تهران ، فرمانیه، اندرزگو
بعد از مرکز خرید سانا، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)
02122398401
info@behazinclinic.com
شنبه - پنچ شنبه 15 الی 22
جمعه تعطیل

درمان خارپاشنه

 درمان خارپاشنه

به روش اوزون تراپی

درمان خارپاشنه

 علت درد خار پاشنه چیست ؟

درد پاشنه به دنبال التهابات کف پایی در چه کسانی بیشتر دیده می شود ؟

چه راهکارهایی برای درمان وجود دارد ؟

خار پاشنه برجستگی استخوانی تیزی است که در محل چسبیدن غشای کف پایی به استخوان پاشنه ایجاد می شود . کلا در بدن انسان فاشیا به پرده یا نوارهای پهنی گفته می‌شود که از جنس بافتی محکم و قابل انعطاف ساخته شده است که در عقب به پاشنه پا و در جلو به پنجه پا متصل می‌شود و مانند زه کمان عمل می کند.

همانطور که  کمان در تیراندازی به کار می رود بدنه کمان صاف است و این کشش زه کمان است که موجب می شود تا بدنه کمان قوس دار شود.  قوسی که در کف پای انسان وجود دارد هم به علت کششی است که توسط غشای کف پایی ایجاد می شود.

بر اثر این که کشش های مکرر بافت فاشیای کف پایی به تدریج خراب شده و استحکام خود را از دست می دهد به نظر می رود این خراب شدن علت ایجاد درد در این ناحیه می باشد به این بیماری معمولاً در سنین میانسالی دیده می‌شود ولی در جوان هایی که زیاد سرپا می ایستند ، راه می روند و می دوند مانند ورزشکاران یا سربازان دیده می‌شود .

فشارهای زیادی که در حین راه رفتن به فاشیایی کف پا وارد می شود اگر بیش از حد تحمل این ربات باشند موجب آسیب به آن می‌شود و پس در واقع این بیماری وقتی ایجاد میشود که تعادل بین تحمل فاشیا و مقدار نیرویی که به آن وارد می شود به هم میخورد.

 با بالا رفتن سن فیبرهای کلاژن های شکل‌دهنده فاشیای کف پایی ضعیف شده و قدرت کششی این بافت کم می شود و بنابراین مستعد به آسیب می شود البته در افراد جوان اگر راه رفتن و دویدن به صورت نامناسبی انجام شود به فاشیا فشار بیش از حد وارد شده موجب آسیب و در پنجه  بروز علائم می شود.

 درمان خارپاشنه

وقتی فاشیا تحت کشش قرار می گیرد بیشترین  محلی که فشار در آن متمرکز شده و آسیب ایجاد می‌شود در محل اتصال فاشیا به استخوان پاشنه یعنی همان محلی که خار پاشنه قرار دارد ، این نقطه ضعیف ترین قسمت فاشیا میباشد دقیقاً به همین دلیل است تمرکز درد در زیر برجستگی استخوانی زیر پاشنه می باشد .

 

ارتباط فاشیت پلانتار و خار پاشنه چیست؟

در بسیاری از کسانی که از درد پاشنه نارحت هستند به دستور پزشک از ناحیه پاشنه عکسبرداری انجام می شود. و در رادیوگرافی بسیاری از این افراد برجستگی استخوانی تیزی در زیر پاشنه دیده می شود که در گذشته فکر می کردند که درد پاشنه به این برجستگی استخوانی که با آن خار پاشنه می گویند ارتباط دارد ، و هنوز هم بسیاری از افراد متاسفانه درد پاشنه را به خار پاشنه منسوب می کنند امروزه ثابت شده است درد پاشنه ارتباطی با این برجستگی ندارد و بسیاری از این افراد که هیچ دردی در ناحیه پاشنه ندارند اگر عکس برداری شود این برجستگی استخوانی دیده می‌شود بدون اینکه ناراحتی برای بیمار ایجاد کند.

بسیاری از افرادی که درد پاشنه پا دارند خار پاشنه ندارند این برجستگی استخوانی دقیقا در محل اتصال غشای کف پایی به استخوان پاشنه است در واقع علت دردی که روی خار پاشنه احساس می شود التهاب غشای کف پایی است.

 درد خار پاشنه به دردي كه هنگام راه رفتن و فعاليت در محل پاشنه يك يا هر دو پا ايجاد ميشود اطلاق ميشود اين درد گاها بسيار شديد و آزاردهنده بوده در لمس نقاط حساس لمس ميشود.علت ايجاد آن معمولا التهاب آپونورز كف پا ميباشد.درد خار پاشنه به خوبي با تزريق گاز اوزون بهبود ميابد،توجه داشته باشيد كه گاز اوزون به علت خاصيت ضد التهابي و ترميم بالا بهترين درمان براي اين نوع درد بوده و بهبودي حاصل شده معمولا دايمي ميباشد و برگشت ندارد.

 

 

درمان خار پاشنه اولین قدم در درمان خار پاشنه استراحت می باشد در بسیاری از موارد دیده شده است که استراحت حتی در دردهای شدید می‌تواند موثر باشد و یک امر کمک کننده باشد از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید.  کاهش وزن در درمان خار پاشنه  موثر میباشد.


