botax

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی فراورده دارویی است که از سم یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولونیوم تهیه می شود.این همان سمی است که باعث نوعی مسمومیت غذایی کشنده به نام بوتولیسم می شود.مکانیسم عمل این ماده، متوقف کردن پیام های عصبی انتقال یافته ازاعصاب به ماهیچه ها می باشدکه منجر به جلوگیری از انقباض عضلات می گردد.از بوتاکس جهت بر طرف کردن خطوط اخم و خنده در صورت،از بین بردن چین و چروک های پیشانی،دور چشم و گردن،مهار کردن تعریق بیش از حد نواحی زیر بغل،کف دست و پا و نیز به منظور از بین بردن عوارض ناشی از انقباض عضلات صورت،ثانویه به سکته مغزی یا فلج عصب صورتی استفاده می شود.بوتاکس بر روی هر نوع چین پوستی موثر نیست.به عنوان مثال آن دسته از چین های پوستی که ناشی از آسیب مزمن نور خورشید بوده یا در اثر نیروی جاذبه ایجاد می گردند،با تزریق بوتاکس از بین نمی رود.لذا توصیه می شود قبل از تصمیم به تزریق بوتاکس حتماً با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

 

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود و چند روز طول می کشد تا اثر آن کاملاً آشکار شود؟

بوتاکس تنها چند دقیقه بطول می انجامد و نیازی به تزریق داروی بی حسی نیست.جهت تزریق بوتاکس به درون ماهیچه های مورد نظر از سوزن های بسیار ظریفی استفاده می شود که احساس درد و ناراحتی بیمار را به حداقل ممکن می رساند.معمولاً 3 تا 7 روز بعد از تزریق، زمان لازم است تا بوتاکس بصورت کامل اثر کند.

 

آیا افراد متقاضی استفاده از بوتاکس باید نکات خاصی را قبل از تزریق رعایت نمایند؟

چنانچه متقاضیان به هر دلیلی از داروهای مسکن و ضد التهاب نظیر آسپیرین،بروفن،مفنامیک اسید و ایندومتاسین استفاده می کنند،بایستی با نظر پزشک معالج خود ،مصرف آن را از دو هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع نمایند،زیرا مصرف این داروها می تواند منجر به ایجاد خونریزی زیر پوستی و خونمردگی در ناحیه تزریق شود.ضمناً در صورت عادت به مصرف نوشیدنی های الکلی لازم است ، یک هفته قبل از تزریق بوتاکس ، مصرف آن متوقف گردد.

 

اثرات تزریق بوتاکس تا چه مدت دوام دارد؟

تاثیر بوتاکس معمولاً 4 تا 6 ماه باقی خواهد ماند و بعد از آن ماهیچه های مورد تزریق ،به تدریج توانایی انقباض خود را باز خواهند یافت و این به معنای ظهور مجدد چین و چروک های صورت است،البته در صورت تزریق داروی بوتاکس در چند نوبت و با فواصل مناسب،از عمق این چین و چروک ها به تدریج کاسته شده و کمتر جلب توجه می نماید.

 

عوارض تزریق بوتاکس

شایعترین عارضه جانبی مشاهده شده پس از تزریق بوتاکس ایجاد خونمردگی زیر پوستی است که این مسئله موقتی بوده و رفع می گردد.در موارد نادری،در 24 تا 48 ساعت پس از تزریق ممکن است بیمار دچار سردرد شود و در موارد اندکی نیز، ممکن است افتادگی پلک چشم رخ دهد که این امر موقتی بوده و در صورت وقوع معمولاً پس از سه هفته برطرف می گردد.دلیل افتادگی پلک،معمولاً حرکت دارو در زیر پوست محل تزریق می باشد،لذا توصیه می شود تا 12 ساعت پس از تزریق، از مالش موضع تزریق خود داری نموده و حدود 3 تا 4 ساعت پس از تزریق به حالت نشسته باشید و دراز نکشید.

 

آیا تزریق بوتاکس، موارد منع مصرفی هم دارد؟

تزریق بوتاکس در طی دوران حاملگی و شیر دهی ممنوع است.همچنین افرادی که دارای بیماریها و اختلالات سیستم عصبی هستند ،نباید بوتاکس مصرف نمایند.به عنوان یک قاعده کلی،قبل از تزریق بوتاکس با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

خبرها

درباره ما

کلینیک تخصصی به آذین در زمینه درمان انواع دردهای حاد و مزمن توسط متخصصين درد و همچنین زیبایی ، لاغری و لیزر فعالیت میکند. لیپوماتیک | لیپوست | لیپولیزز | لیپولیزر | بادی جت | پیکرتراشی | اوزون تراپی | اوزون درمانی | بوتاکس


شماره بخش زیبایی لیپوماتیک : 22651708     021 (98+)
شماره بخش درمان درد بدن  :   22651709     021 (98+)

شبکه های اجتماعی

آمار بازدید

امروز37
دیروز371
این هفته2036
این ماه6218
کل28724

3
آنلاین

جمعه, 31 فروردين 1397 03:38

به آذین در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام به آذین
صفحه اینیستاگرام
به آذین
کلینیک به آذین

کلینیک به آذین