کلینیک به آذین

کلینیک تخصصی به آذین، درمان درد های زانو ، کمر ، شانه  با جدید ترین روش درمان درد با عمل جراحی ( روش آرتروسکوپی ) زیر نظر دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی

دررفتگی مکرر شانه

درفتگی مفصل شانه


شانه متحرک ترین مفصل در بدن شما است به کمک آن شما دست را بالا می برید می چرخانید و به پشت سر می‌برید شانه این توانایی را دارد که در جهات مختلف حرکت کند و همین محدوده وسیع حرکتی می تواند سبب بی ثباتی مفصل شود . دررفتگی شانه زمانی ایجاد می‌شود که سر استخوان بازو از حفره داخل استخوان شانه بیرون بیاید. که می تواند به دنبال یک حادثه یا فعالیت‌های ورزشی باشد. هنگامی که شانه یک بار در برود مستعد دررفتگی مجدد است و اگر مفصل شانه بیش تر از یکبار در برود به آن دررفتگی مکرر شانه میگویند.

آناتومی

شانه شما ازمجاورت سه استخوان تشکیل شده : از استخوان بازو ، استخوان کتف و استخوان ترقوه


سرگرد استخوان بازو در داخل حفره توخالی استخوان کتف قرار می گیرد که به این حفره گلنویید میگوییم بافت همبند محکمی بنام کپسول شانه ، سر استخوان بازو را داخل حفره گلنوئید نگه می دارد . البته تاندون ها و عضلات اطراف شانه نیز در حفظ ثبات و جلوگیری از دررفتگی شانه نقش مهمی دارند لبروم نیز به بافت عضروفی لبه گلنوئید گفته می شود که نقش بسیار مهمی در جلوگیری از دررفتگی شانه دارد. در دررفتگی مفصل شانه حفره استخوانی گلنوئید و لیگامان های جلوی مفصل شانه آسیب می بینند بافت غضروفی لبروم و پارگی می‌شود که اصطلاحاً به آن ضایعه بنکارت می‌گویند.
اگر در رفتگی اول آسیب بافتها شدید باشد ممکن است شخص دچار دررفتگی مکرر شود و احساس ناپایداری مداوم در مفصل شانه داشته باشد .

روش های تصویر برداری


 رادیولوژی ساده اشعه ایکس که برای تشخیص موارد در رفتگی شانه یا آسیب های استخوانی که به دنبال دررفتگی ایجاد می شود به کار می رود .ام آر آی بر روی بررسی بافت نرم به کار میرود و آسیب های  لبروم و لیگامان های اطراف مفصل شانه را خصوصاً در مورد دررفتگی مکرر مشخص می‌سازد.

درمان


روش درمانی به دو دسته درمان های جراحی و درمان های غیر جراحی تقسیم می‌شود.

  • درمان غیر جراحی

شامل محدود کردن فعالیت ،  استفاده از داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی است . فیزیوتراپی با تقویت عضلات اطراف شانه سبب افزایش ثبات و جلوگیری از دررفتگی مجدد مفصل شانه میشود . 

  •  درمان جراحی

 درمان جراحی به دو روش آرتروسکوپی و جراحی باز انجام میشود .

روش آرتروسکوپی به این معنی است که در اتاق عمل برش های کوچک در حد یک سانتیمتر روی مفصل شانه داده می شود و دوربین و وسایل جراحی از این طریق وارد مفصل می‌شود و ترمیم قسمت های آسیب دیده از این طریق انجام می‌شود مزیت این روش این است که برش جراحی بسیار کوچک و خونریزی حین عمل ناچیز و درد بعد از عمل کمتر و دوره نقاهت کوتاه تر است.

روش جراحی باز هنگامی انجام می‌شود که امکان روش آرتروسکوپی وجود نداشته باشد مثلا هنگامی که آسیب به بافت استخوانی بسیار وسیع باشد یا هنگامی که  بیمار قبلاً تحت جراحی آرتروسکوپی قرار گرفته باشد اما مجدداً دچار دررفتگی شانه شده است.

اوزون تراپی
 تعویض مفصل شانه
جراحی پارگی رباط صلیبی

درمان در رفتگی مکرر شانه | جراحی تاندون کاف شانه | درمان پارگی کاف شانه |

با استفاده از جديدترين و به روزترين روش دنيا 

آرتروسکوپی

دکتر محمد علی جلیلی

ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل
درمان بيماري هاي زانو و شانه و آسيب هاي ورزشي

Image

آرتروسکوپی چیست و آرتروسکوپ چه وسیله ای است

آرتروسکوپی یک وسیله جراحی است که پزشک متخصص ارتوپدی از آن برای دیدن داخل مفصل به جهت تشخیص یا درمان بیماری استفاده میکند. کلمه آرتروسکوپی به معنای دیدن داخل مفصل است.

Arthro به معنای مفصل و scopy به معنای دیدن است. در واقع یک آرتروسکوپ یک مفصل بین است. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند بسیاری از بیماریهای آنرا تشخیص داده و میتواند اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق ارتروسکوپ کند.

