کلینیک به آذین

کلینیک تخصصی به آذین، درمان درد های زانو ، کمر ، شانه  با جدید ترین روش درمان درد با عمل جراحی ( روش آرتروسکوپی ) زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی

پارگی تاندون روتاتور کاف شانه

پارگی روتاتورکاف یکی از علل شایع درد مفصل شانه در بزرگسالان است . که سبب ضعف و ناتوانی در حرکات مفصل شانه نیز می‌شود یعنی انجام بسیاری از فعالیت های روزمره مثل پوشیدن لباس یا شانه کردن موها دردناک و مشکل می شود.

 پارگی تاندون روتاتور کاف شانه

آناتومی

روتاتور کاف از اتصال تاندون های ۴ عضله تشکیل می شود که به هم متصل می‌شود و به سر استخوان بازو در مفصل شانه متصل می شوند. و سبب حرکات چرخشی و بالا آمدن مفصل شانه می‌شود.

پارگی تاندون روتاتور کاف شانه


گاهی یک قسمت یا بیشتر از این تاندون روتاتور کاف دچار پارگی شود . که در مراحل اولیه پارگی به صورت نسبی است یعنی قسمتی از ضخامت تاندون دچار پارگی شده است و در مراحل پیشرفته که ضخامت تاندون پاره می شود پارگی ممکن است ناگهانی به دنبال یک حادثه باشد زمین خوردن ایجاد شود و ممکن است در اثر فعالیت های مکرر روزمره به صورت تدریجی ایجاد شود که اینها معمولا افرادی هستند که به طور مداوم چیزی را بلند می کنند یا فعالیت هایی را انجام می دهند که لازم است دست را مکررا بالاتر از سر ببرند. مثلا در نقاش ها یا فرشبافان

پارگی تاندون روتاتور کاف شانه

تشخیص


تشخیص پارگی توسط معاینه کلینیکی توسط پزشک MRI  مفصل شانه انجام می شود.

پارگی تاندون روتاتور کاف شانه

 

درمان


انتخاب درمان مناسب توسط پزشک به فاکتورهای متعددی بستگی دارد از جمله سن میزان فعالیت ، وضعیت سلامتی بیمار و نوع پارگی

درمانهای غیر جراحی :

شامل محدود کردن فعالیت ، داروهای ضد التهاب ، فیزیوتراپی و تزریق گاز اوزون یا ژل هیالورونیک اسید داخل مفصل شانه یا انجام prp مفصل شانه است .درمانهای  جراحی :

  • از درمان جراحی زمانی انجام می‌شود که درمان غیر جراحی بعد از ۶ تا ۱۲ ماه نتیجه بخش نبوده است و درد بیمار ادامه داشته است.
  • پارگی بزرگ در تاندون ( 3 سانتی متر<)
  • پارگی به دنبال یک حادثه اخیر و ناگهانی ایجاد شده است مانند زمین خوردن یا تصادف

درمان جراحی معمولا به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود یعنی به کمک چند برش حدود یک سانتی متری دوربین و وسایل جراحی داخل مفصل می شود و ترمیم پارگی تاندون انجام می‌شود یعنی دیگر نیاز به برش های وسیعی جراحی نیست معمولا نیاز به بستن شانه بعد از عمل به مدت حدود یک ماه وجود دارد و بعد حرکات فیزیوتراپی آغاز می‌شود معمولاً دوره بهبودی کامل بعد از جراحی حدود سه ماه است .


نکته قابل توجه این است که در موردی که نیاز به اقدام جراحی باشد و درمان جراحی انجام نشود سبب آرتروز شدید و تخریب کامل مفصل شانه می‌شود که علاوه بر درد و ناتوانی شدید برای بیمار نیازمند درمان های جراحی بسیار سنگین شامل جراحی تعویض مفصل شانه با پروتز میباشد.

اوزون تراپی
 تعویض مفصل شانه
جراحی پارگی رباط صلیبی

درمان در رفتگی مکرر شانه | جراحی تاندون کاف شانه | درمان پارگی کاف شانه |

با استفاده از جديدترين و به روزترين روش دنيا 

آرتروسکوپی

دکتر محمد علی جلیلی

ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل
درمان بيماري هاي زانو و شانه و آسيب هاي ورزشي

Image

آرتروسکوپی چیست و آرتروسکوپ چه وسیله ای است

آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده میکند. کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است.

Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

چرا نیاز به آرتروسکوپی دارم

روند تشخیص بیماری های مفصلی معمولا از مراحل خاصی میگذرد. پزشک ابتدا سعی میکند با صحبت با بیمار اطلاعات لازم در مورد مشکلات وی را از او بگیرد.