اوزون درمانی در درمان خار پاشنه روش جایگزین است که با تزریق اوزون در بافت ها باعث افزایش میزان اکسیژن بافت ها ؛ ماهیچه ها ؛ لیگامنت ها و مفاصل می شود. این روش درمانی ، برای درمان انواع بیماری های اسکلتی , عضلاتی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید می باشد.
 

اوزون درمانی برای انواع مختلفی از دردهای اسکلتی مثل دردهای مفاصل و آرتروز زانو مفید است . با استفاده از روش اوزون درمانی ترکیبی از اوزون ، پروکائین ، ویتامین بی 12 و مواد دیگر در بافت های نرم یا لیگامنت ها یا تاندون هایی که به استخوان زانو یا مفاصل دیگر متصل شده است تزریق می شود . این تزریق در مفصل متورم انجام می شود و باعث درمان تورم و سپس افزایش جریان خون می شود و رسوبات فیبری را تحریک می کند تا باعث شود سلولها با کمک این رسوبات بافت های مفصل آسیب دیده را ترمیم کنند .

 درمان خارپاشنه

 خار پاشنه

وقتی در مورد کف پا صحبت می کنیم مثل همه قسمت های بدن ، ساختمان های استخوانی ، عضلات و تاندون هایی را دارند. در قسمت پا ، قسمتی که مهم می باشد فاشیای کف پا می باشد که در حقیقت یک غلاف سفتی تشکیل شده است که از ناحیه پاشنه تا پنجه امتداد پیدا می‌کند.

سه نوع پای مختلف داریم:

1 - یک پای طبیعی  ، 2 - کف پای صاف ، 3 - کف پای با قوس افزایش یافته

این لایه ی ضخیم که از پاشنه شروع شده تا پنجه ادامه دارد ، در حقیقت قوس پا را تشکیل می دهد. و بسیاری از مشکلات پا و دردهای پا در حقیقت التهاب این فاسیای کف پا می باشد.

 

خار پاشنه ازکجا می‌آید؟

  خار پاشنه در حقیقت دردهای ناحیه پاشنه می باشد. و البته یک اشتباه رایج بین بیماران این است که تمام درد های ناحیه پاشنه پا رو به عنوان خارپاشنه معرفی می کنند. و بررسی‌هایی که شده خیلی از موارد برجستگی های وجود دارد که هیچ علامتی را به همراه ندارند و در قدیم خیلی شایع بود که افرادی که درد پاشنه داشتند در آن ناحیه می‌آمدند و عمل جراحی می‌کردند و استخوان را برمی‌داشتند در حقیقت آن برجستگی یک زایده استخوانی می باشد.ولی بعد از دیدن مشکل و درد بسیاری از موارد علت برجستگی نمی باشد حتی اگر ما در عکس ساده رادیولوژی و ام آر آی می آمدیم و آن برجستگی را می دیدیم در حقیقت این چیزی که ما به آن می‌گوییم خار پاشنه  و خیلی جالب  که شیوع آن خیلی کم نیست در واقع حداقل ۱۰ درصد افراد در طول زندگی درد پاشنه را به این علت تجربه می کنند.معمولاً همه با اسم خار پاشنه و درد پاشنه می‌شناسند ، ولی علت اصلی آن در حقیقت التهاب فاشیای کف پا می باشد.

 

آیا میشود هر دردی را در ناحیه پاشنه که موجب علل درد در پاشنه می‌شود را بیان کرد؟

مهمترین علل شایع درد پاشنه می تواند التهاب فاشیای پاشنه باشد ، ولی می تواند علت های دیگری هم داشته باشد. به عنوان مثال مشکلات ناحیه کمری مثلا اگر یکی از ریشه های کمری درگیر بشود دقیقا دردش می تواند در ناحیه کف پا و پاشنه احساس شود  ، هر گونه نقطه ی ماشه ای گره های عضلانی در عضلات پشت پا می تواند درد را در آن ناحیه احساس شود . و کلا یکسری عوامل مختلفی می باشند که می‌تواند مستعدکننده این فاسیای کف پا را که دچار التهاب می شود و درد را به همراه دارد بشود.

 

چرا ما تأکید بر روی پاشنه داریم ؟

به علت اینکه یکی از جاهایی که خیلی شایع تر اینکه این فاشیا تحت فشار قرار می گیرد ناحیه پاشنه می باشد ولی خب می تواند در هر جای دیگری باشد.اگر کف پا را در نظر بگیرید این التهاب در فاشیا می تواند شایع باشد می تواند پشت انگشتان باشد یا در هر نقطه دیگری در کل طول کف پا می‌تواند ملتهب شود و سبب ایجاد درد شود.

 

آن عواملی که مستعد کننده می باشند کدام موارد بوده؟

عوامل مستعدکننده یک عامل شایع آن می‌تواند کفش نامناسب باشد وقتی ما در مورد کفش نامناسب صحبت می‌کنیم فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار می دهیم مثلاً کفشی می‌تواند تنگ باشد کفش می‌توانند لایه نگهدارنده زیرین نامناسبی داشته باشد. پوشیدن کفش های پاشنه بلند می تواند برای خانم ها سبب ایجاد مشکل شود در کنار این موارد و عوامل گفته شده عوامل دیگری مثل وزن زیاد یا افرادی که مدت طولانی می ایستند( مانند پرسنل نیروی انتظامی ) اینها عواملی می‌باشند که در طولانی مدت می تواند سبب ایجاد التهاب فاشیا و خار پاشنه شود.

تماس با کلینیک