• تماس با ما: 02122398401
  • ایمیل به ما: info@behazinclinic.com
  • ساعت کاری: 08:00 تا 18:00

اوزون تراپی |درمان کمردرد|درمان دیسک کمر

اپیدمیولوژي :

در اکثر کشور هاي جهان 65 تا 80 % مردم در طول عمرشان حداقل یکبار دچار کمردرد شده اند. شیوع در جوامع مختلف متفاوت است. در جوامع کارگري که افراد کار سنگین انجام می دهند،کمردرد بیش تر از مناطقی است که فشار مکانیکی بر بدن کمتر است. به همین دلیل شیوع کمردرد در کشور هاي مختلف از 7 تا 37 % نوسان دارد.کمردرد بعد از سرما خوردگی شایع ترین بیماري جهان است و یکی از علل مهم عدم حضور در سر کار و مراجعه به درمانگاه ها می باشد. شایع ترین علت کمردرد در جوامع مختلف هرنی دیسک است. در واقع عامل بیش از 90 %موارد کمردرد، هرنی دیسک است که به آن ها کمردرد هاي idiopathic گفته می شود.

اوزون تراپی |درمان کمردرد|درمان دیسک کمر

حدود 10 %موارد کمردرد نیز از سایر علل ناشی می شود. اوزون تراپی |درمان کمردرد|درمان دیسک کمر درمان کمر درد (علل ثانویه) در بعضی منابع (Strain)کشیدگی در المان هاي نرم اطراف ستون مهره ها شایع ترین علت کمردرد دانسته شده است؛ ولی اکثراً معتقدند که این strain نیز به علت هرنی دیسک بین مهره اي ایجاد می شود، یعنی به دنبال جا به جایی در دیسک بین مهره اي، strain در المان هاي نرم اطراف ستون مهره و یا در صورت شدید بودن، اسپاسم و درد ایجاد می شود. هرنی دیسک عمدتاً در سنین 55-35 سالگی ایجاد می شود. بعد از سن 55 سالگی کمردرد مشکوك تلقی می شود، یعنی در مورد آن بیش تر کمردرد هاي ثانویه را مد نظر قرار می دهیم و هرنی دیسک کم تر مطرح می شود. هرنی دیسک قبل از 20 سالگی نادر است، مگر این که در اثر تروما و حوادث نا خواسته هرنی ایجاد شود. {ایدیوپاتیک نیست.}

درمان دیسک کمر Ãتعریف هرنی دیسک بین مهره اي عبارت است از مهاجرت pulposus nucleus از میان رشته هاي fibrosus annulus. می دانیم که ساختار دیسک بین مهره اي مشابه ساختار تخم مرغ نیمرو (!!) است که pulposus nucleus مشابه زرده توسط لایه هاي fibrosus annulus مشابه سفیده ي تخم مرغ را احاطه شده است!! به دنبال تروما یا هر عامل دیگر به pulposus nucleus فشار آمده و از بین رشته هاي fibrosus annulus به سمت خارج جابجا می شود. پس از خروج می تواند به ریشه هاي عصبی فشار آورده و کمردرد ایجاد نماید. البته براي ایجاد کمردرد لازم نیست که دیسک خارج شده به ریشه هاي عصبی فشار بیاورد و مکانیسم هاي دیگري نیز براي ایجاد درد وجود دارد. عمده ي محل هرنی، ناحیه خلفی- خارجی دیسک بین مهره اي می باشد، یعنی جایی که ریشه ي عصبی از سوراخ ارتباطی بین مهره ها بیرون می آید.

