشد و این روش در حقیقت جدید ترین روش برای درمان پارگی های تاندون کاف شانه می باشد که یکی از علل اصلی درد در افراد بالای ۴۰ سال می باشد .

 

حالا سوالی که پیش می آید این است که این تزریق دردناک می باشد یا نه ؟

این تزریق دردی که دارد به اندازه درد یک سوزن می باشد یعنی خیلی درد خاصی را ندارد ما معمولا محل تزریق را با یک بی حسی موضعی هم بی حس می کنیم. ولی تقریبا یک روش بدون درد میباشد.

 

 تعداد جلسات برای درمان درد شانه با تزریق گاز ازون

تعداد جلساتی که باید مریض مراجعه نماید معمولا ۴ تا ۸ جلسه می باشد به فاصله یک هفته یعنی مثلاً بیماری که مبتلا به آرتروز شانه می‌باشد باید ۴ تا ۸ جلسه به فاصله یک هفته مراجعه نماید تا ما تزریق گاز اوزون را برایش انجام بدهیم و این تزریق گاز از آن هم همانطور که گفتیم اثرات درمانی دارد یعنی اینکه گاز ازن  یک مسکن نیست گاز ازن مکانیزم  اثر پیچیده‌ای دارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود باعث تحریک فاکتورهای رشد می شود و باعث درمان می شود و صرفا مسکن نیست و این اثرات درمانی ماندگار می باشد یعنی موقتی نیست البته در پاسخ افراد مختلف به آن متفاوت می باشد بستگی به آن شدت بیماری اولیه دارد ولی نکته‌ای که مهم می‌باشد این است که این اثرات ماندگار و درمانی می باشد.

 

آقای دکتر به چه مریض هایی این روش درمانی پیشنهاد می شود ؟ و چند درصد بیماری پیشرفته کرده باشد مناسب می باشد ؟

دو گروه از بیماریهای این درمان را تجویز می کنیم یکسری بیماری‌ها هستند که آن قدر شدید نشدن و آنقدر ناتوان‌کننده نیستند که فرد مستقیم کاندید جراحی بشود مثلاً در آرتروز مفصل شانه موارد خیلی پیشرفته شدید آرتزوز شانه شاید پاسخ مناسبی به گاز اوزون ندهند ولی مثلاً در مراحل اولیه یا مراحل متوسط مراحلی که خیلی پیشرفته نیست معمولا تزریق گاز اوزون براشون بسیار مناسب می باشد پس نتیجه می گیریم که تا پیشرفت زیادی نکرده بیماری مراجعه کنیم .یک سری از بیماری هایی هستند که کاندید جراحی هستند ولی مثلا امکان جراحی براشون وجود ندارد و یک بیماری قلبی و عروقی پیشرفته دارند مثلاً یک دیابت پیشرفته و کنترل نشده‌ای دارند مثلا حالا مشکلات دیگری دارند یا سن بالایی دارند که اصلا امکان جراحی براشون وجود ندارد حالا ما این بیمار رو نمی توانیم همینجوری رها کنیم این یک روش جدید که این امکان را به آنها می‌دهد نه اینکه درمان صددرصد را براشون انجام بدهد یک آدم مسنی که ۸۰ تا ۸۵ سال میباشد آرتروز شدید مفصل شانه دارد قطعاً با تزریق گاز اوزون بهبودی ۱۰۰% را پیدا نخواهد کرد اما حداقل دردش خیلی کاهش پیدا می‌کند.