سپس وی را معاینه میکند و بعد از آن از طریق انجام آزمایشات و تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن یا ام آر آی سعی میکند به تشخیص بیماری نزدیک تر شود.

گاهی اوقات بعد از انجام اقدامات ذکر شده تشخیص دقیق بیماری امکانپذیر نیست. در این موارد ممکن است بتوان از طریق ارتروسکوپ و دیدن داخل مفصل تشخیص بیماری را امکانپذیر کرد.

با استفاده از آرتروسکوپ میتوان پارگی لیگامان ها را در شانه و زانو درمان کرد. میتوان غضروف آسیب دیده در شانه یا زانو و منیسک آسیب دیده در زانو را ترمیم یا خارج کرد.

ترمیم یا بازسازی رباط صلیبی قدامی در زانو و یا خروج بافت های ملتهب در زانو، شانه، آرنج، مچ دست و مچ پا با آرتروسکوپ امکانپذیر است. آرتروسکوپ میتواند به خروج استخوان ها یا غضروف های آزاد در شان، زانو، آرنج ، مچ دست و مچ پا کمک کند.

به توسط آرتروسکوپ میتوان سندرم کانال کارپ را در ناحیه مچ دست درمان کرد. گرچه میتوان رون هر مفصلی را با آرتروسکوپ دید ولی انجام آرتروسکوپی در شش مفصل بیشتر انجام میشود که عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مفصل ران، مچ دست و مچ پا.

توضیح تکنیک آرتروسکوپی

مهمترین قسمت یک آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود).

در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد. پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل مفصل را روی مانتیتور ببیند.

یک منبع نور پرقدرت از طریق همان لوله نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار میگذارد. از طریق یک شکاف دیگر در روی مفصل لوله باریک دیگری وارد مفصل میشود تا از طریق آن مقداری مایعات به داخل آن فرستاده شود.

هدف از این کار یکی اینست که مایع کدر داخل مفصل خارج شده و یک مایع شفاف و زلال جای آنرا بگیرد تا داخل مفصل بهتر دیده شود و دلیل دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا به این طریق اجزای مفصل بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود.

 پزشک ارتوپد میتواند بسیاری از قسمت های داخل مفصل را از طریق آرتروسکوپ ببیند و بیماری ها و ضایعات آنرا تشخیص دهد.

پزشک معالج ممک است از طریق شکاف کوچک دیگری در مفصل ابزارهای جراحی خاصی را به داخل آن فرستاده و از طریق آنها اقدام به درمان جراحی بعضی از ضایعات درون مفصلی کند.

این وسایل بسیار متنوع هستند. بعضی از آنها مانند چاقو برای بریدن بکار برده میشوند. با بعضی دیگر که یک سر چرخنده دارد میتوان قسمت هایی از بافتهای داخل مفصل را تراشید. میتوان از لیزر هم در حین آرتروسکوپی استفاده کرد.

مراحل انجام آرتروسکوپی

معمولا درمان آرتروسکوپی بصورت یک جراحی سرپایی است به این منظور که بیمار مدت کوتاهی معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد از آرتروسکوپی میتواند در همان روز از بیمارستان مرخص شود.

مانند هر عمل جراحی دیگر بیمار باید به توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی یا بیحس کمری یا بندرت بیحسی محلی قرار بگیرد.

پس باید قبل از شروع عمل بیمار حداقل بمدت هشت ساعت چیزی نخورده و نیاشامیده باشد. کل آرتروسکوپی ممکن است چیزی حدود نیم تا یک ساعت وقت ببرد.

اگر در حین عمل بطور کامل بیهوش نشده باشید شما هم میتوانید از طریق مانیتور شاهد آرتروسکوپی باشید. در انتهای جراحی، وسایل خارج شده و شکاف های پوستی بخیه شده و پانسمان میشوند.

عوارض آرتروسکوپی چیست

عوارض آرتروسکوپی زیاد نیست ولی مانند هر جراحی دیگر احتمال عفونت، التهاب وریدها، تورم و خونریزی زیاد، آسیب و عروق یا اعصاب وجود دارد. احتمال عارضه در آرتروسکوپی اگر به درستی انجام شود کمتر از یک درصد است.

آرتروسکوپی چه مزایایی دارد

گرچه توجه به آرتروسکوپی از جانب مردم بیشتر به علت استفاده از آن در درمان ورزشکاران معروف بدست آمد، ولی درمان با آرتروسکوپ در بعضی بیماری ها میتواند موجب ساده شدن عمل جراحی، درد کمتر بیمار بعد از جراحی و دوران نقاهت کوتاهتر میشود. بیمار معمولا همان روز یا روز بعد از جراحی میتواند از بیمارستان مرخص شود. خیلی از اوقات بیمار میتوان بعد از چند روز به سر کارش برگردد.