تهران ، فرمانیه، اندرزگو
بعد از مرکز خرید سانا، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)
02122398401
info@behazinclinic.com
شنبه - پنچ شنبه 15 الی 22
جمعه تعطیل

اوزون تراپی | تشخیص و درمان

تشخیص

دکتر به منظور تشخیص علت گرفتگی کمر سابقه پزشکی بیمار را بررسی می کند و او را معاینه می کند. معاینه التهاب در یک نقطه خاص یا گرفتگی  و التهاب کلی در کمر که با حرکت کمر، مخصوصا خم شدن به سمت جلو، شدت پیدا می کند را نشان می دهد التهاب نقطه ای در ستون فقرات که درد بیشتری را همراه دارد باید برای وجود شکستگی بررسی شود.

درمان

برای درمان گرفتگی کمر می توان از کورتیزون و داروهای استروئیدی دیگر گاهی اوقات برای کوتاه مدت برای کاهش درد و التهاب استفاده کرد. این داروها در تسکین علائم کمردرد حاد ناشی از گرفتکی کمر بسیار موثر هستند. تمرینات ورزش کمردرد و فعالیت در صورت امکان به همراه مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی نیز اغلب تجویز می شود. بعضی از این داروها اکنون بدون تجویز نیز قابل دریافت هستند. داروهای شل کننده عضلانی را نیز می توان برای گرفتگی ماهیچه ها مورد استفاده قرار داد، اما این داروها نسبت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی کارایی بیشتری ندارد و باعث بی حسی نمی شود.  درمان کایروپراکتیک ستون فقرات نیز در بعضی موارد جواب می دهد، اما باید قبل از  انجام آن با پزشک خود مشورت کنید. داروهای مسکن مثل پرکودان و دمرول به ندرت باید استفاده شوند و هر بار تنها برای چند روز تجویز می شود. در صورتی که پزشک شما متوجه شود که گرفتگی عضلات کمر شما ناشی از علائم دیسک کمر است که باعث وارد شدن فشار بر عصب است، می باشد. او شما را به متخصص ارتوپد ارجاع می دهد. متخصص ارتوپد کورتیزون را به ناحیه دور طناب نخاعی که عصب در آنجا فشرده شده است تزریق می کند. در موارد شدیدی که  گرفتگی عضلات کمر بیمار با دارو و تزریق برطرف نمی گردد یا با ضعف پا یا مشکلات کنترل ادرار/مدفوع شدت پیدا می کنند، مشورت فوری با جراح ارتوپد به منظور برداشتن قسمتی از دیسکی که باعث وارد شدن فشار بر عصب می شود، ضروری است.

حرکات و تمرینات ورزشی

 با قرار دادن بازو خود در بالای سر به آرامی عضلات کمر خود را کشش دهید. می‌توانید روزی سه تا چهار بار و هر بار ده مرتبه این حرکت را به مدت 5 تا 10 ثانیه انجام دهید. بر روی زمین دراز بکشید و زانوهای خود را خم و پای خود را صاف کنید و سپس یک زانو را به آرامی به سمت سینه خود بکشید و  به مدت 10 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس پای خود را روی زمین قرار دهید و سپس این کار با زانوی دیگر خود انجم دهید. این کار را روزی دو تا سه بار و هر بار بین 5 تا بار برای هر پا در صورت امکان انجام دهید. در صورتی که این ورزش برای کمر درد باعث تشدید علائم می‌شود از انجام آن خودداری کنید. توجه: در مرحله آغازین گرفتگی عضلات کمر این حرکات ورزشی را انجام ندهید. این حرکات ورزشی باید زمانی انجام بگیرند که درد چندان شدید نیست یا انقباض عضله خفیف است.گرفتگی کمر در هر سنی و برای هر شخصی می تواند به وجود آید. گرفتگی ماهیچه ها می تواند همراه با درد شدید و یا درد خفیف باشد این عارضه می تواند برای هر قسمتی از کمر بطور مثال بالای کمر یا پایین کمر بوجود آید و همراه با گرفتگی و خشکی کمر در صبح نیز باشد. گرفتگی عضلات کمر می تواند در اثر حرکت سریع ناگهانی و حتی در خواب نیز به وجود آید. اگر در بارداری با علائم گرفتگی روبرو شدید به پزشک مراجعه کنید. اکثر موارد گرفتگی کمر با استفاده از روش های درمانی ذکر شده بهبود پیدا می کنند.

تماس با کلینیک