البته به صورت نادر ممکن است هرنی در ناحیه ي قدامی نیز دیده شود. درمان کمر درد کمردرد هاي دیسکی 2 کورس روماتولوژي - گروه جزوه بیمارستان دکتر شریعتی - ورودي 88 Ãفیزیوپاتولوژي: براي درك فیزیوپاتولوژي بیماري، ابتدا مروري بر ساختار مهره و دیسک بین مهره ها می کنیم. می دانیم که هر مهره از دو قسمت تشکیل شده است: جسم مهره و قوس خلفی که از لامینا هایی تشکیل شده است که توسط پدیکل ها به جسم مهره متصل می شوند . همچنین روي قوس خلفی زوائد عرضی و خاري و نیز زوائد مفصلی قرار دارند. زوائد مفصلی مهره ي بالایی با زوائد مفصلی مهره ي پایینی joint facet را تشکیل می دهند. بین جسم مهره و قوس خلفی، کانال نخاعی وجود دارد. در ناحیه ي پدیکل نیز بین مهره هاي بالا و پایین بریدگی هایی وجود دارد که محل خروج ریشه هاي عصبی است. همچنین می دانیم که نخاع تا سطح دیسک بین مهره اي L2-L1 ادامه یافته و از آن پس شبکه ي دم اسبی شروع می شود. دیسک بین مهره اي همان طور که گفته شد، درمان دیسک کمر متشکل از دو بخش است: o pulposus Nucleus : بافتی هموژن، صاف و براق که 1 %آن را کندروسیت ها و 99 %آن را ماتریکس تشکیل می دهد. 90 % این ماتریکس آب است و مابقی آن کلاژن و پروتئوگلیکان است.

همچنین 95 %کلاژن آن از کلاژن تیپ دو است که پروتئینی آب دوست است. o fibrosus Annulus :شامل دایره هاي متحدالمرکزي که هسته را احاطه کرده است. میزان رشته هاي همبند آن بیش تر از fibrosus nucleus و میزان آب، سلول و پرو تئوگیلیکان آن کمتر است. در واقع، بیش تر ترکیب آن بافت همبند فیبرو است. کلاژن تیپ 2 آن کم تر (65 (%بوده و کلاژن تیپ یک زیاد دارد که موجب تحمل فشار می شود. درمان کمر درد دیسک بین مهره اي عروق خونی ندارد و تغذیه ي آن ها به صورت انتشار از عروق خونی بافت هاي مجاور است. به همین دلیل هم معمولاً در یک دیسک جوان و سالم فرآیند هاي التهابی دیده نمی شود. همچنین دیسک بین مهره اي تقریباً فاقد الیاف درد است و تنها لایه هاي آخر آنولوس داراي فیبر هاي درد هستند. ستون مهره اي در قدام {قدام جسم مهره ها} توسط لیگامانی محکم، پهن و ضخیم به نام لیگامان طولی قدامی (ligament longitudinal anterior (حمایت می شود. پهناي این لیگامان 2 سانتی متر، ضخامت آن 6.1 میلی متر است و از بالا تا پایین ستون مهره ها امتداد دارد. این لیگامان ضخیم و محکم تقریباً مانع از هرنی در منطقه ي قدامی می شود. در ناحیه خلفی تنه ي مهره ها نیز لیگامان طولی خلفی قرار گرفته است که پهناي کم تر از لیگامان طولی قدامی (7.0 سانتی متر) و همچنین ضخامت کم تر (2.1 میلی متر) دارد. این لیگامان قسمت خلفی- خارجی دیسک بین مهره ها (محل عمده ي فتق دیسک) را نمی پوشاند. در گذشته تصور می شد که دیسک بین مهره اي مستقیماً به جسم مهره می چسبد. اما امروزه فهمیده اند که بین دیسک بین مهره اي و جسم مهره، بافتی به نام plate end cartilage وجود دارد. این ساختار تحت شرایط خاص در سنین بالا می تواند هرنیه شود (مستقل از دیسک بین مهره اي) و این مسأله معماي هرنی دیسک بعد از سن 55 سالگی را حل کرد.

 

لیپوساکشن | بادی جت | لیپوست | لیپوماتیک | مامو پلاستی | ابدومینوپلاستی | بوتاکس | اوزون تراپی

تماس با ما

کلینیک - 02122398401

 موبایل - 09912802094


Location

ایران

تهران، اندرزگو

بعد از مرکز خرید سانا ، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)


به ما ایمیل بفرستید

info@behazinclinic.com

info@behazinclinic.com


درباره ما

کلینیک به آذین

کلینیک تخصصی به آذین، اوزون تراپی درمان درد های مفاصل (زانو ، کمر ، شانه ) با تزریق گاز اوزون دکتر محمد علی جلیلی ارتوپد ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل فوق تخصص زانو و آسیب های ورزشی

 

شبکه های اجتماعی

آدرس ما

تهران ، اندرزگو ، بعد از مرکز خرید سانا ، بن بست سالاری ، پلاک 16 ، طبقه سوم ، (302)

مسیر یابی با Google مسیر یابی با Waze

01 84 39 22 021

instagram telegram

مشاوره پزشکی