 

 

رباط صلیبی

 

درمان درد های ناشی از آسیب های ورزشی با روش اوزون تراپی

 

 اوزون تراپی :

عمدتا بر میگردد به کاهش مدت زمان ریکاوری بدن ورزشکاران و همچنین کاهش آسیب های عضلانی واسکلتی ورزشکاران حرفه ای در طی ورزش کردن ممکن به آن دچار شوند. در واقع استفاده یونیک این گاز در ورزشکاران امروزه در بسیاری از باشگاه های حرفه ای بل اخذ در کاهش ریکاوری بیماران و ورزشکاران دارد مورد استفاده قرار میگیرد. اوزون یک روش ضدالتهابی و درمان تقریبا دائمی است که باعث بازسازی بافت های ساییده و تخریب شده برای درد های مزمن مفاصل می شود . ورزشکاران ممکن است به دفعات دچار آسیبهای تاندونی یا عضلانی و مفصلی شوند. همچنین عوارضی چون گرفتگیهای عضلانی نیز در این گروه شایع است. در مورد ورزشکاران اوزون درمانی به روند بازسازی و ترمیم آسیبها کمک شایانی خواهد کرد. کریستیان رونالدو فوتبالیست معروف در سال ۲۰۱۶ برای درمان تاندونیت خود از اوزون تراپی کمک گرفت.بکار بردن اوزون در ورزشکاران باعث افزایش انرژی، کاهش تولید اسید لاکتیک ودر نتیجه کاهش دردهای عضلانی،کاهش مدت زمان ریکاوری و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها میشود و سرعت بهبودی بعد از آسیب دیدگی را بیشتر می کند.

 

 اثرات و فواید گاز اوزون در ورزشکاران که کاملا فیزیولوژیک می باشد را می توان در موارد زیر خلاصه کرد :

 • الف – افزایش اکسیژن رسانی بافت ها
 • ب – افزایش تولید ATP که باعث ایجاد انرژی بیشتر و ریکاوری سالم تر می شود.
 • ج – تاخیر در تولید اسیدلاکتیک در سلول (توضیح اینکه اسید لاکتیک عامل اصلی ایجاد درد عضلانی پس از فعالیت ورزشی است)
 • د- باعث اکسیده شدن اسیدلاکتیک و جلوگیری از آسیب دیدگی سلولهای عضلانی می شود.
 • هـ - باعث کاهش تورم و درد و افزایش سرعت بهبود آسیب دیدگی می شود.
 • و- باعث جلوگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا و تقویت سیستم ایمنی می شود.
 • ی – نیاز به استروئید را کم می کند چون باعث افزایش تولید هورمون و رساندن آن به سطح نرمال می شود.
 • ط – نیاز به آنتی بیوتیک را حذف می کند.

 

درمان خارپاشنه

درمان خارپاشنه با روش اوزون تراپی

 اوزون تراپی :


اوزون درمانی روش جایگزین است که با تزریق اوزون در بافت ها باعث افزایش میزان اکسیژن بافت ها ؛ ماهیچه ها ؛ لیگامنت ها و مفاصل می شود. این روش درمانی ، برای درمان انواع بیماری های اسکلتی , عضلاتی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید می باشد.  برای درمان انواع مختلفی از دردهای اسکلتی مثل دردهای مفاصل و آرتروز زانو مفید است .با استفاده از روش اوزون تراپی ترکیبی از اوزون ، پروکائین ، ویتامین بی 12 و مواد دیگر در بافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق می شود . این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند .

در مطب به آذین درمان بسیاری از دردهای عضلانی و اسکلتی و دردهای ستون فقرات مانند دیسک کمر ، گردن  ، دردهای مفاصل مانند آرتروز و یا درد زانو با جدیدترین و نوین ترین روش های درمانی (اوزون تراپی) در درمان درد صورت می گیرد در بسیاری از موارد نیاز شما را برای عمل جراحی را مرتفع می کند.

که در طول آن مدتی که کار کردیم ، به امید خدا بسیاری از مریض ها به روش اوزون تراپی  درمان شده اند ،  البته قطعا ما شیوه های دیگری هم در درمان دردها داریم . مثلا در درمان دیسک کمر و گردن از شیوه PRP و درمان آرتروز زانو از بسیاری از درمان های مکمل دیگر مناسب بنا به تشخیص داروهای مناسب ورزش های مناسب و فیزیوتراپی را بنابر نیاز و شدت بیماری توصیه می کنیم.