چرا نیاز به آرتروسکوپی دارم

روند تشخیص بیماری های مفصلی معمولا از مراحل خاصی میگذرد. پزشک ابتدا سعی میکند با صحبت با بیمار اطلاعات لازم در مورد مشکلات وی را از او بگیرد.

سپس وی را معاینه میکند و بعد از آن از طریق انجام آزمایشات و تصویربرداری هایی مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن یا ام آر آی سعی میکند به تشخیص بیماری نزدیک تر شود.

گاهی اوقات بعد از انجام اقدامات ذکر شده تشخیص دقیق بیماری امکانپذیر نیست. در این موارد ممکن است بتوان از طریق ارتروسکوپ و دیدن داخل مفصل تشخیص بیماری را امکانپذیر کرد.

با استفاده از آرتروسکوپ میتوان پارگی لیگامان ها را در شانه و زانو درمان کرد. میتوان غضروف آسیب دیده در شانه یا زانو و منیسک آسیب دیده در زانو را ترمیم یا خارج کرد.

ترمیم یا بازسازی رباط صلیبی قدامی در زانو و یا خروج بافت های ملتهب در زانو، شانه، آرنج، مچ دست و مچ پا با آرتروسکوپ امکانپذیر است. آرتروسکوپ میتواند به خروج استخوان ها یا غضروف های آزاد در شان، زانو، آرنج ، مچ دست و مچ پا کمک کند.

به توسط آرتروسکوپ میتوان سندرم کانال کارپ را در ناحیه مچ دست درمان کرد. گرچه میتوان رون هر مفصلی را با آرتروسکوپ دید ولی انجام آرتروسکوپی در شش مفصل بیشتر انجام میشود که عبارتند از زانو، شانه، آرنج، مفصل ران، مچ دست و مچ پا.

توضیح تکنیک آرتروسکوپی

مهمترین قسمت یک آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود).

در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد. پزشک متخصص ارتوپد از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل مفصل را روی مانتیتور ببیند.

یک منبع نور پرقدرت از طریق همان لوله نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار میگذارد. از طریق یک شکاف دیگر در روی مفصل لوله باریک دیگری وارد مفصل میشود تا از طریق آن مقداری مایعات به داخل آن فرستاده شود.

هدف از این کار یکی اینست که مایع کدر داخل مفصل خارج شده و یک مایع شفاف و زلال جای آنرا بگیرد تا داخل مفصل بهتر دیده شود و دلیل دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا به این طریق اجزای مفصل بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود.

 پزشک ارتوپد میتواند بسیاری از قسمت های داخل مفصل را از طریق آرتروسکوپ ببیند و بیماری ها و ضایعات آنرا تشخیص دهد.

پزشک معالج ممک است از طریق شکاف کوچک دیگری در مفصل ابزارهای جراحی خاصی را به داخل آن فرستاده و از طریق آنها اقدام به درمان جراحی بعضی از ضایعات درون مفصلی کند.

این وسایل بسیار متنوع هستند. بعضی از آنها مانند چاقو برای بریدن بکار برده میشوند. با بعضی دیگر که یک سر چرخنده دارد میتوان قسمت هایی از بافتهای داخل مفصل را تراشید. میتوان از لیزر هم در حین آرتروسکوپی استفاده کرد.

مراحل انجام آرتروسکوپی

معمولا درمان آرتروسکوپی بصورت یک جراحی سرپایی است به این منظور که بیمار مدت کوتاهی معمولا چند ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شده و بعد از آرتروسکوپی میتواند در همان روز از بیمارستان مرخص شود.

مانند هر عمل جراحی دیگر بیمار باید به توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی یا بیحس کمری یا بندرت بیحسی محلی قرار بگیرد.

پس باید قبل از شروع عمل بیمار حداقل بمدت هشت ساعت چیزی نخورده و نیاشامیده باشد. کل آرتروسکوپی ممکن است چیزی حدود نیم تا یک ساعت وقت ببرد.

اگر در حین عمل بطور کامل بیهوش نشده باشید شما هم میتوانید از طریق مانیتور شاهد آرتروسکوپی باشید. در انتهای جراحی، وسایل خارج شده و شکاف های پوستی بخیه شده و پانسمان میشوند.

عوارض آرتروسکوپی چیست

عوارض آرتروسکوپی زیاد نیست ولی مانند هر جراحی دیگر احتمال عفونت، التهاب وریدها، تورم و خونریزی زیاد، آسیب و عروق یا اعصاب وجود دارد. احتمال عارضه در آرتروسکوپی اگر به درستی انجام شود کمتر از یک درصد است.

آرتروسکوپی چه مزایایی دارد

گرچه توجه به آرتروسکوپی از جانب مردم بیشتر به علت استفاده از آن در درمان ورزشکاران معروف بدست آمد، ولی درمان با آرتروسکوپ در بعضی بیماری ها میتواند موجب ساده شدن عمل جراحی، درد کمتر بیمار بعد از جراحی و دوران نقاهت کوتاهتر میشود. بیمار معمولا همان روز یا روز بعد از جراحی میتواند از بیمارستان مرخص شود. خیلی از اوقات بیمار میتوان بعد از چند روز به سر کارش برگردد.