 

دکتر محمد علی جلیلی

معرفی پزشک متخصص اوزون تراپی

 اوزون تراپی :

 • جراح و متخصص بیماریهای استخوان و مفاصل
 • فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی از آلمان زیر نظر پروفسور zintop
 • فلوشیپ فوق تخصصی آرتروسکوپی و بیماریهای شانه

دكتر محمدعلي جليلی جراح و متخصص استخوان و مفاصل ، متولد ١٣٥٨ در همدان , فارغ التحصيل رشته پزشكي از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي


نتیجه گیری در مورد درمان با اوزون تراپی

 اوزون تراپی :

اوزون تراپی برای درمان و کاهش درد انواع درد های
 • زانو
 • سائیدگی زانو
 • مفصل زانو
 • آرتروز زانو
 • درد پشت زانو
 • درمان صدای زانو
 • شانه
 • درد شانه
 • درد شانه راست
 • درد شانه چپ
 • درد گردن
 • کتف
 • درد کتف
 • درد کتف راست
 • درد کتف چپ
 • درمان گرفتگی کتف
 • کمر
 • درد کمر
 • دیسک کمر
 • کاهش درد دیسک
 • رباط صلیبی
 • کشیدگی رباط صلیبی

کاربرد دارد .

 

 

 

درمان درد بدون عمل جراحی

اوزون تراپی | تزریق PRP | تزریق ژل

اوزون تراپی
کلینیک درد به آذین

 

 درمان دردهاي حاد و مزمن ، آرتروز زانو ، ديسك كمر، دردهاي عضلاني اسكلتي ، خار پاشنه

با استفاده از جديدترين و به روزترين روش دنيا 
روشي نوين در كننرل و بهبود درد وآرتروز و جلوگيري از پيشرفت بيماري

دکتر محمد علی جلیلی


ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل
درمان بيماري هاي زانو و شانه و آسيب هاي ورزشي

فواید اوزون‌ تراپی:

در ابتدا شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند (این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد) این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن، بازسازی مفاصل، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل، ماهیچه ها و عصب ها شود. اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳تا ۵ جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند.

[اوزون تراپی] [اوزون درمانی]

 

[زانو درد] [درمان زانو درد] [علت درد زانو ] [علت زانو درد] [ درمان درد زانو] [درد زانو و درمان آن] [درد زانو پا] [درمان درد زانو و مفاصل] [دلایل زانو درد] [علل زانو درد] [زانو درد و درمان آن] [علت درد پشت زانو]

[مفصل زانو][تعویض مفصل زانو] [درد مفصل زانو]

[زانو][درمان صدای زانو] [متخصص زانو] [جراحی زانو][سائیدگی زانو]

[آرتروز] [آرتروز زانو] [درمان آرتروز زانو]

[رباط زانو] [رباط صلیبی زانو ] [جراحی رباط صلیبی زانو] [درمان پارگی رباط زانو] [فیلم جراحی رباط صلیبی زانو] [پارگی رباط زانو] [رباط زانو] [جراحی رباط زانو][پارگی رباط پا]

 

[رباط صلیبی] [پارگی رباط صلیبی] [ جراحی رباط صلیبی ] [عمل رباط صلیبی] [کشیدگی رباط صلیبی]

 

[شانه درد][درد شانه][درد شانه راست] [درد شانه گردن] [درد شانه چپ] [درد گردن و شانه][علت درد شانه] [درد شانه ها][ درمان درد شانه] [درمان شانه درد] [درد مفصل شانه] [درمان افتادگی شانه]

[پارگی رباط شانه] [آرتروز شانه] [درمان آرتروز شانه][فلوشیپ جراحی شانه]

 

[درد کتف راست] [درد کتف چپ] [درمان درد کتف] [درمان کتف درد] [درمان گرفتگی عضلات کتف] [درمان گرفتگی کتف]